Najdi forum

Lepo pozdravljeni vsi skupaj!
Pišem prvič in sicer zato ker me zanima če je kdo imel ali slišal za kaj podobnega kot se dogaja meni. Namreč zdravniki pravijo da kaj takega prvič vidijo in to je vse kar so mi uspeli pomagati. Osem let nazaj so mi dali diagnozo anksioznost. Pojavila se je ko sem zbolela in so mi dali sum na multiplo pred tem me je pustil fant. Vmes je bilo moje stanje zelo dobro in brez zdravil sem čisto normalno živela. Pred dvemi leti sem začela hoditi na meditacijo in od takrat naprej imam probleme ki so se stopnjevali. Prvo se mi je začela vrtet glava v krogih. Sprva se mi je zdelo smešno in sem vprašala učitelja meditacije če je to lahko posledica tega. Rekel je da je možno. Potem se je začel občutek da lebdim oz kot da sem na čolnu da se zibam. In kasneje se mi je pojavila še panična motnja. Začela sem jesti zdravila Cipralex un Tritico 1/3 zvečer za spanje. Sedaj je skoraj eno leto od kar jih jem. Panični napadi so minili vendar občutek pritiska v glavi, zibanja oz lebdenja in vrtenja glave (torej fizicno se mi vrti glava v krogih) pa ne. Boli me tudi desna rama in nevem ali je možno da je zaradi hrbtenice lahko…Zanima me ali je možno da nimam pravih zdravil, ali da je vzrok kje drugje? Sploh nevem več kaj naj storim. Rada bi da bi me kdo napotil kam ali da bi mi dal kakšno informacijo, saj je vsakodnevno zelo moteče in zelo neprijetno. Želim si samo da bi se spet okej počutila in da bi nekdo rekel da se to da odpravit. Hvala vsem za pozitivne informacije.

Pozdravljeni,

moč našega psihičnega aparata je včasih nedoumljiva. Na telo lahko vpliva na razne načine. Če ste opravili raziskave in izključili telesne vzroke za takšne simptome, obstaja večja verjetnost, da gre pri vaših težavah za psihične vzroke.

Razni simptomi, tako psihični kot fizični – npr. panični napadi, občutek vrtenja, zibanja, itd. so lahko za nas znak, rdeča lučka na armaturni plošči, ki opozarja, da je nekaj v našem nevidnem polju, čemur je potrebno posvetiti pozornost. Takšno raziskovanje je najbolj smotrno opravljati s strokovnjakom – psihoterapevtko/psihoterapevtom. Psihoterapija je proces, kjer se lahko v varnem in strokovnem okolju pobliže pogledamo, bolj ozavestimo, soočamo in tudi razne vsebine predelamo. Na ta način se ponavadi moteči simptomi tudi umaknejo.

Antidepresivi so kot bergla pri hoji – pomagajo pri zmanjševanju simptomov, vendar vzroke za simptome ne more notranje razrešiti. Za takšen način razreševanja je priporočljiva psihoterapija, kjer lahko s pomočjo strokovnjaka razrešujete in predelujete ozaveščene in neozaveščene vsebine.

Sprašujete ali se da odpraviti te težave. Ja, sem prepričan, da se da, vendar je uspeh v veliki meri odvisen od vas. Tudi psihoterapija je zahteven proces, saj se soočamo z vsebinami, ki jih morda ne bi želeli odpirati. Takrat se ponavadi pojavijo naši odpori in v teh trenutkih je pomembno, da vztrajamo na tej, tudi težki, poti.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close