Najdi forum

Zanikanje težave – depresija

Pozdravljeni,
stara sem 30 in dolgo (vsaj 7 let) sem si zanikala, da boleham za depresijo. Pred tem pa tudi ni bilo vse v najepšem redu – mogoče je bila že prej depresija, ampak ne tako močna. Na trenutke je bilo tako neznosno, da sem naredila prve korake v iskanju pomoči, ampak sem se potem vedno prepričala, da si lahko sama pomagam in takrat sem dala vse od sebe, da sem situacijo vsaj malo izboljšala. Ampak to je bila vedno samo laž. Nič nisem zares izboljšala. Bojim pa se poiskati pomoč – kaj če mi ne bojo verjeli? Vedno, ko me kdo vpraša, kaj je narobe se mi z sekundi zdi, da je vse v najlepšem redu in da jaz že nimam težav. Sploh pa se na smrt bojim antidepresivov, ker če imam te težave 7+ let neka magična tabletka pa že ne more mojih težav odpravit. Sploh pa nočem biti celo življenje na njih. Vem pa da po drugi strani trenutno sploh ne živim, ampak samo obstajam.
Že samo poklicat psihiatra po telefonu mi predstavlja stres in se sploh ne morem do tega spraviti. Da bi se v ključilav kake skupine zame odpade, ker v takem zmrznem, možgani na off. Edina opcija je 1 na 1. Osebni zdravici iskreno povedano ne zaupam. Psihiatra se mojim, da mi po predpisal AD in me odposlav, potem pa si bom v glavi naredila cel doktorat in se odličila, da tablet ne bom jemala in se ne bom nikoli vrnila. Za terapije pa niti približno nimam denarja. Res ne vem kako naj si pomagam!

Pozdravljeni,

Kot sami ugotavljate imate na voljo več različnih možnosti pomoči. Antidepresive (oz. kakšne druge oblike psihofarmakov) predpiše osebni zdravnik ali psihiater in ponavadi je to edina oblika pomoči, ki jo nudijo. Gre za pomoč, ki pomaga pri zmanjševanju simptomov, ne razreši pa vzrokov za nastanek. Glede na opisano bi vam toplo priporočal psihoterapijo. Kar nekaj samoplačniških psihoterapevtov je pripravljenih v primeru finančne stiske vsaj začasno, dokler se finančno stanje ne izboljša, spustiti ceno. Vsaj v mojem primeru to ponudim takrat, ko bi plačevanje normalne cene ogrožalo eksistenco. Imate tudi možnost poiskati psihoterapevta preko javnega zdravstva, vendar so zaradi neurejenih razmer čakalne dobe ponavadi zelo dolge, odvisno pa je tudi od tega kakšno obliko psihoterapije si želite. Pri vas bi bilo smiselno poizkusiti z globinsko vrsto psihoterapije (npr. Psihoanaliza).

Verjetno vam je težko in nesmiselno je, da si ne bi poiskali pomoči. Morda je to vaš način delovanja, ampak nesmiselno je trpeti, če imate na voljo več različnih oblik zdravljenja in ljudi, ki smo tu za pomoč vam?

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close