Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Hemoglobin – močne menstruacije?

Hemoglobin – močne menstruacije?

Pozdravljeni.

Stara sem 25 let in do sedaj sem imela redne, vendar zelo močne menstruacije, krvno sliko pa normalno. Tokrat (kri sem dala zaradi suma na vnetje jajčnika) pa je krvni izvid pokazal naslednje vrednosti:

K-Levkociti 3.8
K-Hemoglobin 105
K-Hematokrit 0.338
K-MCH 25.5
Mono 10.7
Eozinofilci 0.00

Ostale vrednosti so v mejah normale. Zdravnica je povedala, da gre za slabokrvnost in mi predpisala Retafer (2 škatlici). Ker se zdravo prehranjujem (tudi s precej mesa), me zanima, če je omenjeno stanje lahko posledica res močnih menstruacij in kaj lahko storim sama. Kontracepcijske tabletke sem zaradi neželenih učinkov prenehala jemati že nekaj časa nazaj.

Hvala za odgovor.
Lep pozdrav.

Pozdravljeni!

Slabokrvnost pri mladih ženskah je zelo pogosta posledica močnih menstruacij. Niste napisali, koliko je MCV (ki je v tem primeru običajno bolj na spodnji meji, v hujših primerih še nižji).
Obstaja tudi krvna preiskava – feritin (nizek je znak pomanjkanja železa).

Večina bolnikov se boji, da ne bi bila slabokrvnost znak kake druge bolezni.Če so ostali izvidi normalni, nimate posebnih zdravstvenih težav (zlasti pomembno-na blatu ne opažate krvi) in zdravnik pri pregledu ni ugotovil ničesar, je diagnoza jasna.

Kar lahko storite: prehrana z zadostno vsebnostjo železa in preparati železa. Tudi če vzroka ne morete odpraviti, si boste nekoliko dvignili hemoglobin. Sicer pa velja pravilo: normalizacijo hemoglobina in MCV se lahko pričakuje šele v 2-4 mesecih, železo pa je potrebno nadomeščati še 2-3 mesece po popolnem odgovoru ( da se napolnijo zaloge železa v telesu).

Lep pozdrav
Mateja

Hemoglobin se mi je (kljub še vedno premali vrednosti železa) že vrnil v normalo, edino odstopanje na krvni sliki pa ostaja nekoliko nižja vrednost levkocitov. Je to posledica nizkih zalog železa in ga je smiselno še naprej dodajati v obliki preparatov ali gre za kaj drugega?

Lpe pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Levkociti z železom nima povezave. Če imate levkocite vedno enake (na spodnji meji), je to v redu.

Železo je potrebno jesti toliko časa, da se naredijo zaloge (to se na krvi vidi kot nivo feritina v krvi). Sama vrednost hemoglobina ni realen pokazatelj zalog. Vsekakor pa bo naprej potrebna hrana bogata z železom.

Lep pozdrav
Mateja

Pozdravljeni.

Po 3 mesecih jemanja preparatov železa je vrednost feritina 9 (pred tem mi feritina niso merili). Je ta vrednost še vedno problematična?

Pozdravljeni!

Vrednost je tik pod spodnjo meje normalne vrednosti.

Lep pozdrav
Mateja

Pozdravljeni,

stara sem 27 let. Pred prazniki sem bila pri osebni zdravnici zaradi pogostih bolečin na desni strani trebuha (spodnji del trebuha na desni strani) in zaradi vmesnih krvavitev (menstruacije imam običajno na 22 pa vse tja do 33 dni, običajno trajajo 6 dni, so zelo močne in zelo boleče. Med menstruacijami imam zelo pogoste vmesne krvavitve – pred kratkim šla do ginekoliginje ki mi je predpisala kontracepcijske tablete, da se mi ciklus uredi). Osebna zdravnica me je poslala v laboratorij in na uz trebuha (ki ga imam konec januarja). Urinski testi so bili vsi v mejah normale.
Pri krvnih testih pa so se pojavile razlike pri:
K-Erci 4,07 (ref.vre: 4,20-6,30
K-Hb 111 (ref.vre: 120-180)
K-Ht 0,347 (ref.vre: 0,370-0,540)
RDW 15,4 (ref.vre: 11,5-14,5)
Monociti 1,3 (ref.vre: 0,1-1,0)
limfociti 13,0 (ref.vre 20,0 – 50,0)
monociti 19,1 (ref.vre: 2,0-10,0)
eozinofilci 0,7 (ref.vre: 1,0-6.0)

Ostale vrednosti, ki so mi jih testirali v krvi in so bile v mejah normale:
K-Lkci 6,8
MCV 85,2
MCH 27,3
MCHC 321
K-Trombociti 253
limfociti 0,9
eozinofilci 0,1
bazofilci 0,0
nevt.segmentirani 66,5
bazofilci 0,6
S-glukoza 5,3
S-sečnina 4,3
s-kreatinin 68
OGF >90
S-CRP 0,8
S-TSH 1,05
Zdravnica je rekla, da gre za začetno stopnjo slabokrvnosti in mi predpisala železove tablete Ferum. Začela sem jih jemati pred prazniki, vendar sem po 6 dneh prekinila jemanje, namreč bila sem zaprta (kljub temu, da hrane nisem nič spreminjala; v bistvu je bila edina sprememba da sem začela jemati te tablete). V stranskih učinkih nič ne piše, a je lahko povezano s tem? Kaj mi predlagate? Naj jih sploh še jemljem ali se vrnem k zdravniku? Če spremenim oz jem še več živil bogatih z železom, se da dvignit nivo hemoglobina tudi brez tablet (tablet sicer sploh ne jemljem, če res ni nujno, in v tem primeru se mi zdi nesmiselno nadaljevati z jemanjem, ker se res slabo počutim, ker sem bila popolnoma zaprta, napihnjena + v bistvu ne vem, niti kolikšna je bila raven železa v krvi? (jem sicer zelo zdravo, nisem vegetarijanka/veganka – jem vse, izogibam se “nezdravim živilom” (bela moka, sladkor, večina predelane hrane…). Sicer sem pogosto utrujena, opažam tudi da sem nezbrana (pri učenju), občasno imam glavobole (kakšnih drugih simptomov pa ne opažam). Se pa tudi prekomerno potim, kar pa mislim, da ni v nobeni povezavi s tem.

Lep pozdrav

Pozdravljeni!

Močne menstruacije so pogost vzrok slabokrvnosti. Samo s prehrano je običanjo nemogoče nadomestiti izgubljeno železo. Je pa res, da ljudje različne preparate železa različno prenašajo. Zelo dober je bil včasih Haematopan, ki pa ga žal pri nas ni več na tržišču. Jaz osebno sem dobro prenašala sirup Ferrum Lek.

Lep pozdrav
Mateja

New Report

Close