Najdi forum

Pozdravljeni! Imam par vprašanj in upam da mi boste lahko odgovorili. Star sem 29 let. Začelo se je 4 mesece nazaj, nenadno hitro bitje srca, zbadanje v prsih, omoticnost in tresavost. Odšel sem k dežurnemu zdravniku kateri je opravil ekg in vse je bilo normalno. Potem sem odšel še k osebni zdeavnici in mi je rekla da sem pod stresom in me vseeno poslala na odvzem krvi in slikanje pljuč vse normalno, ščitnica tudi. Od tistega časa pa do danes je stanje že izrazito boljše vendar mi še vedno včasih srce divja in imam občutek nekega straha kot da bom umrl (traja nekaj dni in je spet bolje). Lani smo imeli nesrečo kjer je ubilo znanca, potem je še poskus samomora drugega, stalna živčnost zaradi službe,… Če se zamotim z delom ali s čim drugim je stanje boljše. Se ukvarjam malo s športom in tudi veliko fizično delam (sečnja in spravilo lesa). Najlepša hvala za pomoč!

Marko, lepo pozdravljeni,

kar opisujete bi šlo lahko za obliko paničnega napada. Pravite tudi, da so bili izvidi normalni, kar lahko nakazuje na psihične vzroke za vaše težave. Omenjate tudi nesrečo znanca in poizkus samomora drugega. Tudi ti dogodki so lahko travmatični in delujejo kot sprožilec za vaše težave.

Šport, delo, fizična aktivnost in razne dejavnosti nas lahko odvrnejo ter hkrati sprostijo notranjo napetost, vendar vzrokov za nastanek ne bodo razrešli. Podobno je z zdravili (po vsej verjetnosti bi vam zdravnik predpisal antidepresive), ki zgolj zmanjšujejo simptomatiko. Dobro bi bilo če bi se odločili za psihoterapevtski proces, kjer vas psihoterapevt spremlja v vašem samoraziskovanju, ozaveščanju in predelavi različnih vsebin, ki v takem procesu počasi priplavajo v zavest.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Najlepša hvala za odgovor. Sem pa pozabil omeniti, da sem bil pri psihoterapevtki in mi je dejala, da sem v takšnih letih ko se to pojavi in tudi mine in da ni potrebe nadaljnega zdravljenja. Prav tako sta mi dejala to tudi dva zdravnika. Kolikor pa sam opažam pa je proti začetnih dveh mesecih že veliko bolje.

nova
Uredništvo priporoča

Lepo pozdravljeni,

Me veseli, da ste bolje. Se mi zdi pomembno izpostavit, da do bolezenskih simptomov lahko pride začasno. Ob zmanjšanju stresa se lahko umaknejo, vendar je možno, da se naknadno, ob povečanju različnega stresa, zopet pojavijo. Seveda temu ni nujno tako ali pa se naučimo živeti z občasnimi epizodami simptomatike. Od vas je odvisno ali želite bolj raziskati svoj notranji svet v katerem tiči razlog za takšno vašo počutje?

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Imam tudi 29 let. S tem, da se mi občasno zgodi taka tesnoba, anksioznost, od najstniških let dalje. Vedno ob zelo hudem stresu. Sem se pa z leti naučila bolje predelati stres, je manj situacij, ki me “pahnejo čez rob”. Na začetku pa je bilo kar strašljivo.
Vse vzamem kot lekcijo, nekaj sem se naučila. Ne vlečem pa več naprej stvari. Sem odrasla in to, kar se mi je dogajalo v otroštvu, to kakšni so odnosi med staršema, ni več izgovor za moje občutke, obnašanje, za posplošeno nezaupanje do moških oz. bolj do intimnega partnerskega odnosa. To je bil glavni razlog za moje stiske, tesnobnost, razbijanje srce, mrzlico, potenje, nespečnost…Meni je bolj kot preusmirjanje energije pomagalo-ugotoviti vzrok in delat na tem. Ni bilo enostavno, ni bilo hitro, je pa zelo učinkovit. Priporočam.

Prebrala sem mnogo knjig, razni tečaji, delavnice, joga, obvladovanje stresa, pogovori, terapije.

New Report

Close