Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Vrnitev k sebi “Nekdo, ki naredi tvoj svet večji, ne pa manjši”

“Nekdo, ki naredi tvoj svet večji, ne pa manjši”

Pozdravljeni,
izbira primernega življenjskega partnerja mi je trenutno tako zelo pomembna tema, da prebiram različno literaturo s tega področja za poglobitev razumevanja in razjasnitev določenih vprašanj. Globoko me je nagovorila dr. Clarissa Pinkola Estes, ki je za svoje 3 hčere zapisala (12) značilnosti, ki so izredno pomembne pri izbiri (doživljenjskega) sopotnika. Meni se zatakne pri razumevanju zadnje, 12. Citiram v angleščini ” make sure that when you choose you’re choosing someone who makes your life “bigger” rather than smaller. “
Prosim vas, da mi podate svoje razumevanje tega citata, lahko tudi podkrepite s kakšnim praktičnim primerom ali prispodobo. Izgleda, da je to moja slepa pega 🙂

Veste, kako jaz to vidim, sama še nisem prebrala te knjige, ste mi pa vzbudili interes, da si jo bom v kratkem prebrala. Tak partner v tebi vidi veliko stvari, ne vidi samo telesa, ne vidi samo prijaznosti, “ugodnosti”, ki jih ima od tebe; vidi tudi tisto, ki je bolj skrito, vidi tudi potenciale, ki jih sam ne vidiš, zanima se zate, odkriva skupaj s teboj, to kar si. Mu je mar do tega, da bo življenje izkoristil, pa to ne pomeni, da moraš ne vem kam potovati, četudi je to želeno, če so na razpolago denarna sredstva, ampak da bogati življenje na vseh nivojih, da mu je do tega, da bo življenje izkoristil koliko se le da in to skupaj s svojo partnerko, ne egoistično samo tako kot ustreza njemu ampak tako, da bo dobro za oba. Tak partner je občutljiv do ženske, zaznava različne odzive in jih upošteva. Pripravljen je odkrivati, kdo sem jaz in kdo si ti in kaj sva skupaj v tem življenju. Občutljiv je za življenje, zna ga uživati, ima stik sam s seboj, spoštuje sebe in vas. Npr. ko gresta na sprehod, ni to samo hoja, je skupno raziskovanje okolice, pogovor, ki te navdihne, začutiš zanimanje sočloveka do tebe, odkriješ kaj novega o sebi,… od takega sprehoda prideš notranje navdihnjen domov, izpopolnjen, razširiš svojo bit, tvoje življenje se razširi. Lahko pa zgleda sprehod tudi tako, da se gre dokaj hitro iz točke A do točke B, pri tem se sicer lahko drži za roke, se da tudi kakšen poljub, na hitro se kaj pokomentira, po možnosti kakšen izstopajoč človek, ki gre mimo, veliko osredotočenja na lastne probleme in cenitev že poznanih vidikov partnerke npr. lepega telesa in kakšen užitek to lepo telo nudi partnerju.

Mateja Debeljak www.vsedobro.si

Hvala za tale dragocen odgovor, izčrpen in slikovit. Sedaj si bolje predstavljam, pa še povežem lahko z osebnimi doživetji odnosa takšne kvalitete (nasproti odnosom, kjer to ni prisotno)

Tule je zapis 12-ih pomembnih značilnosti, kot jih vidi dr. Estes. NIsem prepričana, da je to objavila v kakšni knjigi, je pa menda dostopno na posnetku.

http://nimste.blogspot.com/2011/10/from-clarissa-pinkola-estes.html

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni! Najlepša hvala za povezavo. Sem si prebrala vseh dvanajst značilnosti in se strinjam z navedbami. In če želimo, da si dobimo takega partnerja, ki ima take lastnosti, kot jih našteva dr. Estes, je prvi korak, da jih začnemo razvijati pri sebi. Da začnemo pri sebi razvijati: sočutje, pripravljenost rasti, humor, občutljivost za bolečino drugega,…

Srečno pri izbiri!

Mateja Debeljak www.vsedobro.si

malo bolj enostavno povedano a podoben koncept: “Pravi je tisti, ob katerem si ti boljši človek, kot brez njega.” To pa sam pri sebi hitro začutiš.

Samo ne bodite preveč ozkogledi in fokusirani na te ‘smernice’ pri iskanju primernega partnerja, da ga ne boste spregledali.

Sem s partnerjem v vezi 11 let, pa še danes nisem prepričana da je pravi človek zame in otroka. Večkrat me spravi v jok kot v smeh. Morda ne vidim nečesa kar bi morala?
Vsa čustva, občutljivost, delo nam sebi, zakaj te stvari vidim kot enostranske, samo pri sebi, pri partnerju pa ne? Ozkogleda nisem, morda sem pa res preveč osredotočena na neke stvari.

Mogoče – mogoče res ne vidite nečesa kar bi morali. Napisali ste zelo malo, tako da vam težko napišem kaj bolj obširnega. Mogoče vse stvari vidite enostranske, ker so res enostranske. Same zase vem, da sem raje samska kot da bi bila v vezi z nekom, ki me večkrat spravi v jok kot v smeh.
Napišite seznam. Napišite kaj dobite od moža in kaj mu dajete. Kot na primer: čustvena podpora, razbremenitev, sočutje, spodbuda, skupna zabava… Bodite odkriti do sebe.
Pri svojem delu vedno znova spoznavam koliko žensk, še vedno vztraja v vezah, kjer skoraj nič ne dobijo in se še vedno trudijo z vsem srcem in dušo. Če nekdo dela na sebi, drugi v vezi pa ne, se bo slej ko prej med njima pojavil velik razkorak, ki ga bo težko premostiti.
Seveda so partnerske veze različne, eni veliko pričakujejo od njih, drugi bolj malo. Vprašajte se, kaj je za vas dobra partnerska veza in seveda vprašajte tudi partnerja, kaj pomeni zanj dobra veza. Ali imata ista pričakovanja ali se vajina pričakovanja razlikujejo? In ugotovita, kako daleč od želene veze je vajina dejanska veza. Naslednje vprašanje pa je, kaj je kdo pripravljen storiti, da bi se veza izboljšala in ali se lahko sploh uskladita glede pogleda na skupno življenje, ki bo zadovoljilo oba. Samo en ni dovolj za delo in trud.
In zakaj bi se ženske cenile tako malo, da bi bile s tistimi, ki nas ne cenijo, ki jim ni mar za naše želje, ki se ne trudijo za nas?

Mateja Debeljak www.vsedobro.si

New Report

Close