Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Depresija, anksioznost in razpoloženjske motnje Iskanje zaposlitve – kako ne obupati in se ne prepustiti anksioznosti?

Iskanje zaposlitve – kako ne obupati in se ne prepustiti anksioznosti?

Pozdravljeni.

Stara sem 37 let. Načeloma sem vesel in družaben človek, a se že zadnjih nekaj mesecev že zelo težko trudim, da dokončno ne klonem pod pritiskom iskanja zaposlitve (ki se vleče že nekaj let). Nimam več potrpljenja, odneslo mi bo pokrov, komaj se brzdam 🙁

Težko je, prekleto težko! Vem, da sem sposobna, dobra in pametna, vestna in poštena, pa se počutim, kot da to vidim le jaz, da noben delodajalec tega ne zmore videti. Težko verjamem, da so zunaj vsi bolj kompetentni in bolj primerni za delo od mene.

Se pa iz dneva v dan težje spopadam s tem. Vsak dan me morijo dolgovi in že jutranja teža na prsih, kako naj preguram, kdaj bo konec tega. Vsak dan je manj volje, manj pozitive, več žalosti in skrbi.

Vsak nasvet, članek, napotek ki ga prečitam je: “bodi pozitiven, nastopite veselo in zagnano”, “prikažite se v pozitivni luči” … Pa ne morem več 🙁 Ne verjamem več, dejansko sem že skoraj nehala verjeti, da bom dobila službo. Praktično mi je zmanjkalo energije in že prav zavidam ljudem, ki imajo urejena življenja, normalne dohodke, službe, prijetne sodelavce, počitnice, izlete …

Kako? Kako ostati pozitiven, motiviran in dobrovoljen, po vseh neštetih neuspehih, mesecih in tednih čakanja ter seštevanja dolgov, ipd? Kaj moraš biti, terminator?

Jaz malo ne zmorem več. Razmišljam, da bi se vrnila na ADje, ki sem jih jemala pred leti (dobila sem jih po nekem osebnem travmatičnem dogodku). Še do športa me je minilo, ni nekega veselja no. Niti ne vidim, od kod bi ga črpala :/

Bom vesela za kakšno “znanstveno razlago” mojega stanja. Mi take informacije zelo pomagajo razumeti v kakšnem stanju se nahaja moja glava.

Nasveti tipa “ostani pozitivna” mi ne pomagajo prav nič. Nasprotno, prav razjezijo me.

Vam želim vse dobro in hvala za morebitno mnenje, kakršno koli.
Š.

Pozdravljeni,

slišim, da se ne počutite dobro. Vas razumem, da je težko, ko se trudite, ampak zaenkrat uspeha ne vidite. Včasih je v takem zelo zahtevno ostati nad gladino in potem je še manj energije za vse ostalo. Takšni trenutki so težki in velika preizkušnja. Normalno je, da se počutite slabo, vsak človek bi se.

Glede na to, da se počutite slabše – zmanjkuje vam energije in imate občutek, da ne zmorete več, bi lahko šlo za depresivno razpoloženje. Če bi se to vleklo dalj časa in bi čutili, da ne zmorete sami, bi bilo dobro, da si poiščete pomoč (psihoterapija, pomoč z zdravili,..). Pozitivna psihologija propagira pozitivno razpoloženje, vendar je žalost vseeno sestavni del nas in s tem, da smo kdaj žalostni ni nič narobe. Še posebej v bolj stresnih trenutkih.

Se o tem kar doživljate pogovarjate s kom? Se lahko komu zaupate? Verjamem, da boste našli svojo pot, zna pa ta včasih biti tudi zelo strma in zahtevna.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close