Najdi forum

Panični napadi, depresija, izguba libida

Pozdravljeni.
Težko bom na kratko opisal celotno sliko, ampak se bom potrudil, da bom čim krajši. Star sem 34 let in skozi življenski cikel sem naletel na več padcev ali motenj, ki so mi očitno pustile globoke posledice. Začelo se je že doma, pri odraščanju na podeželju, kjer so bile frekventne težave z očetom alkoholikom. Psihično nasilje, parkrat tudi fizično, prepiranje staršev, grožnje, poniževanje,… Nekje pri dvajsetih sem se v sklopu študija odločil za “tiho” selitev od doma. V bistvu je to izgledalo, da sem čedalje bolj poredko zahajal domov. S tem umikom sem se tudi podal na pot lastnega preživetja in sem poleg študija delal. Kmalu je postalo več dela, kot študija in na koncu še samo delo. Kar pomeni, da študija nisem dokončal. Niti ne polagam kakršnekoli krivde na to situacijo, ker sem tako ali tako izbral napačen študij in je mogoče bolje bilo tako.
Kasneje sem imel še težave na službenem področju in je bilo eno obdobje, ki je trajalo slaba tri leta, ko sem imel redno težavo z izgubo službe(brez službe sem v tem obdobju ostal 4x od tega enkrat celo za pol leta), kar je močno načelo mojo samozavest.
Sedaj imam slabi dve leti službo pri delodajalcu, ki je zelo zadovoljen z mano, tudi delo me zelo veseli, poleg pa še zelo uspešno končujem študij, ki me veseli. Edina slaba stran je relativno slab zaslužek(mogoče tudi sam živim v glavi v neki utopiji in želji po boljšem dohodku)
Tretji problem pa je spolnost-imam partnerko že več kot 5 let, in nekje po tistem obdobju težav v službi so se mi začele motnje v spolni sli. Samozadovoljevanje ni problematično, problem je, da nimam želje po seksu. V zadnjem letu in pol je skorajda nimam več (odnose imava parkrat letno, kar sam pri sebi vem, da je nenormalna anomalija).

Da pa povzamem še glavna problema-depresijo in panične napade. Depresivnost sklepam po svojem nihanju razpoloženja, občasnemu statusu brezvoljnosti brez kakršnekoli podlage. PAnične napade pa…ko sem bil star 16, mogoče 17, je umrl sošolec iz obdobja osnovne šole. Opoved srca pri delu z računalnikom. Prirojena srčna napaka. To me je očitno tako stravmatiziralo(predvidevam, da skupaj s težavami v lastni družini), da sem že v srednji šoli začel dobivat panične napade v obliki namišljenih težav s srcem. Če bi želel ta napad opisat, bi rekel, da pride do občutka nepravilnega in hitrega bitja srca, “zračnega žepa” v sredi prsnega koša, občasno omotičnosti in panike. Po par sekundah mine. Nikoli več kot 15sec. Ta napad se mi dogaja zelo različno. Včasih večkrat na teden, včasih par mesecev sploh ne. Drugi tip paničnega napada je kot neki mravljinčasti pulz v glavi in izguba ravnotežja, občutek, da mi je zaledenela kri. Ta se mi pojavi mogoče 3x,4x na leto. Tu bi še omenil(ker je mogoče povezano), da sem nekje pred 10-11 leti doživel vrtoglavico, posledični občasno bruhanje, simptome podobne izčrpanosti, ki so trajali ca.8dni, bil sem na cel kup preiskavah-MR glave, specialni pregledi ravnotežnega organa, sluha, oči, živčevja, ki niso pokazali ničesar, simptomi pa so potem izginili čez noč. Mogoče je kaj povezano s temi drugimi napadi.

Pišem, ker bi se rad napotil na strokovno pomoč in me zanima kje začeti in kam se usmeriti. Naj še omenim, da sem iz Maribora.

Hvala že vnaprej!
LP, M

Lepo pozdravljeni,

verjamem, da vam ni bilo lahko. Takšne situacije so lahko izjemno stresne, sploh če so bile tako frekventne. Glede na opisane simptome bi vam priporočal obisk globinskega psihoterapevta (npr. psihoanalitični). Razlogi za takšne simptome tičijo nekje v nezavednem in dobro bi bilo, da bi si vzeli čas, energijo ter finance za poglobljen psihoanalitični proces, katerega sadove boste lahko želi še dolgo. Ste še mladi in imate še veliko pred seboj.

Če želite kakšen kontakt psihoterapevta v Mariboru, mi pošljite zasebno sporočilo.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close