Najdi forum

ANTIDEPRESIVI-rabim nasvet!!

ŽIVJO 😀

trpim socialno anksioznost, in moram jemati AD. Vzel sem jih 2. dan in bi jih najraje prenehal jamati kljub temu, da vem da mi bodo koristili. Nevem a je še koga tako zelo strah, pač za vikend radi gremo z prijatelji enkrat ali celo dvakrat ven na zabavo, in ponavadi spijemo več pijač na žur. Kako naj se zgovorim da ne pijem, kako bom lahko duhovit ko bodo drugi rahlo omotični od alkohola jaz pa zaspan in trezen in ves tesnoben in paničen ko bom kot kip stal poleg njih, bojim se izgubiti prijatelje..ŽE tako sem sramežljiv in tih in imam občutek prazne glave. bojim se da se bom zaradi tega še bolj zasekiral in izoliral od drugih. Sigurno ma kdo podobne izkušnje/težave, ki jih je rešil, pač da ga je žural in tudi dosti spil, in kako je to rešil. že tako je težko živeti s socialno anksioznostjo, potem pa te začudeni pogledi prijateljev zaradi te spremembe še bolj spravijo v bed. Bojim se da bom ostal čisto sam. PROSIM SVETUJTE

Pozdravljeni,

hvala za vaše sporočilo. Razumem, da ste v dilemi kaj narediti. Po eni strani naj bi vam antidepresivi pomagali pri socialni anksioznosti, po drugi strani pa vam to onemogoča uporabo prejšnjega “antidepresiva” – alkohola. Morda lahko počakate, da antidepresivi začnejo delovati (po približno 3 tednih) in boste potem videli kako se počutite?

Alkohol povzroči, da se lahko bolj sprostimo, ampak to še ne pomeni, da se ne moremo sprostiti brez njega. Mogoče pa v teh situacijah ne boste tesnoben in paničen kot predvidevate? Se drugače s kom pogovarjate o svojih težavah? Predlagam vam, da si poiščete strokovno pomoč v obliki psihoterapije. Na ta način boste lahko spregovorili in razreševali svoje dileme, vprašanja, težave itd. s strokovnjakom. Morda pa sčasoma ne boste rabili bergel v obliki zdravil ali alkohola, da se boste bolje počutili.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

mene pa zanima, zakaj npr. ljudem ne predlagate uporobo ŠENTJANŽEVKE namesto tablet?
hvala za odgovor!

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

psihoterapevti ne predpisujem zdravil, ampak zdravimo z besedo in odnosom. Sem pa že slišal, da je šentjanževka tradicionalno uporabljena za razpoloženjske težave. Predlagam, da vaše vprašanje zastavite kakšni zdravnici/zdravniku oz. specialistu psihiatru.

S prijaznimi pozdravi

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Šentjanževko lahko zdravnik priporoča v primeru, da gre za blažje motnje razpoloženja in če pacient ne uporablja nobenih drugih zdravil v redni terapiji. Šentjanževka je namreč induktor jeternih encimov (poveča njihovo število) in tako vpliva na presnovo nekaterih zdravil (poveča/zmanjša njihovo učinkovitost), zato je tudi pomembno, da če se sami odločimo za uporabo preparatov šentjanževke, da na to opozorimo zdravnika/farmacevta. Problem je tudi pri odmerjanju, saj ne vsebujejo vse letine šentjanževke iste količine hipericina in hiperforina (zdravilnih učinkovin v šentjanževki), zato je odmerjanje težavno, se pa na trgu dobijo standardizirani izvlečki (npr komercialno ime Deprim), kjer je natačno odmerjena količina zdravilne učinkovine.
Če je človek zdrav in ne uporablja nobenih drugih zdravil, tako ni ovire za uporabo šentjanževke 🙂

New Report

Close