Najdi forum

Nizka samopodoba in samozavest

Pozdravljeni,
Sem 18 letna najstnica in imam probleme s nizko samopodobo. Vem da so to leta ko se vecina obremenjuje s sabo, ampak jaz sem ze na meji ko mi gre to pocasi na zivce. Bol intenzivno se je zacelo odkar imam fanta (ki je zvest…upam, ki me ima rad in mi pravi da sem lepa) zacela sem se primerjati z drugimi dekleti in nasplosno me moti ko se obremenjujem kaj si mislijo drugi in govorijo o meni za mano. Ce ima kdo kasno idejo ali izkusnjo ali pa knjigo kako se naj znebim tega obcutka bi bila res vesela in hvalezna, ker je to pocasi nevzdrzno.
Lep dan se naprej🙂

Smešno je kako se mladina obremenjuje s samopodobo in raznimi neumnostmi, katere so pobrali iz tabloidov.

Sampodoba ni nekaj kar se lahko nauči ali natrenira. Samopodoba je nekaj kar pridobiš skozi delovanje, delo, izpolnjevanje lastnih ciljev in želja. Le tisti, ki dela, je aktiven, počne to v življenju kar si resnično želi, pridobi pozitivno samopodobo in tudi samozavest.

Samopodoba je posledica zdravega načina razmišljanja in delovanja. Posledica tega, da s seboj in z drugimi ravnamo dobro in spoštljivo. Posledica tega, da vedno delamo to kar želimo in ni v nasprotju z našimi moralnimi in etičnimi načeli. Samopodobo je potrebno zgraditi. Da jo zgradiš pa moraš živeti……. ne pa po forumih spraševati za nasvete.

Pozdravljeni,
Sem 18 letna najstnica in imam probleme s nizko samopodobo. Vem da so to leta ko se vecina obremenjuje s sabo, ampak jaz sem ze na meji ko mi gre to pocasi na zivce. Bol intenzivno se je zacelo odkar imam fanta (ki je zvest…upam, ki me ima rad in mi pravi da sem lepa) zacela sem se primerjati z drugimi dekleti in nasplosno me moti ko se obremenjujem kaj si mislijo drugi in govorijo o meni za mano. Ce ima kdo kasno idejo ali izkusnjo ali pa knjigo kako se naj znebim tega obcutka bi bila res vesela in hvalezna, ker je to pocasi nevzdrzno.
Lep dan se naprej🙂

Pozdravljena gospodična,

si bom dovolila, da te bom zaradi rosnih let tikala. Oh, saj vem, da me boš težko razumela, ker tudi jaz ne bi razumela v tvojih letih oz. nisem. Ko bi vedela, kako čudovito telo imaš: kako mehko kožo, barvne lase, čvrsto strukturo … in še bi lahko naštevala. Poskusi si predstavljati, da boš nekoč, če bo vse po sreči, starka in bo tvoje telo zelo drugačno in takrat boš hrepenela po tem, da bi imela telo kot ga imaš sedaj. Tako da poskusi uživati v “sočnosti” mladega telesa. In nikakor se ne primerjaj z drugimi. Vedno bodo lepši od tebe in grši, če sploh lahko to rangiramo. Lepoto je težko opredeliti. To je kar se tiče telesa. Ker predvidevam, da se v tvojih letih najbolj obremenjuješ s svojim izgledom in tudi tako si napisala v tej smeri.
Kar se tiče tvoje notranjosti, bi se strinjala s tem, kar ti je nekdo napisal v drugem odgovoru, da je potreben biti aktiven in iskati srčno pot in delovati v njeni smeri. Biti aktiven, početi stvari, ki jih radi počnemo ( pa tukaj nimam v mislih nakupovanja 🙂 in podobnih stvari ampak kaj bolj globokega, , ker to počnemo dobro in nam vzbujajo dobro počutje v lastni koži.
Drugače pa mislim, da te je začelo skrbeti, kaj bo s teboj, ko te bo fant zapustil, ker ti je postalo tako dobro, ko ti govori, da si lepa, da te ima rad in s tem dobivaš nekaj, kar si si tako želela. Veš kaj, nikogar ne smemo vezati nase. Svetovala bi ti, da čim bolj uživaš v vsej pozornosti, ki ti jo nudi, poleg tega pa začneš sama sebi dajati, to kar ti daje on in v čemer uživaš: naklonjenost, komplimente, pozitivno pozornost … Tako bo četudi, te bo kdaj zapustil, manj boleče. Če želimo, da nekdo ostane ob nas, je pomembno, da ugotovimo, kaj ima ta človek rad in mu to nudimo. Če je nekdo zadovoljen, ko je z nami, je večja verjetnost, da bo obstal z nami. Ni tako pomembno, kaj nam pravi notranji glas, kdo vse je lepši od nas. Ja in seveda je pomembno, da ne gremo čez svojo mejo, da se popolnoma prilagodimo drugemu, v želji, da bi mu ugajali.
Glede negativne samopodobe in njenega preseganja pa bi zapisala takole. Predstavljaj si, da imaš brazgotino čez obraz. Da ti da življenje tako preizkušnjo. Ja in določeni jih imajo in če želijo polno živeti, se naučijo živeti z njo, v neki harmoniji, če pa že ne v harmoniji, jo pa vsaj sprejmejo. Tvoja preizkušnja v življenju pa je kako živeti z nizko samopodobo. Najbolj pomembno je, da se ne odpoveduješ polnemu življenju zaradi nje. Vzemi jo kot izziv, kot nekaj, kar lahko izoblikuje tvojo osebnost. Ti in tvoja nizka samopodoba. To nisi vsa ti, to je le del tebe. Predstavljal si, kako jo lahko daš ven iz sebe, včasih odložiš na kraj in kako ponovno pride do tebe in je del tebe. To je pomembno, da delaš, saj boš tako začela prepoznavati, da nisi samo slaba samopodoba. Začni se pogovarjati z njo. Vprašaj se, kaj ti ima za povedati, zakaj je tam. Mogoče se ti vse skupaj zdi smešno, ampak pomaga. Vsekakor pa bodi prijazna z njo. Ne jo preganjati, ker bo ona začela preganjati tebe. Bolj intenzivno ko se želimo ene stvari znebiti, bolj se nas drži oz. nas preganja. Zato ljubeče začni spoznavati, kaj dela slaba samopodoba pri tebi, kaj jo hrani in kaj slabi, kaj ti sporoča. Za konec ti še predlagam, da greš sama v knjižnico in poiščeš knjigo, ki ti bo odgovarjala.

Pa srečno.

Mateja Debeljak, Društvo VseDobro

Mateja Debeljak www.vsedobro.si

New Report

Close