Najdi forum

Mešana anksioznost in depresivna motnja

Pozdravljeni! Sin je star 25 let , pred dobrim mesecem se je razšel z dekletom.Že prej je bil bolj hitre jeze, občutljiv , skratka v njem je neka napetost ter se sekira za vsako malenkost. Po razhodu z punco se je njegovo stanje znatno poslabšalo.Osebni zdravnik mu je predpisal Lexaurin 3mg. Vendar mu to ni pomagalo.Pred 14 dnevi se je počutil tako slabo,da smo šli z njim na urgento psihiatrijo tam so mu dali zdravila Mirzaten 30mg. ter Kventiax25mg.Mirzaten vzame zvečer, Kventiax pa ima predpisano do 3 krat na dan.Vendar skozi čuti močno bolečino v glavi kadar vzame Kventiax ter se ne počuti dobro. Zanima me ,ali se stanje pomiri po Kventiaxu ali ti strašni glavoboli minejo,Moram povedati,ko en dan ni vzel teh tablet ni imel teh glavobolov.Po Mirzatenu ima samo velik apetit drugih stranskih učinkov nima. Zanima me ,po kolikem času začno ti AD pomagati,da bo fant se postavil na noge.Ter kaj vi mislite glede Kventiaxa. Pregled pri psihiatru ima pa šele čez mesec dni.
Hvala za vaš odogovor ter lep pozdrav zaskrbljena mama

Pozdravljeni,

stresni dogodki, tudi razhod s partnerjem, so lahko sprožilci za različne simptome ali pa jih poudarijo. Ne vem kaj pomeni “znatno poslabšalo”, ampak očitno je zdravnik ocenil, da potrebuje antidepresiv in antipsihotik. Glede neželenih učinkov preglejte navodila za uporabo oz. se posvetujte z zdravnikom. Antidepresivi začnejo delovati približno po 3 tednih. O zdravilih vam ne morem veliko povedati, ker nisem zdravnik.

Jeza, napetost, občutljivost, sekiranje so simptomi, ki imajo svoje vzroke. Z uporabo zdravil se (ponavadi) simptomi zmanjšajo, ampak vzroke za nastanek pa ne razrešijo. Smiselno bi bilo, da si poišče psihoterapevtsko pomoč, kjer bo lahko spregovoril več o svojih težavah.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Hvala za vaš odgovor. Pregled pri psihiatru ima šele 28. 9. Bom ga poskusila pregovoriti , da bi se odločil še za psihologa. Vem,da je veliko v njegovi notranjosti kar ne da ven. Kot mama in sin imava zelo dober odnos,vendar vse pa mi tudi ne pove.tudi ne drezam preveč v njega , da ne izgubi zaupanja.Kajti že kot fant se nikoli ni rad zaupal komu, zato močno upam da bo tokrat uspelo ter bomo našli takšnega psihologa kateremu bo res lahko zaupal.Naj povem,da je fant že obiskal z punco psihiatra.Ona je šla zaradi sebe on pa za sebe,vsak za svojo stvar. Ko je ta isti psihiater punci svetoval, naj pusti sina,,,bral iz njegove kartoteka kaj je sinu ter vse stvari kar se mu je zaupal.Zato se tudi sama sprašujem,če potem še imaš moč ,da lahko nekomu poveš vse iz svojega življenja tako kot je on,,,,,punca bivša pa ga je sedaj poimenovala,da je psihični bolnik ,Kar ga je tako prizadelo,da smo morali z njim na urgenco tam je pa potem dobil te antidepresive. Joj ,kar razspisala sem se,upam da niste preveč hudi.Hvala vam ter lep dan

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

hvala za vaše sporočilo in nič bati, popolnoma nič nisem hud :).

To je slišati grozno. Če je psihiater tako ravnal je kršil etična in strokovna načela ter bi ga bilo potrebno prijaviti. Odnos zdravnik-pacient je zaupne narave in tudi takšni nasveti nimajo mesta v tem strokovnem odnosu.

Psiholog, psihiater in psihoterapevt so trije različni poklici. Psihiater je zdravnik in predpisuje zdravila. Psiholog opravlja psihološko svetovanja, opravlja testiranja ipd. in ni nujno psihoterapevt (razen z dodatnim izobraževanjem). Psihoterapevt zdravi s pogovorom in pomaga pacientu preko spoznavanja samega sebe iskati vzroke osebnih težav in možne rešitve.

Verjetno bo sin s takšno slabo izkušnjo stežka znova spregovoril o svojih težavah in upam, da ga to ne bo odvrnilo, da poišče pomoč pri usposobljenem strokovnjaku.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Hvala za vaš odgovor ter vašo prijaznost. Kakor pravite oziroma pišete ,res mislim da sin hitro ne bo zaupal nekomu kar je zaupal temu psihiatru. Kajti zelo težko se odpre,ko se je odprl,,ga je to stalo kar veliko. Srčno upam,da se bo pobral. 28. 9. ima pregled pri psihiatru ,glede zdravil katere jemlje. Sama sem kar malo skeptična,da mu pomagajo kajti trenutno še ni kaj bolje.Sama tudi veliko prebiram ter iščem ,da najdem v Mariboru psihologa terapevta, seveda če bo fant pripravljen iti,da bi dal iz sebe kaj ga muči.Meni kot mami ,ne pove.Sama pa tudi nočem preveč drezati vanj.
Hvala še enkrat za prijaznost ter lep dan .

New Report

Close