Najdi forum

poškodba gležnja

Spoštovani,
prosila bi vas za nasvet. Sin, star 25 let, si je v mesecu juniju lansko leto zlomil gleženj. Sledila je operacija. Po operaciji je najprej dobil longeto, kasneje pa gips. V času imobilizacije se mu je pojavila tromboza v mečih. Po odstranitvi gipsa je bil tudi na fizioterapiji. Kljub temu, da je izvajal priporočeno gibanje z nogo, se mu je noga v spodnjem delu zelo stanjšala. Prejšnji mesec so mu iz gležnja operativno odstranili vijake in ploščice.
Zaradi prebolele tromboze je bil na UZ, kjer je bilo ugotovljeno naslednje: v srednji tretjini meč sta VTP v dolžini 7 cm, neravnega lumna in obrobno posttrombotično spremenjeni, sicer prehodni. Zato mora še vedno nositi terapevtsko nogavico.
Sicer se fant dobro počuti, noga je dobro gibljiva, sploh sedaj po odstranitvi vijakov, ne boli.
Glede na to, da pa je noga zelo stanjšana bi vas prosila za vaš nasvet kako in na kak način ojačati nogo v spodnjem delu. Pri tem pa prosim upoštevajte prebolelo trombozo.

Zahvaljujem se vam za odgovor in vas lepo pozdravljam.
Lilijana

Spoštovani,

A so v smislu gibanja/obremenitev s strani zdravnika, ki je zdravil sinovo trombozo še kakšne omejitve? Če ne, potem lahko izvaja vaje za krepitev mečnih mišic tako z lastno težo kot z elastičnimi trakom in utežmi. Pred in po izvajanju vaj je pomembno pravilno raztezanje. Svetujem, da se za demonstracijo pravilnega izvajanja vaj obrnete na fizioterapevta.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

Spoštovani,
zahvaljujem se vam za odgovor. Sigurno bi se preden bi se lotili z vajami obiskali zdravnika, ki je zdravil trombozo. Zanima pa me še, če bi mogoče prišla v poštev tudi elektrostimulacija mišic.
Hvala in lep pozdrav.
Lilijana

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

Če ni omejitev s strani zdravnika, ki je zdravil trombozo potem je uporaba mišične elektrostimulacije zagotovo priporočljiva, še posebej če je prisotna precejšnja mišična atrofija.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

Spoštovani!

36-letna hči je padla in si zlomila gleženj. V izoli so gleženj poslikali in ugotovili, da je zlomljen. Dali so ji mavec. En teden, bergle, nato peto. Sedaj je šla hčerka na pregled in so ji mavec odstranili. Ker je ob padcu tožila, da jo boli koleno, ki je na notranji strani tudi otečeno, si ji ob drugem pregledu predlagali magnetno resonanco kolena. Vendar sedaj ne more po redni poti priti do pregleda veliko časa, ker je čakalna doba dolga. Zanima me, ali ji ne bi morali takoj ob nesreči napraviti MR, ker je tožila, da jo koleno zelo boli. Danes se je na kontroli zdravnik posmehoval, da nismo v socializmu in ji ne pripada nobena rehabilitacija ali predčasna MR kolena. Hči bo odšla v tujino. Ali bo tam morala samoplačniško odpravljati napake nekih “slovenskih” zdravnikov, ki se znajo s človeka v stiski zelo pogosto arogantno in nestrokovno obnašati. Prosim za odgovor, kaj hčeri po zlomu in otečenem kolenu sploh pripada. Ali toplice, …? Kakšne pravice imamo sploh bolniki? Prosim za Vaš odkrit odgovor. Kako z zdravniki ravnati in kaj zahtevati, če ti menijo, da so svoje delo z bolnikom zaključili.
Upam, da ste razumeli moje vprašanje. Za morebiten odgovor se Vam najlepše zaHVALJUJEM.

Janja Milostnik

Spoštovani,

Vsak zdravnik presodi po svoji strokovni presoji o napotitvi na dodatne preiskave. Vaša pravica je, da pridobite drugo mnenje pri drugem zdravniku, ki se ukvarja s tovrstnimi poškodbami.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

Pozdravljeni!

Lani poleti sem se začela ukvarjati s tekom 2-3krat na teden. Ker veliko hodim v gore, sem že od začetka tekla 5-10km. Po kakšnem mesecu pa se je začela pojavljati bolečina, na notranji strani desnega gležnja- nad “izbočenim” delom golenice. Nisem padla, niti nisem občutila kakšnega zvina, bolečina se je vedno začela po nekaj minutah teka in se stopnjevala. Po teku je bilo opaziti malo otekline. Šla sem h zdravnici, ki je rekla da imam vnetje, na mestu, kjer je kita pritrjena na kost in da naj nekaj časa počivam. Sedaj počivam že skoraj 6 mesecev in ko poskušam teči po ravnem, po makadamu/kolovozu, bolečino vsakič začutim in takoj odneham. Imam primerno obutev, ker sem pronator, prej se vedno ogrejem, tudi vedno sem začela s hitro hojo in nato prešla v tek. Ne boli me med hojo v gorah, kamor hodim skoraj vsak vikend. Zanima me, kako bi lahko pospešila zdravljenje, ali se naj za kakšno leto še odpovem teku? Zahvaljujem se vam za kakršnekoli informacije in vas lepo pozdravljam.

Barbara Osredkar

New Report

Close