Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca srce

srce

Pozdravljeni!
Že na začetku se naj opravičim za dolgo pismo, ampak bi rada čimbolje prikazala težave. Blage težave(občasne ekstrasistole, občutek dušenja/pomanjkanja zraka, pulz se je nekoliko povečal: iz povprečnih 65udarcev/minuto na okoli 80/minuto) so se začele že v mesecu juniju-takrat sem bila noseča 13tednov, tretja nosečnost. Pri prvih dveh teh težav ni bilo. Opravila sem EKG-normalen, UZ srca- normalen, razen blage(po mnenju kardiologa nepomembne) insuficience mitralne zaklopke in krvne preiskave za ščitnico, ki so tudi bile normalne. EKG izpred dveh let je pokazal “incomplete rbbb”- kolikor sem razumela desni blok(?). Takrat smo preiskave zaključili, da je srce zdravo in imam težave zaradi nosečnosti oziroma psihosomatskega izvora(pred nosečnostjo sem se 1leto zdravila s Cipralexom zaradi anksioznosti). Pred nekaj tedni (v 36.tednu nosečnosti)pa so se zopet začele težave(nereden srčni utrip-nekaj časa srce dela počasi, naredi nekaj hitrih udarcev, potem spet enega ali dva zelo počasi pa potem spet bolj hitro..itd.(to je samo primer, kaj mislim z nerednim utripom), včasih je prisotna tudi kakšna ekstrasistola-občutek, kot da se srce za trenutek ustavi in potem naredi en zelo močan udarec-,občasna hitra zadihanost, zbadanje ali tiščanje v prsnem košu, pohitren pulz do okoli 110 v mirovanju, zelo potne dlani in še kaj bi se našlo).
Zaradi teh težav sem obiskala osebno zdravnico, ki mi je naredila EKG. Takrat sem imela pulza 175/minuto, aparat je zapisal, da gre za supraventrikularno tahikardijo in nonspecific ST abnormality, pritisk je bil 120/88. Ker naj nebi bilo nič življensko nevarnega sem dobila čez nekaj dni datum pri internistki na Ginekološki kliniki v Ljubljani.
Naslednji dan sem odšla na samoplačniški posvet h kardiologu, ki mi je opravljal UZ srca. Posnel mi je še en EKG, poslušal srce in pljuča. Tokrat je bil pulz 103/minuto, pritisk 120/82, EKG pa je zabeležil “diagnoze”: sinus tachycardia, atrial premature complex(es), left atrial abnormality, incomplete RBBB, non specific T abnormality. Zopet naj nebi šlo za nevarno stanje, priporočal je ponoven pregled ščitničnih hormonov in 24-urni holter EKG.
Pri internistki sem imela zopet posneta dva EKG-ja. Prvi je pokazal naslednje: pulz 155/minuto, sinus tachycardia, left atrial abnormality, S1, S2, S3 pattern. Drugi EKG: pulz 165/minuto, supraventricular tachycardia, S1, S2, S3 pattern. Pritisk 140/90. Dobila sem terapijo Concor COR 2,5mg/dan. Odvzeta je bila kri za naslednje parametre: Ščitnica(bp), Hemogram(odstopa HB(L) 107, ERITROCITI(L) 3,95 , HEMATOKRIT(L)0,315 , MCV(L) 79,7), D-dimer(povišan na 2263-menda še v zgornjih mejah normale glede na trajanje nosečnosti), SEČNINA(L) 2,2(ref.vrednost 2,8-7,5). Kalij, Natrij, Magnezij, Kalcij in NT-pro BNP so v mejah normale. Je pa napisano v izvidu, da gre za supraventrikularna paroksizmalno tahikardijo, ki lahko ima po mojih informacijah bolezensko ozadje.

Nekaj dni po tem pregledu sem se zopet slabše počutila(tiščanje v prsih in nek občutek, da je nekaj narobe). Odšla sem h osebni zdravnici. Saturacija 99%. EKG: pulz 125/minuto, sinus tachycardia, left atrial enlargement, nonspecific T wave abnormality. Ponovno zaključek, da ne gre za življensko ogrožujoče stanje. Priporočen Apaurin 2mg.
Sedaj smo s preiskavami zaključili. Ostala mi je terapija z beta blokatorjen Concor COR 2,5mg/dan. Zadeva bi se naj po rojstvu umirila(mnenje internistke). Mene pa še vedno skrbi, da je v ozadju neka bolezen, ki me lahko resno ogrozi med/po porodu. Priznam, da sem psihično zelo na tleh(že pred pojavom teh težav sem bila, sedaj pa sem še bolj) in da ne zanikam možnosti, da je zadeva večinoma na psihično pogojena. Se mi pa zdi simptomatika preveč burna(zlasti zapisi oziroma “diagnoze”, ki jih ugotovi EKG naprava-mogoče me še najbolj skrbi, ker na zadnjih treh meritvah vedno omenja levi atrij?), da bi bilo vse zgolj na psihični podlagi. Je res, da takšnega pulza(nad 150/minuto) nisem nikoli imela doma, ampak se je pojavil vedno, ko sem se vlegla na mizo za posnetek EKG. Sedaj v nosečnosti težko oziroma večinoma sploh ne morem ležati na hrbtu, ker me začne dušiti in se mi vrti(morda tudi pulz zelo naraste). Ampak ko zamenjam položaj, se stanje umiri.
Sicer bi naj bila zdrava, dve leti nazaj sem imela diagnosticiran Mb. Gilbert. Bilirubin je bil vedno povišan, kadar so mi slučajno jemali kri za jetrne teste(prvič pri 13-ih letih).
Zanima me vaše cenjeno mnenje. Vem, da sem veliko napisala, ampak je toliko stvari, ki se mi zdijo res pomembne.

Pozdravljeni!

Paroksizmi supraventrikularne tahikardije niso redek pojav pri mladih ženskah. Običajno jih srečano pri sicer normalnih srcih. Vaš UZ je bil praktično normalen, v EKG-ju pa prav tako pogosto vidimo ne-ali kompletno kračne bloke brez strukturne bolezni srca. To, kar aparat EKG izpiše, ne smete gledati, ker praktično nikoli ne drži.

Supraventrikularna tahikardija sama po sebi ni nevarna, je pa zelo neprijetna motnja.

Da bi bila frekvenca srca 170/min psihičnega izvora, je malo verjetno. Je pa res, da psiha lahko močno potencira težave.

Z EKG-jem se tudi jasno loči supraventrikularna tahikardija od sinusne (ki se lahko pojavlja ob kakršnemkoli stresu).

Supraventrikularno tahikardijo povzroči neka nenormalna pot prevajanja impulza (zaide v nek krog, kjer hitro kroži in tako povzroča tahikardijo). Te poti se na EKGju ali na UZ ne vidi. Concor pa je le simptomatsko zdravilo.

Če so težave vztrajne, če vam povzročajo težave, vam svetujem, da se naročite pri kardiologu elektrofiziologu (v Ljubljani sta to dr. Šinkovec in dr. Matevž Jan). Oni opravijo preiskavo prevodnega sistema in poiščejo, kje poteka ta nenavadna pot in jo hkrati skušajo tudi odstraniti.

To na sam porod ne bo vplivalo.

LP
Mateja

Pozdravljeni!
Pred štirimi dnevi sem rodila. Porod je potekal bp, niti me ni kaj preveč izčrpal. So se pa še isti dan poroda(14ur po porodu) začele bolečine pod levo pazduho v višini dojke-tik za dojko. Občasno se bolečina pojavi tudi spredaj, na desni strani leve dojke. Včasih je bolečina zbadajoča, včasih bolj topa. Občasno me boli tudi leva roka(rama, komolec) ampak težko to povežem. Takrat me tudi spreletijo nekakšni mravljinci po telesu. Počutim se nekako »odsotno«. Psihično me to zelo prestraši. Opravljen je bil še en EKG. Ponovno so bila odstopanja: Twave abnormality, consider anterior ischemia.
Ta izvid me je precej prestrašil. Dobila sem tudi napotnico za kardiologa, ki ga imam čez 6tednov.
Ostali podatki z EKG-ja:
QRS: 90
QT/QTC: 384/402
PR: 162
P: 100
RR/PP: 870/905
P/ QRS /T: 41/ 39 / 36

Osebno zdravnico so te vrednosti in pa izvid, ki ga je podal EKG kar šokirale-ampak je priznala, da ne ve kaj to pomeni, ker nima veliko izkušenj z branjem EKG izvidov. Kako nevarno je torej to stanje? Sem psihično popolnoma na tleh in samo čakam, kdaj se bodo spet pojavile bolečine in ostali neprijetni občutki. Večkrat me tudi boli glava in občutim rahlo vrtoglavico-morda premalo počivam? Tudi ponoči zelo slabo spim. Stalno si kontroliram pulz in čakam, kdaj me bo infarkt.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Vse kar na EKG piše, je analiza, ki jo naredi računalnik in je pogosto daleč od realnosti. Tako, da je pomemben dejanski zapis na EKG-ju in ne kaj računalnik napiše.
Upam, da so v tem času težave izzvenele oziroma se je razlog ugotovil in odpravil. Obdobje nosečnosti in poporodno obdobje je za nekatere ženske namreč lahko tvegano (večja nagnjenost k krvnim strdkom……).

Lep pozdrav
Mateja

New Report

Close