Najdi forum

Poškodba kolena

Zdravo,

pred dnevi sem v razdelku Arthron – sklepne in športne poškodbe postavil vprašanje v zvezi s poškodbo kolena, ki se mi je zgodila pred 10 dnevi (spodaj sem prilepil tekst in odgovor zdravnika). Zdravnik mi je svetoval, naj se za nasvet o osnovnih vajah za razgibavanje obrnem na Vas. Danes stanje še ni bistveno boljše, morda že nekoliko manj boli in lahko nogo za spoznanje hitreje pokrčim in iztegnjem. Zjutraj, po spanju z nogo v iztegnjenem položaju, me koleno boli. Za kakršenkoli nasvet, kako ga lahko razgibavam, da se bo čimprej pozdravilo, se lepo zahvaljujem.

Lep pozdrav, Goran

Pozdravljeni,

pred tremi dnevi sem si poškodoval koleno, in sicer mi je leva noga zdrsnila naprej, desno pa je potegnilo za njo in pri tem koleno upognilo navznoter. Kakšno uro po tem dogodku sem lahko še normalno hodil, če odštejem blažjo bolečino na notranji strani kolena. Naslednje jutro je postala bolečina dosti bolj intenzivna in koleno le z veliko težavo iztegnem ali pokrčim; zdi se, kot da se vezi na notranji strani privadijo na določen položaj, potem pa se pri premikanju noge na silo deformirajo, kar je precej boleče. Notranja stran kolena je otekla in boli tudi na otip. Na urgenci so me poslali na rentgensko slikanje, ki pa ni pokazalo jasnih znakov ”svežih poškod skeleta”, kot so zapisali v izvidu. Svetovali so mi, naj nekaj časa mirujem, in v primeru, da v nekaj tednih ne bo prišlo do izboljšanja stanja, pregled z magnetno resonanco.

Mi lahko prosim opišete, do kakšnih poškodb bi v mojem primeru lahko prišlo in kakšne preiskave priporočate za natančnejšo diagnozo? Koliko časa bo približno trajalo okrevanje in kakšne terapije obstajajo za njegovo pospešitev? Kdaj se bom lahko spet neovirano ukvarjal s športom (tek, smučanje, plavanje…)? Trenutno nogo hladim z mazilom in jo poskušam čim manj premikati, vendar še vedno hodim po nujnih opravkih, v službo, trgovino itd… Za odgovor se lepo zahvaljujem.

Lep pozdrav, Goran

Spoštovani,

Mi lahko prosim opišete, do kakšnih poškodb bi v mojem primeru lahko prišlo in kakšne preiskave priporočate za natančnejšo diagnozo? Zelo verjetno ste si poškodovali notranjo stransko vez. Priporočam slikanje z magnetno resonanco.

Koliko časa bo približno trajalo okrevanje in kakšne terapije obstajajo za njegovo pospešitev? Okrevanje do normalne hoje bo predvidoma trajalo 3 do 8 tedno (odvisno od obsežnosti poškodbe). Predvsem odsvetujem vse boleče dejavnosti. Za nasvet o osnovnih vajah za razgibavanje in za krepitev stegenskih mišic priporočam zastaviti vprašanje na forumu: ARTHRON – fizioterapija. Bistveno zdravljenja ne morete pospešiti.

Kdaj se bom lahko spet neovirano ukvarjal s športom (tek, smučanje, plavanje…)? Če ne bo ugotovljenih drugih poškodb poleg zelo verjetne poškodbe notranje stranske vezi, v 2 do 3 tednih.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Pozdravljeni,

Za iztegnitev kolena poskusite zadnjo stegensko mišico segreti s termopakom (10 – 20 minut) ne direktno na kožo in nato lezite preko roba postelje, da bo rob postelje nad zgornjim robom pogačice in položaj sproščeno zadržite 10 – 20 minut. Za krčenje – krčite koleno s drsenjem pete po podlagi. Od vaj je ključna aktivacija m. quadriceps – to dosežete s pritegom pogačice. Temu sledijo vaje z iztegnjenim kolenom in pritegnjeno pogačico – dvig od podlage. Vaje vam svetujem, da izvajate 2 x dnevno in poslušajte svoje telo. Pri izvedbi vaj je ključno, da jih izvedete pravilno, zato vam svetujem, da izvedbo vaj preverite s fizioterapevtom.
Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

Pozdravljeni!
Pred nekaj dnevi sem pisal na ARTHRON – Sklepne in športne poškodbe, saj me je zanimalo kaj sploh je z mojim kolenom ter kakšno zdravljenje bi bilo potrebno. Doktor je rekel da bi bila za mojo poškodbo zelo verjetno potrebna operacija. Zanima me vaše mnenje saj mi je svetoval da vam pišem in pri vas opravim meritev stabilnosti kolen z artrometrom GNRB.
Zanima me še vaše mnenje zato bi prosil za odgovor.

Preiskavo opravimo v standardnih ravninah in sekvencah.
Manjši izliv v kolenski sklep.
Primerna kolenska sklepna špranja.
Nekaj več hiperintezivnega signala kostnine medialnega kondila femurja in tibije, lahko stanje po poškodbi.
Meniska imata primerno intenziteto signala, brez zanesljivih znakov za poškodbo,
Zadnji križni ligament je primeren,
Sprednji križni ligament je stanjšan, hiperintenziven, vidijo se posamezne vitre, gre vsaj za večjo delno rupturo.
Kolateralna ligamenta sta primerna.
Ligament patele ne kaže posebnosti.
Nekaj hiperintezivnega signala v predelu tuberositas tibije, lahko stanje po Osgood Schlatter.
Mnenje :
manjši izliv v kolenski sklep.
Vsaj večja delna ruptura sprednjega križnega ligamenta.
Najlepša hvala!

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

Artrometer GNRB je naprava, ki oceni pri sili od 0 do 200 N kakšen je odmik golenice navzpred. Na ta način se oceni natezna trdnost sprednje križne vezi in skupaj z MRI preiskavo daje podrobnejši vpogled v funkcionalnost sprednje križne vezi in natančneje oceni kako obsežna je delna ruptura sprednje križne vezi.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

New Report

Close