Najdi forum

sekiranje zaradi malenkosti

Pozdravljeni.

Že nekaj let imam problem in sicer, da se za vsako malenkost pretirano sekiram. Zdi se mi, da se mi zadnje čase stanje celo malo slabša. Še pred petimi leti se mi ni zdelo nič takega, če gre fant s prijatelji na pivo. Zdaj pa postanem živčna že če mi samo reče, da gre k sosedu kaj pomagat. Že če se samo malce prehladi, se meni malodane podre svet. Če mi naprimer reče, da se ne počuti najbolje, me najprej stisne v prsih, potem me zvije v trebuhu, v grlu dobim cmok, pridem do roba joka (a se največkrat ne morem zjokat), nato pa zapadem v nekakšno depresijo. Vmes večkrat postanem živčna, razdražljiva, začnem se tresti, vrti se mi, srčni utrip se mi nekoliko poviša. Moje težave se poznajo tudi v družbi. Sicer sem bila vedno bolj tihe narave, a sem bila včasih vseeno bolj zgovorna kot zadnje čase. Danes sem bolj zadržana, zamišljena, ko me kdo kaj vpraša je moj odziv velikokrat zelo zmeden ali pa brezbrižen, hladen, pa čeprav brez pravega razloga. Dostikrat se tudi zavlečem “v svoj kotiček” in si želim, da bi bila nevidna. Malce sem tudi zgubila voljo za stvari, ki sem jih prej rada počela. Ne smejim se več toliko, kot sem se prej. Vse to zaradi ene same malenkosti. Pogosto se tudi zgodi, da me od živcev zvija v trebuhu že ob misli, da moram na delo ali pa po opravkih. Ko me fant vpraša, kaj je narobe, pa nekako zablokiram in potrebnega je veliko psihičnega napora, da mu povem. Mogoče je moje težave še nekoliko povečal neprijeten dogodek izpred dobrega pol leta, ko je fanta zadela sicer lažja možganska kap. Zdaj je hvalabogu ok, ampak strahovi pri meni ostajajo.

Gre mogoče za anksioznost? Kako naj si pomagam? Fant ve za moje težave in me skuša potolažiti, da bo vse ok, ampak mi ne pomaga. Upam, da se bo našla rešitev za moje težave, saj res nočem zapasti v kakšno globljo depresijo.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Pozdravljeni,

opisujete različne težave, ki so lahko med seboj tudi povezane. Strah, da se bo partnerju kaj zgodilo in tudi odsotnost partnerja pri vas sproži različne simptome. Ponavadi za takšno reakcijo stoji kakšna zgodnejša izkušnja, katero ni nujno, da v zavesti povezujemo z zdajšnjo situacijo, je pa lahko povezana. Ponavadi gre za nerazrešeni notranji konflikt ali travmo. Za anksioznost je značilno, da ko se naši strahovi izkažejo za neutemeljene, naš psihični aparat najde druge situacije na katere se “prilepi” anksioznost. Tudi tolažba in zagotavljanje kaj dosti ne zaležeta.

Ste kdaj razmišljali o psihoterapiji? Gre za osebni, poglobljeni proces, kjer lahko skozi pogovor razkrivate svoje nezavedno in razrešujete svoje težave ter na ta način prihajate do boljšega počutja.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close