Najdi forum

Pozdravljeni!

Moja zaskrbljenost se bo mogoče v prvem momentu zdela malo pretirana, vendar verjamem, da nisem edina s tovrstnim vprašanjem.
Že nekaj let imamo v širši družini osebo z diagnosticirano multipla sklerozo. Punca je stara 34 let, neporočena, univerzitetno izobražena.
Zaradi načel njene primarne družine, v začetnih letih “po mojim merilih” tudi neprimerno zdravljena, s prevelikim poudarkom na alternativi in bistveno premajhnim poudarkom na uradni medicini. Seveda dopuščam izbiro zdravljenja vsakemu posamezniku in seveda želim njim zadovoljive rezultate.
Problem, ki pa se tiče vseh nas, je bolj kompleksen.
Že nekaj časa opažamo, da je dekle poleg vseh svojih fizičnih ovir, postalo nenormalno ljubosumno in zavistno. Če je to sploh še mogoče ločit. Namreč na vso svojo okolico stresa opazke, slabo voljo in poniževalno obnašanje. Način, na katerega to počne, je skrajno moteč in ga, vsaj jaz, z minimalnim zdravstvenim znanjem, ne morem več niti malo vložiti v mapo “multipla”. Gre za vedenje, ki v trenutkih resno spominja na možnost nasilnega obračunavanja.
Pa da sem bolj natančna. Ob srečanjih je njena komunikacija na približno takem nivoju: “Živjo kako si? Si videla kaj sošolko to in to – njen odgovor: ” Kaj me to briga, ona je naredila kao magisterij, pa nima pojma, jaz sem pa diplomirala in imam dve diplomi, bolj sem izobražena od nje. Ta prasica…”
Mislim… Besede, ki nikakor ne gredo skupaj z neko osebo, ki se ima za izobraženo. Šla je tako daleč, da ne govori niti z lastno sestro, celo ko le-ta pokliče svojo mamo na telefon, mala vrže telefon v steno in rohni, naj se s to (da ne uporabim besede) kar sami pogovarjajo… In to zgolj zato, ker je sestra uspešna v svojem poklicu.
Brata sovraži zgolj zato, ker si je ustvaril družino in s svojo nečakinjo in nečakom ne spregovori besede. Zgolj zato, ker obstajata.
Vso okolico zmerja z nesposobneži, ki delajo “pamže” in kaj le jim bodo otroci in če mislijo, da bodo zato bolj srečni…
Sosedovega psa hoče zastrupiti zgolj zato, ker laja in zgolj zato ker je “sosedov”.
Do moje primarne družine, ki živi v sosednji hiši čuti dolžnost in pravico, da se vsak dan povabi na kavo in če ji ne odprejo vrat, se vrača tudi do petkrat na dan in tolče in se zaletava v vrata, dokler ji ne odprejo in ji postrežejo s kavo. Medtem mirno sedi in ko je kava postrežena ne spregovori več besede, ker je ona kobajagi zdaj na kavi in potrebuje mir in nima z njimi kaj govorit, ker je pač ona “izobražena”…
Skratka – njena družina jo zagovarja, da je pač bolna. Je. Seveda je. Ampak žal napačno zdravljena in brez poudarka na psihološki pomoči. Nihče si noče priznati, da je punca hudo ljubosumna in da je taka po svojem karakterju že od otroštva, le da je zdaj v imenu bolezni, to še dodatno potencirala.
Vse kar je mlado, zaposleno, uspešno okrog nje, vse mrzi do onemoglosti. Druži se zgolj z dvema upokojenima damama, ki ji po defoltu pač skuhata kavico in poslušata, če slučajno že govori, njene učene floskule in poniževanja.
Ko sem se sama odselila v tujino, z menoj ne spregovori niti besede. Sicer je to meni prav malo mar, vendar pa me skrbi sledeče.
Moj brat z družino živi v njeni soseščini, in dekle v hišo prihaja na kavo k moji materi, ker ji ta pač zaradi slabe vesti odpre in jo posluša. V tej isti hiši pa živi tudi moj dve leti in pol star nečak. Zaradi katerega imam strah. Resnično! Sprašujem vas, ki imate s tem več izkušenj. Ali lahko zavistno stanje, ki ga kaže ta gospodična, sproži nasilno reakcijo in s tem hote ali nehote poškoduje otroka? Kam lahko vodi taka zavist in kako se jo dejansko ( če sploh) da pozdravit?
Oprostite za moj daljši post, vendar strah ki ga občutim do svojega nečaka, pač včasih pretehta razum, ki odreja spodobno dolžino vprašanja.
Najlepša hvala, Mojca

Pozdravljeni,

Kolikor slišim je omenjena gospa nezadovoljna in nergaška. Verjetno zna biti neprijetna družba. Sprašujete pa kakšna je možnost, da bi škodovala vašemu nečaku. Kolikor ste opisali jaz nisem začutil direktne ogroženosti. Se je kdaj zgodilo, da bi govorila kaj o poškodovanju ali to dejansko storila? Ali se vam kdaj pojavijo tudi kakšni drugi strahovi?

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close