Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Vrnitev k sebi Kako prestopiti mejo in sebe postaviti na prvo mesto

Kako prestopiti mejo in sebe postaviti na prvo mesto

Pozdravljeni gospa Debeljak.

Že nekaj časa imam težve, in sicer sama s seboj. Gre za to, da sem doživela zlom. Življenje se mi je zrušilo, sedaj pa se postavljam nazaj na noge in poskušam narediti red oziroma ustvariti si življenje kakršno mi ustreza.

Psihično sem se precej pobrala in precej že ozdravila. Sedaj se soočam s težavami tipa slabe samopodobe in prevelike ustrežljivosti drugim. Gre za to, da sem od otroštva živela v okolju v katerem sem označena za slabo, zanič, nevredno, istočasno pa od teh ljudi, ki so mi ustvarili slabo samopodobo bila izkoriščana na vse možne načine. Ko sem z odraščanjem začela z rezanjem stikov z ljudmi, ki so se slabo obnašali do mene, vključno z matično familijo, sem doživela še večje težave, oziroma napade iz vseh strani, kar je dokončno uničilo mojo samopodobo in tudi zaupanje vase. Ker sem vse to doživljala od matične družine v katero sem slepo verjela in v času, ko sem imela osebne težave (izguba zaposlitve), je vse skupaj name učinkovalo milionkrat močneje in seveda pustilo določene posledice. Sedaj se pobiram in počasi dojemam in si priznavam zlobo in nečloveški odnos do mene. Vseeno boli, kljub temu, da sedaj vidim jasno sliko. Kljub temu, da se sedaj zavedam, da z mojim ravnanjem nič ni bilo narobe, me celotna preteklost bremeni in boli.

Kar pa vidim sedaj pri sebi, mogoče kot posledico bližnje preteklosti, ali pa posledico celotne preteklosti, je nemoč in odpor ko gre za ukrepanje in delovanje s ciljem izboljšanja mojega lastnega položaja. Npr., ko moram narediti kaj zase, zato da si izboljšam življenje, da grem na boljše, da napredujem. Trenutno delam, vendar nekaj kar me sploh ne veseli niti zanima. Je pač delo, od tega trenutno živim, vendar si niti pod razno ne želim v tem ostati. Težava pa je v tem, da sem pasivna v iskanju nove službe. Milijon strahov, milijon enih predsodkov in misli kako mi ne bo uspelo, kako me ne bodo vzeli, kako nimam ne izobrazbe, ne izkušenj za neko delovno mesto, kako ne iščejo nekoga kot sem jaz, da sem že prestara (stara sem 40.l), ipd. ipd. In potem traja in traja, da sestavim eno prošnjo za delo, da jo pošljem. Toliko muke in napora za eno preprosto stvar. Zavedam se, da imam določena znanja, da sem že nabrala določene izkušnje, po drugi strani pa čutim kot bi bila totalno nesposobna in totalno zabita.

In ta težava me spremlja že kar nekaj časa in zaradi tega nisem sposobna narediti korak naprej, nisem spsobona najti boljšo priložnost. Ne upam si niti poskusiti…… in potem se obsojam in žrem ker delam tako kot delam, ker se tako obnašam. Okoli sebe vidim cel kup ljudi, ki so dejansko in manj usposobljeni in manj sposobni, pa imajo več samozavesti, jaz pa ne upam in ne izkoriščam to kar imam, kar neko fiksno idejo imam da nisem tako dobra, da nimam kvalitet, itd itd. Kar nek strah, kar ena pasivnost…in ravo slednje me potem ubija. Žrem se ker sem pasivna in ne naredim oziroma ukrepam dovolj, po drugi strani pa tega enostavno nisem sposobna….

Kako si lahko pomagam? Ali obstaja kakšen način, ali mi lahko kaj priporočite?

Spoštovani pozdravljeni,

veste kaj vam bi predlagala? Predlagam vam, da si v knjižnici sposodite knjigo/priročnik z naslovom Zdravilni kodeks. Avtorja sta dr. Alex Loyd in dr. Ben Johnson. Notri je podrobno napisan postopek s katerim si lahko pomagamo pri preseganju neželjenih vzorcev vedenja kot tudi pri drugih težavah. Sama sem preizkusila metodo in mi je všeč ter vam tudi lahko povem, da deluje. Prav tako pa bi si lahko pomagali z metodo, ki se ji reče po domače tapkanje. Več o tapkanju si med drugim lahko preberete tudi na tile povezavi: http://www.bodieko.si/eft-tehnika

Srečno!

Mateja Debeljak

Mateja Debeljak www.vsedobro.si

Spoštovana gospa Debeljak,

Hvala za odgovor in nasvet. Za metodo tapkanja sem že slišala in prijateljico, ki se je naučila izvajanja metode, povprašala za občutke, nasvet. Sama sem tudi prebrala vse kar sem lahko zasledila na internetu v zvezi s to metodo, jo poskusila, pa mi nekako ne gre. Ne vem zakaj. Zelo težko najdem pravi način.

Se bom pozanimala za knjigo in jo poskusila čimprej dobiti in prebrati.

Hvala vam!
Lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana,

včasih je tudi tako, da nam kakšna metoda ne gre, nam ni všeč, potem pa čez nekaj časa, mogoče tudi let, pa nam postane prijetna. Moje priporočilo je, da večkrat poskusimo kakšno metodo, seveda v časovnih presledkih. Je pa tako, da nam življenje vedno nosi namige. Če se jih naučimo prepoznati in jim slediti nam marsikaj uspe. Glavna je namera. Namero, ki si jo postavimo, kaj si želimo v življenju. In potem se stvari odvijajo. Ja res je nekatere poti so zelo dolge. Kaj moremo. Če pogledam to, kar ste napisali, razberem, da kljub temu, da vam je težko, ste že veliko dosegli in napredovali. Tako da kar pogumno naprej. Pišite mi, kako se vam bo zdela metoda, ki sem vam jo priporočila. Če vam ne bo odgovarjala, pa bova poiskali kaj drugega.

Srečno.

Mateja Debeljak

Mateja Debeljak www.vsedobro.si

Opravičujem se, sporočilo je bilo poslano še preden sem ga zaključila.

Kakorkoli, v preteklosti so knjige lahko objavili le strokovnjaki, ki so morali svoje navedbe podkrepiti z dokazi, s študijami in eksperimenti…. Danes knjigo lahko izda kdor ima pet minut časa, in to se mi zdi zaskrbljujoče. To mi pove tudi kako razvredotena je ta družba in ta sistem, ljudje ki v stistki iščejo rešilno biljko na koncu postanejo žrtev kapitalistično naravnanih ljudi….

Spoštovana,
očitno je prišlo do napake in začetno sporočilo ni bilo odposlano.

Gre za to, da knjigam, svetovalcem in na splošno vsem kar prihaja iz ZDA težko verjamem. Imam odpor do teh reči, ker sem se velikokrat prepričala, da so stvari-prepričanja ipd., ki smo jih od tam dobili ali privzeli naredila več škode kot koristi. Poleg tega je vsaka stvar dejansko predmet komercializacije z namenom čim večjega zaslužka.

Pri njih vsak, ki kaj doživi, napiše knjigo, jo dobro reklamira in je čez noč bogat. Kakšna je vsebina ali vrednost te knjige pa je drugo vprašanje. Žal se pri nas nobeden ni spraševal ali to kar nam ponujajo in prodajajo kot zdravilo, res deluje, je res preskušeno ipd.

Zaradi preteklih slabih izkušenj, imam odpor do naukov, priporočil ali metod ki nam jih prodajajo od zunaj. Sicer, knjige preberem in vse, se mi pa že v startu upira, ko ugotovim kako marketinško je vse napisano…..

Ja, kaj naj rečem. Knjiga, ki sem vam jo priporočila, prihaja iz ZDA. Je pa postopek samozdravljena, ki je v njej prikazan, okrepljen z raziskavi. Je pa tudi to res, da je marketinško napisana. Sem se sama že spraševala o tem ali morajo biti knjige za samopomoč tako marketinške. Pa sem prišla do tega, da na tak način veliko več ljudi poseže po njih. Večina ljudi še vedno deluje tako, da potrebuje nekaj pompoznega, da se odzove. Če bi bile napisane v drugačnem slogu, bi dosegle veliko manj ljudi. Vse ima svoje minuse in pluse.

Mateja Debeljak

Mateja Debeljak www.vsedobro.si

New Report

Close