Najdi forum

Pozdraljeni,
Imam anksioznost,oz.natančneje kronično pomanjkanje serotonina,ki me posledično pripelje do napadov tesnobe in panike. Že nekaj let zaradi tega jemljem cipraleks,vzdrževalno dozo 5 mg. Večinoma se počutim dobro,brez napadov tesnobe.Zadnje take napade pa sem doživela kake 3 leta nazaj,ko smo bili z družino na počitnicah v Grčiji. Imeli smo se zelo lepo,uživali,niti pomislila nisem na kako tesnobo,ko kar naenkrat udari napad panike z vso silo.Seveda potem zaradi tega nisem bila do konca dopusta več sproščena….Letos pa smo rezervirali počitnice v Tuniziji in že odkar smo plačali me spremlja rahla tesnoba,strah(pač teroristični napadi,da mi bodo ukradli otroka…)ampak najhujši strah,da se mi ponovi napad,ki sem ga doživela v Grčiji.Najprej sem mislila,da je kaj povezano s tujino,ampak ne,ker medtem časom smo tudi že kam odpotovali. Ne vem,kako naj se znebim tega strahu,nočem pokvariti počitnic možu,otroku. Ampak,ta strah pred strahom me počasi razžira.
Hvaležna vam bom za kakršenkoli odgovor…

Pozdravljeni,

hvala za sporočilo. Vzroki za vašo tesnobo, anksioznost in tesnobo so lahko različni. Moje mnenje je, da so spremembe v možganih (kot npr. pomanjkanje serotonina) že posledica anksioznosti, sama anksioznost pa posledica nerazrešenih notranjih konfliktov ali travm. Napadi panike so po mojih izkušnjah znak, da obstajajo psihični razlogi, ki pa ne morejo biti razrešeni, zato se energija sprošča z napadi panike. Z zdravili kot je Cipralex si lahko pomagate pri zmanjševanju simptomov, vendar vam ne bodo razrešili vzrokov za težave.

Verjamem, da vam je težko in ker očitno tudi zdravila ne pomagajo dovolj, razmislite o tem ali bi želeli poizkusiti s psihoterapijo (predlagam globinsko vrsto psihoterapije – npr. psihoanaliza). Tam boste lahko spregovorili o vsem s čemer se srečujete v življenju.

Sem vam odgovoril na vprašanje?

S prijaznimi pozdravi

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

kako so ti pa ugotovili kronično pomanjkanje seratonina?

nova
Uredništvo priporoča

Hvala za odgovor. Pri meni je bilo tako,da sem prvo tesnobo,ki se je potem seveda stopnjevala v napade panike,dobila povsem nenadno,brez vzroka. Šla sem k res dobremu psihiatru in on mi je skozi pogovor povedal,da gre pri meni za to pomanjkanje serotonina.Dal mi je minimalno vzdrževalno dozo antidepresiva. Sprva sem bila zelo skeptična zaradi teh zdravil,vendar so se ti napadi panike dnevno pojavljali,tesnoba je trajala kar cele dneve in po pol leta neznosnega trpljenja sem vseeno začela jemati ta ad. Po kakih treh tednih so zdravila prijela in bilo mi je žal,da jih nisem začela jemati že prej. Zdravila sem redno jemala leto in pol,počutila sem se dobro,brez tesnobe,nato pa sem opustila. Po kakih 3 mesecih se mi je vse spet ponovilo. In potem spet ista zgodba,po dveh letih opustim,po treh mesecih evo tesnoba spet. In ta se mi je zgodila,ko smo bili na počitnicah in je bilo res hudo.Po tem napadu spet obiščem psihiatra,ki mi je rekel,da enostavno se mi ne proizvaja serotonin,da ta vzdrževalna doza poskrbi,da ga imam nekako dovolj,da pa nekje v treh mesecih pade nazaj na nulo in se zaradi tega pojavi tesnoba. Tko nekako,po domače povedano. Zdaj me zanima pa,ali če jemljem ad,ali je možno,da se mi vseeno pojavi tesnoba???

Pozdravljeni,

antidepresivi niso zagotovilo, da se tesnoba ne bo pojavila. Navsezadnje se vsak človek sooča s tesnobnimi občutki in do določene mere so ti tudi del vsakdanjika in življenjskih izzivov. V primeru, da se ne razrešijo njihovi vzroki lahko postanejo zelo moteči, pojavijo pa se lahko tudi drugi simptomi (npr. panični napadi). Kot sem že omenil, po mojem mnenju do kemijskega neravnovesja v možganih (npr. pomanjkanje serotonina) lahko pride tudi zaradi psihičnih vzrokov.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close