Najdi forum

Ecytara – stranski učinki in moje izkušnje

Lep pozdrav vsem.

Marsikaj sem prebral na tem forumu na temo Ecytara (+ ostali AD). Se zahvaljujem vsem, ki so napisali svoje izkušnje z AD, ker sem marsikaj zanimivega spoznal.

Vseeno bi rad opisal še svojo situacijo + še nekaj vprašanj imam glede Ecytara (10mg) v kombinaciji s Hellex (0,25mg).

Če samo na hitro opišem, kako/zakaj se je vse skupaj začelo. Mogoče bo komu pomagalo, da bo hitreje uvidel v čem je štos. Jaz na začetku nisem vedel kaj točno se dogaja.

Star sem 37 let. Po 1. januarju 2017 sem začutil, da nekaj ne štima. Naj samo na hitro povem, da sem na šihtu spil precej kave v zadnjih letih (5-6-7 na dan), prav tako ene 2x na teden po 4-5 pirov v zadnjih 2-3 letih. Pred nekje 5 meseci sem prešaltal iz navadnih cigaret na elektronsko cigareto.
Rekel sem si, da bom poskušal z manj kave in čim manj alkohola od januarja 2017 naprej.
Kavo sem zmanjšal na 1-2, alkohola do danes še nisem spil.

Torej, takoj v začetku januarja sem ene 2-3x v službi mislil, da bom skup padel. Neka vročica v glavi, nogah, omotičnost. Težko sem razmišljal, čudno spal, se zbujal v nekih tesnobah. Najprej sem sumil na odtegnitveni sindrom od kave (nihanje krvnega pritiska sem mel orenk, najprej visok, pol nizek, potem se je stabiliziral). Ampak vseeno ni bilo vse ok. Potem pa sem čez nekaj časa (trenutno traja točno 5 tednov) kar izneneda v stanje depresije in tesnobe (tesnobnih napadov) zapadel. Najprej nisem vedel kaj točno se dogaja (izredno neprijetni občutki, strah, panika, mislil sem, da bom izgubil kontrolo ali se skup sesedel, itd.). Zdaj razumem, da so to bili tesnobni napadi.

Verjetno je (poleg verjetno še kakih osebnih potlačenih/nerešenih težav) vse skupaj udarilo – odtegnitveni sindromi od kave, cigaret, alkohola ???

Ko mi je postalo jasno, da sam ne bom mogel skozi to, sem šel do zdravnika (psihiatra), ki mi je predpisal Ecytara (2 tedna 5mg, potem pa 10mg) in Hellex (0,25mg po potrebi).
Prva 2 tedna sploh ne vem če sem kaj čutil efekte Ecytare. Sem si pa nujno pomagal s Hellexom, ni šlo drugače. Po 3-4 na dan sem moral vzet.

Zdaj sem 3 tedne na 10mg Ecytara in v zadnjih dneh prvič nekak resno čutim, ko Ecytara prime.
Ampak prvih nekaj ur (3-4) mi je vedno precej čudno, sem zelo nemiren. Bo ta nemirnost minila? Prav tako se mi zdi, da se čez dan menjavajo razpoloženja? Enkrat dobro, enkrat slabo, enkrat žalostno, včasih sem čisto brez volje (apatičnost), brez energije, brez notranje moči. A bi Ecytara glede tega morala kak učinek met?

Prav tako sem v teh tednih opazil, da se mi napad tesnobe ponavlja vsak dan nekje ob 12.00 in mogoče proti večeru okrog 19-20. A je to normalno, da se približno ob isti uri ponovi ? In to vedno 1-2x na dan? Se pravi še vedno vzamem 1-2 Hellexa na dan. Se mi zdi, da me Hellex čist pomiri. In delno pomirjen sem že po 5 minutah, ko recmo Hellex sploh še prijet ne more.
Kako dolgo je normalno, da se Hellex skupaj z AD jemlje? Kolikor sem bral, je 0,25mg Hellex v bistvu zelo majhna doza?

1 mesec sem na bolniški (pri starših), 1 teden bom še doma, potem pa bom poskušal nazaj v službo. Ampak kar tako z lepega me je vsega kar naenkrat strah (biti sam v stanovanju, domotožje me začel matrat, itd.)…Že če slišim kak star komad na radiju, čisto depresiven ratam…

 

Samo prijavljeni uporabniki lahko vidijo priponke.

Lepo pozdravljeni,

stiska z raznimi simptomi se vam je pojavila šele v januarju 2017, prej pa niste občutili nobenih simptomov? Alkohol, cigarete, morda tudi kava, so lahko blažilec tesnobnih razpoloženj. Lahko bi rekel, da je alkohol najbolj razširjen slovenski antidepresiv. Kot že sami opažate, je možno, da so se vam pojavile težave ravno kot posledica vašega odvzema alkohola in cigaret, ki so pomagali zadržati notranje vsebine (vsaj delno).

Psihofarmaki (zdravila za psihične težave) so pomembna za akutna stanja, da se lahko stabiliziramo, ne bodo pa razrešila naših vzrokov težav. Hellex je pomirjevalo in ga je potrebno zelo pazljivo dozirati ter še to vedno samo, ko res ne gre drugače, saj je zasvojljiv. Anidepresivi ponavadi začnejo delovati po približno 3 tednih. Pomagajo pri zmanjševanju simptomov, vendar, kot sem že omenil zgoraj, ne bodo razrešili vzrokov za vaše težave. Imajo tudi možne neželene učinke, ki so dokaj nepredvidljivi, hkrati pa se ne ve točno kako bodo vplivali na posameznika.

Trenutno ste v težkem obdobju in normalno je, da se ne počutite dobro. Priporočljivo bi bilo, da si poiščete tudi psihoterapevtsko pomoč. Tam boste lahko več spregovorili o svojem doživljanju, odkrivali nezavedne vsebine, razreševali konflikte ali travme. Konflikti, travme, potlačevanje ipd. ponavadi generirajo moteče simptome (depresija, tesnoba, strah, panika, nihanje pritiska itd.), razreševanje pa priporomore k izboljšanju počutja in zmanjševanju simptomov.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Sam imam podobne izkušnje s tesnobo. S to razliko, da sem bil več let redni uporabnik marihuane namesto alkohola. Prav tako sem prenehal kaditi tobak s prehodom na elektronske cigarete, mesec pred tem pa sem prekinil tudi s kajenjem marihuane. Imam podobne težave, tudi začele in stopnjevale so se kmalu po spremembi načina življenja, ko sem začel bolj zdravo živeti in sem opustil škodljive razvade. Najhuje je bilo, ko sem opustil tudi elektronske cigarete, takrat sem začel doživljati prave napade panike. Jaz sem se najprej eno leto proti tesnobi boril s kvazi prehranskimi dodatki(5-HTP, L-teanin ipd.), pomirjevalnimi čaji(melisa) in kapljicami(Migran sol),… Prav tako so mi precej pomagali sprostilni pogovori z nekaterimi prijatelji, a napadov tesnobe in distemije se nisem uspel povsem znebiti. Pri meni se je zaradi tesnobe in paranoje začela pojavljati tudi hipohondrična motnja(=pretiran strah pred boleznimi), hkrati pa so me ekstremno motili detajli, daleč najbolj tisti, ki so bili povezani z zdravjem in mojim doživljanjem simptomov. Po kakšnih devetih mesecih sem na predlog kolega začel tesnobo blažiti z rednim pitjem piva, kar je presenetljivo precej dobro delovalo. A vseeno mi je po enem letu počil film in sem šel na zdravljenje v psihiatrično bolnico, kjer sem prvič dobil predpisan tudi antidepresiv Cipralex. V bolnici sem obiskoval skupinske terapije, poleg tega pa sem se udeleževal tudi raznih delavnic, kot so likovna in glasbena terapija, kinezioterapija ipd.. Imel sem tudi daljše osebne pogovore z zdravnikom. Lahko rečem, da mi je vse skupaj pomagalo, najbolj pa zdravila, a zares šele po več tednih rednega jemanja. Se pa zavedam, da sem imel psihične težave že prej, a sem jih z marihuano in nikotinom blažil, da niso bile tako izrazite. Tudi v družini imamo po mamini strani duševne težave, tako da je verjetno v mojem primeru bolezen vsaj delno tudi dedna. Določeni šoki in stres ponavadi sprožijo to motnjo, zametki pa mislim, da se vzpostavijo že v (zgodnjem) otroštvu. Ob odpustu iz bolnice sem dobil diagnozo generalizirana anksiozna motnja in predpisano redno jemanje antidepresiva Ecytara, ki je Krkin generik Cipralexa. Zdravilo jemljem zdaj že mesec in pol in lahko rečem, da deluje. Kljub temu pa še doživljam nihanja, le pogostost in intenzivnost tesnobnih napadov se je bistveno zmanjšala. Ravno te dni sem spet doživel blažji napad malodušja in brezvoljnosti, prav tako so me spet nekoliko bolj začele motiti malenkosti. Sem že mislil, da so ti cikli nihanj mimo, a očitno se v blažji obliki še pojavijo. Koliko časa bo vse skupaj še trajalo, ne vem, upam, da ne bom rabil celo življenje tega prenašati. Moram pa povedati, da je moje psihofizično stanje, odkar jemeljem zdravila, res bistveno boljše. Prej sem namreč živel v konstantni napetosti in strahu pred raznimi boleznimi, imel sem tudi izrazite fizične simptome, kot so napadi utrujenosti, omotice, slabost, čuden občutek v glavi, težave s koncentracijo in razmišljanjem, težave z dihanjem, tiščanje v prsih, trzanje živcev in mišic po različnih delih telesa, kostno-mišična bolečina, pospešeno bitje srca, konstantno previsok krvni tlak itd.. V zadnjih tednih je najslabše, kar sem še doživel, občutek malodušja in brezvoljnosti, ki pa ne traja več neprekinjeno več dni in je tudi manj intenziven, kot je bil pred začetkom zdravljenja z antidepresivom. Od fizičnih simptomov občasno še opazim malce pospešeno bitje srca, blag glavobol, ravno danes sem po daljšem času začutil kratkotrajno omotico med kosilom. Ostalih simptomov pa, odkar jemljem predpisana psihiatrična zdravila, ne čutim več ali pa so zanemarljivi. Čeprav imam še vedno dobra in slaba obdobja, je dobrih več kot slabih, slaba pa so manj slaba kot pred začetkom uradnega zdravljenja. Ob dobrih dneh imam veliko več energije in volje tako za poskušanje novih stvari kot tudi za opravljanje vsakodnevnih rutinskih opravil in sprostitvenih dejavnosti. Upam, da bodo sčasoma ta nihanja izzvenela in bom lahko živel brez simptomov tesnobe in depresije vsaj ob pomoči zdravil in terapevtskih skupin, če že brez tega ne bo šlo.

nova
Uredništvo priporoča

Trancer, pozdravljeni,

hvala, da ste delili vašo izkušnjo!

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Pozdravljeni,

Pred 14 dnevi sem povečala dozo Ecytare 10 mg iz polovične na celo in stanje se mi zdi da je sedaj še slabše kot je bilo pred jemanjem. Veliko sem prebrala o možnosti poslabšanja v prvih treh tednih, toda zdi se mi da so težave popolnoma drugacne kot pri jemanju polovičke. Sedaj je še bolj prisotna utrujenost, glavobol in slabost. Danes pa prvič prav čudno šumenje v ušesih in vrtoglavica. Vzela sem Helex 0,25mg in sedaj upam, da bo pritisk v ušesih izzvenel saj je prav grozno, ko svoje govorjenje in ostale zvoke slišim kar dvojno.

Ali je to normalno, ker nebi želela obremenjevati s to težavo zdravnikov. Pa tudi bojim se, da bi me poslal na nevrološko urgenco, kot me je že enkrat zaradi visokega pritiska. Takrat so tudi ugotovili, da sem pred časom prebolela lažjo možgansko kap.

Hvala za pomoč in odgovor

Lep pozdrav

Tudi sam se borim z anksioznostjo in raznimi nerealnimi vsiljivkami… Leta 2021 sem začel s uporabo ecytare 10 mg na dan… Po približno 4-5 tednih sem opazil izboljšanje. Sem pa zaradi odličnega počutja prenehal z uporabo ampak nisem se zadeve pravilno lotil in po 10 dneh neuporabe doživel panični napad. Sedaj sem znova začel z jemanjem ecytare 15 mg pod nadzorom zdravnika in se trenutno tudi borim z stranskimi učinki, kot so siljenje na bruhanje, slabost, izguba apetita, brez voljnost in misli…. Sedaj sem na 2-3 tednu in upam, da počasi izvenijo stranski učinki.

Samo pogumno naprej!!!

Pozdravljeni,

vaš opis simptomov, ki so se pojavili ali poslabšali po povečanju odmerka Ecytare, je pomemben za razumevanje vašega trenutnega zdravstvenega stanja. Neželeni učinki zdravil, še posebej antidepresivov, so lahko raznoliki in se lahko razlikujejo glede na posameznika in odmerek zdravila. Simptomi, kot so utrujenost, glavobol, slabost, šumenje v ušesih in vrtoglavica, so lahko povezani z vašim zdravljenjem, vendar je za točno diagnozo ključnega pomena, da se posvetujete z zdravnikom.

Dejstvo, da ste pred kratkim spremenili odmerek zdravila, bi lahko imelo vpliv na vaše trenutne simptome. Včasih lahko povečanje odmerka zdravila povzroči poslabšanje simptomov ali sproži nove neželene učinke. Pomembno je, da o tem obvestite svojega zdravnika, ki lahko ustrezno oceni vašo situacijo in po potrebi prilagodi zdravljenje.

Antidepresivi delujejo kot podpora v procesu zdravljenja in ne odpravljajo osnovnih vzrokov za duševne zdravstvene težave. Psihoterapija igra ključno vlogo pri naslavljanju in predelovanju teh osnovnih vzrokov, kar pripomore k dolgoročnemu izboljšanju vašega počutja.

Glede na vašo zgodovino zdravstvenih težav, vključno s prebolelo možgansko kapjo, je še posebej pomembno, da se vaše simptome obravnava resno. Ne oklevajte z obiskom svojega zdravnika ali poiskati nujno medicinsko pomoč, če se vaše stanje poslabša. Vaš zdravnik je tam, da vam pomaga, in pomembno je, da o svojih skrbeh in simptomih odprto komunicirate.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close