Najdi forum

Pozdravljeni.

Svoje vprašanje postavljam tukaj, ker sem opazila, da forum Psihoterapija trenutno ni ažuren zaradi odsotnosti moderatorke. Prav tako mi je vaš pristop, gospod Štrukelj, blizu. Ogledala sem si vašo spletno stran in našla tam veliko zanimivega.

Razmišljam o tem, da bi s pomočjo psihoterapije lahko razrešila težave v katerih sem, vendar ne vem na koga se obrniti. Težko si predstavljam, v stanju kakršnem sem, da bi se uspela popolnoma sprostiti in zaupati človeku, ki ga ne poznam. O osebnih stvareh težko govorim. Vem pa, da sama ne bom zmogla. Žal ste zame predaleč. Živim v Mariboru. Zanima me, če mi lahko priporočate terapevta v moji okolici ali če morda prihajate tudi kdaj v Maribor?

Pomislekov glede terapevta imam pravzaprav veliko. Vem, da je prvi razgovor ponavadi neplačljiv, namenjen spoznavanju, ampak ne vem kako to poteka. Želela bi terapevta ali terapevtko z izkušnjami, odprtim sodobnim pogledom. Bojim se, da bom samo še bolj zmedena, če mi bo kdo nalagal svoje poglede, kot se je že zgodilo v preteklosti.

Zanima me tudi koliko ur psihoterapije je v navadi v neki obravnavi, oziroma kako so termini časovno intenzivni. Pri cenikih, ki sem jih našla na spletu vidim, da ura stane nekje 50 eurov, tako si lahko privoščim največ dve uri na mesec. Je to dovolj?

Na vaši strani sem prebrala, da je stres, ko je človeku naloženo več kot zmore. “Tega ne zmorem več”, so besede, ki se oglašajo v moji glavi zadnjih pet let. Pa vendar sem še tu in spremenila nisem ničesar. Vse v meni je mehko, tekoče, ni trdne osnove. Ne zmorem odločitev, ki so se nagrmadile pred mano kot posledica vseh manjših (ne)odločitev, ki jih nisem bila zmožna narediti v preteklosti, ko sem pustila, da se je življenje zgodilo ali da so odločali drugi namesto mene ali pa sem se odločila sama tako kot sem verjela, da drugi pričakujejo od mene. V prsih pa tišči, na določenem mestu prava fizična bolečina, ki sem se jo naučila predihat, prenest, odgnat. Ponoči prebujanje zaradi težkega dihanja, nezmožnosti vdiha.
Pa fizično nisem bolana, preverjeno 🙂

Prosim za odgovore in hvala v naprej 🙂

Pozdravljeni,

hvala za vaše sporočilo in naj se vam najprej opravičim za pozen odgovor.

Verjamem, da imate veliko pomislekov glede izbire in prihoda na psihoterapijo. Kako izbrati psihoterapevtko/psihoterapevta in s kakšnimi merili je včasih veliko vprašanje, hkrati pa je odločitev za psihoterapijo velik korak. Govoriti o sebi in še to (vsaj na začetku) popolnem neznancu je ponavadi težka naloga. Sčasoma postane lažje, ampak še vedno pa se moramo soočati s seboj in velikokrat to ni lahko. Tako to je, psihoterapija ni lahka pot, velikokrat pa lahko pelje do izboljšanja.

Obstajajo različne vrste psihoterapij, z različnimi načini dela in različno frekvenco obiskov. Za poglobljeno delo in temeljne spremembe priporočam globinsko vrsto psihoterapije (npr. psihoanaliza), vsaj enkrat tedensko po eno uro.

Cene za srečanje so različne, vendar večina psihoterapevtov tistim, ki si takšnega izdatka ne morejo privoščiti, prilagodimo ceno glede na zmožnosti. Vendar to, vsaj v mojem primeru, samo takrat, ko gre za eksistencialno ogroženost.

Fizična bolečina v prsih in ostalo, kar opisujete, je telesni odziv na (očitno) psihične obrementve. S psihoterapevtsko obravnavo lahko pričakujete, da boste te vsebine predelovali na psihični ravni in vam ne bo potrebno trpeti na telesni ravni.

Na tem primeru lahko tudi vidite razliko med globinskimi vrstami psihoterapije in simptomatskimi vrstami psihoterapije. Prva se ukvarja z vzroki za nastanek simptoma in njegovo odpravo, medtem, ko je pri drugi fokus usmerjen na odpravi oz. zmanjšanju simptomov (npr. predihavanje, odganjanje…).

Verjamem, da vam je težko in bi bilo res nesmiselno, da še nadalje tako trpite, medtem, ko imate možnosti za različne vrste pomoči. Lahko vam pošljem par kontaktov za psihoterapijo v Mariboru. Pošljite mi email ([email protected]) in vam bom odgovoril.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close