Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Bolečine v predelu srca

Bolečine v predelu srca

Obračam se na vas v upanju, da mi odgovorite na vprašanje, ki me že dalj časa muči. Sem takšen človek, da brez veze ne hodi k zdravniku, ampak me muči ena stvar. Že dalj časa čutim bolečine v predelu, kjer je srčna mišica, po bolečini pa neredno in močno bitje srca. Strah me je iti k zdravniku, ker se še zelo mlada in sicer 28 let, pa bi mi verjetno rekel, da si kaj domišljam. Poslušati svoje telo, pravijo, jaz ga že dalj časa poslušam, pa vem da nekaj ni v redu z mano. Kaj mi svetujete? Obisk pri zdravniku? Kaj narediti, če me odslovi češ si še premlada?

Hvala lepa za odgovor in vaša mnenja.

Cvetka

Spoštovani!

Srce je središče človekovega delovanja in ljudje so se od nekdaj bali, da bi se s srcem “kaj “zgodilo. Res gre za fantastično oblikovan organ, ki neutrudno dela v našem organizmu. Zelo vas torej razumem, da ste zastavili vprašanje.

Najprej bolečina v mišici. Lahko gre res za mišico, ki ste jo morda preobremenili (delo – pomivanje oken, pospravljanje omar -, odbojka, nepravilno programiran fitness…). “Muskelfiber” je ljudski izraz za bolečo mišico po preobremenitvi. Res nas na ta način največkrat bolijo mišice nog, vendar lahko podobno bolijo tudi druge mišice.

Lahko pa gre pravzaprav za vnetje požiralnika po tem, ko se ponoči, oziroma v ležečem položaju, kislina dviguje proti ustom in povzroči vnetje požiralnika (ezofagitis). Tudi ta bolečina se lahko pojavlja v področju srca. Največkrat imajo težave s tem ljudje, ki redno večerjajo ali se udeležujejo partyjev. Skratka tisti, ki zvečer pojejo preveč. Ponavadi so ob enem zjutraj zelo utrujeni, saj mora prebavni sistem mleti celo noč.

Očitno se pri vas po pojavu bolečine sproži še paničen odziv, oziroma odziv tesnobe. Svetujem vam, da se vpišete v tečaj avtogenega treninga.

Lepo vas pozdravljam.

Danica Rotar Pavlič

pozdravljeni, stara sem 16 let in občasno začutim bolečino v prsih, v predelu srca, ampak se pojavi in kar hitro izgine, občasno se povaji in še močneje vdihnem se poveča. Res se sicer ne prehranjujem najbolj zdravo, sadje jem pribložno 10 krat na mesec, pa niti gibljem se ne, razen ko gremo kam, drugače sem pa večino za računalnikom.Ali moram k zdravniko ? Kaj bi lahko bilo narobe, kaj če grem in ne bo nič ? Velikokrat pomislim na bolečino, ali je prisotna ali ne.
Kaj mi svetujete ?

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljena!

V mladih letih ima veliko deklet podobne težave – občasno špikanje v predelu srca. Te bolečine so mišičnega izvora. Niso nevarne.

Občasno pa težave (tudi pri mladih) lahko povzročijo tudi različne bolezni:
Vnetje perikarda (osrčnika): bolečina je ostra, hujša če se nagnete navzpred, običajno sledi kmalu po kakšni virozi; refluksna bolezen požiralnika (tu se dviga kislina in povzroči vnetje sluznice požiralnika, bolečina pa je lokalizirana v predelu srca, hujše je če se zvečer preveč najeste); pnevmotoraks-zrak v plevralni votlini (tu bolečina ne bi bila zgolj občasno, pridružena pa je še dihalna stiska); panična motnja (bolečina lahko posnema srčna obolenja)…..
Glede na starost je srčni infarkt neverjeten vzrok, pa tudi simptomi so drugačni (tiščoča, stiskajoča bolečina v prsnem košu).

Najverjetneje gre pri vas za benigno špikanje v pr.košu, vendar pa bi vas vsak zdravnik želel pregledati, preden postavi diagnozo (krvni tlak, srčni toni in dihanje, ev. povečana ščitnica, EKG….).

Na srce pa vam polagam: če želite biti fit in zdrava tudi čez 10 ali 20 let, bo treba nujno spremeniti življenjski slog!

Lep pozdra
Mateja

Lep pozdrav!

Star sem 22 let in se mi zadnji mesec pojavljajo težave nekako povezane z dihanjem in špikanjem v predelu srca. Pred mesecem dni sem nenadoma izgubil sapo, kar nekako povezujem s stresnim tempom pred izpitnim obdobjem, vendar pa z dihanjem nimam več težav. Sedaj so težave v predelu srca. Špikanje ni redno, krvni tlak je v mejah normale, vendar ko se zvečer vležem v posteljo, ne morem ležati na hrbtu oz. ne morem zaspati, če se ne vležem na bok. Ves čas imam v mislih prisoten strah pred odpovedjo srca. Tedensko se udeležujem nogometa in mi je srce na zadnjem srečanju neverjetno razbijalo kakšnih 15 minut, vendar kasneje ni bilo več težav. Sem kadilec in pokadim 10-12 cigaret na dan, seveda sem v zadnjem mesecu zadevo zmanjšal kolikor se da, kar pa ni lahko zaradi natrpanega urnika in napetih situacij.

Za kakšen nasvet se vam že vnaprej iskreno zahvaljujem!

LP, Nejc

Pozdravljen!

Težave, ki jih opisujete so povsem neznačilne in netipične za kakršnokoli srčno obolenje. Običajno gre za mišično bolečino, je precej pogosta pri mladih (zlasti dekletih).
Kljub temu pa vsakemu svetujemo, da opravi EKG, da ga pregleda zdravnik (zaradi morebitnih šumov na srcu),ev. tudi UZ srca. Če je to vse v mejah normale, boste lahko povsem miren.

Kar pa se tiče hitrega bitja srca: fino je, da med napadom v najbližji zdravstveni ustanovi posnamete EKG, sicer lahko samo ugibamo, kaj je bilo. Je pa ponavljajoče razbijanje in hitro bitje srca pogost simptom prekomernega delovanja ščitnice, zato bi bilo smiselno opraviti prehled krvi (TSH), če bi se težave ponavljale.

Kar pa se tiče kajenja: ne samo zmanjšati, prekiniti! Kar s kajenjem naredite škode v telesu, se ne da več popraviti! Pa čim več telesne aktivnosti in na sloh zdravega načina življenja,

Lep pozdrav
Mateja

zivijo sm luka in me zanima v zadnih dneh ko se recimo da napnem ko grem npr. kakati haha ali pa kaj takega imam obcutek kot da imam neke vrste muskelfibra na srcni strani pluc. kaj bi lahko to bilo?

Pozdravljen!

Glede na skope podatke bo tudi odgovor precej skop: pri mladih ljudeh (zlasti dekletih) je občasna bolečina, zlasti špikanje v predelu srca precej pogost pojav, ki pa ni nevaren.
Vendar pa vam tega ne morem zagotoviti – vsak zdravnik bi, preden postavi diagnozo ali poda mnenje, rad pacienta tudi pregledal (EKG, morebitni srčni toni, ščitnica…..). Obstajajo namreč tudi obolenja (bistveno redkejša, vendar jih ne gre zanemariti), ki se kažejo na podoben način.

Lep pozdrav
Mateja

Lep pozdrav.
Že nekaj mesecev imam bolečino v levem predelu prsi, včasih celo bolj na strani kot spredaj. Bolečina ni močna ampak me zelo moti ker je konstantna in ni neke odvisnosti od napora, položaja, dihanja, mogoče manjša ob večjem naporu. Odkar se je pojavila, vsak dan merim tudi pritisk in je povprečen 81/140, kadim in pijem ne. Istočasno se je pojavila tudi težava, da zvečer ko hočem zaspati, ne vem, slišim ali čutim v glavi bitje srca in to zelo da včasih potrebujem tudi do eno uro da zaspim. Približno dve leti nazaj sem bil na preiskavi krvi in imel nameščen 24 urni ekg, ker sem brez vzroka izgubil zavest, vendar so bili vsi testi ok, vendar tedaj te bolečine ni bilo, prav tako se izguba zavesti ni več ponavljala.
Hvala za odgovor
Slavko

Pozdravljeni!

Ob bolečini v prsih se vsi bojimo srčne bolezni. Vendar pa je bolečina, ki jo vi opisujete zelo netipična. Srčna bolečina-infarkt je drugačna, je tiščoča, lahko se širi v roke, v vrat, v zgornji del trebuha…. Bolniki se preznojijo, lahko bruhajo…. Če bi bile vaše bolečine srčnega izvora, ne bi nekaj mesecev v nespremenjeni obliki vztrajale!

Bolečina v tem predelu pa ima lahko veliko drugih vzrokov: lahko je kostno mišičnega izvora, lahko izvira iz popljučnice, v prsih lahko boli tudi refluks iz želodca in še veliko razlogov bi lahko naštevali.

V vsakem primeru vam svetujem, da se oglasite pri zdravniku, da naredi osnovne preiskave, vključno z rtg (niste sicer napisali, koliko ste stari, verjetnost določenih obolenj se namreč veča s starostjo).

Včasih se zgodi, da ne ugotovimo vzroka. Vendar pa so bolniki pomirjeni, ko izključimo vsa možna stanja, in včasih potem težave spontano minejo, lahko tudi po kakih antidepresivih (če gre v osnovi za depresivno motnjo)

Lep pozdrav
Mateja

Pozdravljeni!

star sem 15 let.
mene prav tako nekaj zanima… to se mi je zgodilo pred približno kakšnimi 5 dnevi prav tako pa včeraj. kar naenkrat me je začelo močno stiskati v predelu žličke kot da bi me nekdo pikal z nožem. začel sem težje dihati prav tako se mi je povišal utrip. bolečina je trajala nekaj minut nato pa izginila. ne vem sicer zakaj bi lahko to nastalo sumim pa na to ker smo meli včeraj športni dan. danes zvečer pa sem začel bruhati prav tako sem izgubil apetitprav tako pa dobil hudo “drisko”. Nisem kadilec, z športom se ne ukvarjam kaj dosti razen tega v šoli, prav tako nimam prekomerne teže. danes se mi pa zdi da se je bolečina preselila v predel srca zato me fuuul skrbi… upam da mi boste znali odgovoriti zanima me pa tudi če bi lahko šlo za RAKA?????????

Lep pozdrav !
aljažek

Pozdravljeni!

Prva polovica težav gre najverjetneje v sklop trebušnega obolenja-bolečina v žlički, bruhanje, driska. Verjetno gre za kako virusno okužbo ali pa ste kaj takega zaužil. To bo minilo.
Kar pa se tiče bolečine v predelu srca-niste napisali nobenih dodatnih podatkov (kakšna je ta bolečina, kdaj nastopi, kaj jo omili….). Možnosti je več: lahko je mišična bolečina (ta je običajno zbadajoča), lahko gre za vnetje požiralnika (zgaga, dvigovanje kisline, tiščanje v prsih), da bi bil vzrok srčni je moižnost verjetno manj (če ste sicer zdrav, mlad fant, vendar tudi niso izključene)….
Rak je običajno tihi ubijalec. Ne boli, dokler ni razširjen po vsem telesu…

Ali bolj podrobno opišite svoje težave ali pa obiščite vašega zdravnika.

Lep pozdrav
Mateja

Pozdravljeni,

star sem 15 let, prihajam iz okolice Celja. Pred nekaj dnevi so se mi začele pojavljati bolečine v predelu srca (levi del prsnega koša). Bolečine so se izražale kot konstanten pritisk, stiskanje.. Bil sem pri zdravnici, kjer je opravila EKG, ki se je izkazal za normalnega. Prav tako sem opravil tudi test troponina, ki se je izkazal za, prav tako, normalnega. Zdravnica pravi, da gre najverjetneje za benigno bolečino v prsnem košu, ki naj bi v nekaj dneh izginila. Mene pa vseeno še vedno skrbi, oz. zanima vsaj še kakšno drugo mnenje..

Lepo vas pozdravljam!

Pozdravljen!

Težave, ki jih opisujete, so običajno res benigne-največkrat gre za mišično bolečino. Vendar če težave ne izzvenijo v enem tednu ali še dlje, pa bi bil smiselen ultrazvok srca (z njim lahko izključimo redka obolenja, ki se kažejo na tak ali podoben način) ali pregled pri kardiologu, kar je pač pri vas bolj dostopno.
Lep pozdrav
Mateja

Pozdravljeni!

Star sem 21 let, imam pa probleme v predelu prsi. Včasih, ko spim ali ko ležim, pa se v postelji obrnem, me v predelu prsih močno zaboli. Potem se raztegnem in mi prsnica malo “pokne”. (kot s prsti ko lahko pokamo) Je to resen problem?… Včasih, ob manjšem naporu koža tudi pordeči, in sicer malo višje od prsnice, pod vratom… Že nekaj let me “zbada v prsih!, ampak na ta način kot sem ga opisal, pa le eno leto. Prej so mi zdravniki govorili da je to normalno, da je to zaradi prehitre rasti v otroštvu. Zdaj je bolečina nekoliko drugačna, pa me zanima kako bi moral ukrepati in ali je to normalno? Ekg kaže normalno, le ena zdravnica mi je nekaj let nazaj rekla da kot da nekaj sliši na srcu(šum), pa še sama ni vedela ali je ali ni.. Kako leto in pol nazaj pa je prišla na dom neka prodajalka, ki prodaja aparate ki zazna aritmijo, meni je zaznalo 2x, tako da naprava deluje.
So skrbi odveč?

hvala za odgovor
nejc

Pozdravljeni,

stara sem 21 let in pred tednom dni sem dopoldan v službi v zgornjem delu želodca občutila topo bolčino, kot bi me nekdo močno udaril in bi bolečina prihajala postopoma… ker v službi fizično delam, se nisem pretirano ustavila in sem nadaljevala z delom in takrat se bolečina niti ni tako razširila. Dva dni kasneje pa sem zvečer v postelji, ko sem se odpravila spat, zopet občutila podobno bolečino le da je bila tako močna, da sem se začela tresti, mrazilo me je, dobila sem kurjo polt in bolelo me je kot bi me nekdo močno udaril v prsni koš. Najvišji izmerjen pritisk je bil 136/95, poklicala sem tudi dežurnega zdravnika, rekel je da je najverjetneje živčnega vzroka. Še parkrat tisto noč me je zgrabilo in spustilo, nato sem končno, ampak z velikim strahom zaspala. od takrat naprej me tišči v prsih, kot bi bila preobremenjena, ali bi na njih nosila veliko težo. Sploh če roke pred sabo stisnem skupaj… v službi vse delam z rokami in večjo težo mi ni problem dvigniti, tiščati me začne le ob določenih obremenitvah.
Prosim vas za mnenje, zakaj bi lahko do tega prišlo… čakam in upam sicer da bo minilo, kot da ni bilo nič. Vseeno pa me zelo skrbi, kaj pa če se spet ponovi. Sama pa menim, da je lahko živčnega pomena, saj sem v preteklosti doživljala travme, zaradi katerih imam posledice še danes.
Lepo prosim za vaše mnenje!

Hvala in lep pozdrav!
Diana

Pozdravljeni!

Težave, ki jih opisujete so precej nespecifične, zato je brez pregleda težko špekulirati, kaj bi to lahko bilo. Sicer je možno, da bi to bilo psihičnega izvora, vendar bi pred tem želela bolnika pregledati in opraviti nekaj preiskav (vsaj laboratorij in UZ).
Pogovorite se o tem s svojim izbranim zdravnikom.

Lep pozdrav
Mateja Škufca

Pozdravljeni!

Zbadajoče bolečine v predelu prsnega koša so pri mladih pogosta težava in niso srčnega izvora, temveč mišičnega.
Normalen EKG sicer sam po sebi ne zagotavlja, da je srce zdravo. Če je zdravnica enkrat slišala kakšen šum na srcu, bi bilo to treba preveriti, ker je potem običajno smiselen ultrazvok srca.
Ne vem sicer, kakšen aparat za artimije imate v mislih. Če vam spet kdaj ta aparat zazna aritmijo, si potipajte pulz na vratu in preverite, če je res neritmičen. Če se to zgodi, je potrebno v najbližji zdravstveni ustanovi posneti EKG, da se vidi za kaj gre (ali gre res za kakšno aritmijo, lahko pa so vzrok le posamezne ekstrasistole, ki so lahko čisto normalen pojav – tudi pri zdravem srcu).

Lep pozdrav
Mateja Škufca

Pozdravljeni.

Moja situacija je taka kaksen mesece me ze mocno stiska pri srcu ubistvu je bolecina globoka in pekoca velikrat se zgodi da je tako ostra da mi postane zelo vroce in se rahlo spotim. Imela sem pred leti ze pregled srca sam so rekli da je vse vredu cez par let se mi je ponovno ponovilo. Vcasih tudi opazim ko je bolecina zelo boleca mi pod srcem zgoraj ko se rebra koncajo nastane rahla odteklina bolecina zna biti zelo boleca da kar doskrat zajamem sapo da se nekako bolecina zmanjsam. Se mi pa ponavlja veckrat na dan ali zjutraj popoldan zvecer neglede ali imam obremenitev ali samo pocivam.

Pozdravljeni!

Pri bolečini v predelu srca bolnika vedno skrbi, da bolečina ne bi bila od srca. Tipična bolečina (infarkt) je sledeča: huda, tiščoča bolečina v sredini prsnega koša. Lahko se širi v levo roko, v zgornji del trebuha, v spodnjo čeljust. Ni odvisna od gibanja, dihanja. V mirovanju ne popusti. Spremljajo jo lahko slabost, bruhanje, potenje. Je pa res, da je pogosto klinična slika neznačilna (drugačna).

Vaš opis ni značilen za srčno bolečino (verjetnost srčne bolečine je zelo majhna).

Niste pa navedli, koliko ste stari, ali imate kakšne dejavnike tveganja (visok pritisk, sladkorna bolezen, kajenje, telesna neaktivnost), kakšne preiskave so vam že opravili, je vaša družina obremenjena s kardiovaskularnimi boleznimi….. Na podlagi navedenih podatkov je nemogoče sklepati, kaj bi lahko bil vzrok (vzrokov za bolečino v prsih je namreč veliko).

Najbolje je, da kadar imate zopet takšne bolečine, greste v najbližjo zdravstveno ustanovo, da vam med bolečino posnamejo EKG, pregledajo in svetujejo dalje (s sabo imejte izvide preiskav, ki ste jih že opravili).

LP
Mateja

New Report

Close