Najdi forum

boleče koleno

Lep pozdrav!
Vprašal bi glede desnega kolena, ki je kar boleče. Po opravljeni MR so izvidi sledeči: Izliv. Manjša Bakerjeva cista. Začetna hondropatija patele. Začetna difuzna artroza.
Izrazita degeneracija sprednjega križnega ligamenta; entezopatija (entezitis) proksimalnega nasadišča. Tendioza in entezopatija lateralnegakolateralnega ligamenta in tetive muskulusa bicepsa femoris ob distalnem nasadišču.
Moja starost je malce prek 50 let in se veliko gibljem: hoja, plezanje. Kaj mi svetujete glede na izvide? Kakšna naj bo moja fizična aktivnost? Bi se stanje izboljšalo zgolj s fizioterapijo? Doma imam T.E.N.S. – ali njegova uporaba kaj pomaga? Za odgovor se vam iskreno najtopleje zahvaljujem, Cac

Pozdravljeni,

Svetovala bi vam, da se najprej z izvidi MRI naročite na pregled pri zdravniku kirurgu, ki se s tovrstnimi poškodbami ukvarja, da se oceni, če je mogoče potrebna v prvi vrsti kirurška oskrba vaše poškodbe. Na podlagi le tega se potem določi tudi plan konservativnega zdravljenja, ki vključuje fizioterapijo. S strani fizioterapije je ključnega pomena miščna rehabilitacija. Potrebno je vzpostaviti optimalno mišično moč sprednje in zadnje stegenske mišice ter razmerja med njima, ki mora biti v prid sprednje stegenske mišice. To se preveri z izokinetičnem testiranjem mišic in na podlagi meritev se priprava usmerjen program mišične rehabilitacije.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

Pozdravljeni,

na vaš forum me je napotil dr.Iztok Pilih. 5 dni nazaj sem si poškodoval koleno… težav z bolečino nimam, koleno me sploh ne boli, problem je v tem da ga nemorem čisto popolnoma iztegniti niti pokrčiti. Občutek imam kot da se je v njem nekaj zaskočilo. Prisoten je tudi dokaj velik izliv, ki ne izginja, zadeva mi deluje kot da je neka tekočina k kolenu.
Zanima me kaj lahko jaz sam storim da si pomagam – mislim na razgibavanje hlajenje itd, čimprej pa bom seveda poiskal pomoč specalista.

Hvala za odgovor

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

Kadar koleno ni iztegnjeno je lahko vzrok v artrokinematiki kolenskega sklepa – torej gibanju med kostmi v kolenu – golenica, stegnenica in pogačica in s sklepno mobilizacijo kolenskega sklepa s strani fizioterapevta se to gibanje ponovno vzpostavi. Lahko je vzrok v skrajšanih zadnjih stegenskih in golenskih mišicah – takrat je potrebno te mišice raztezati. To vas nauči in vam demostrira prav tako fizioterapevt.To kar lahko naredite sami je, da preko roba postelje ležite na trebuhu, tako, da je rob postelje nad zgornjim robom pogačice in goleni tako visijo preko roba postelje. Na zadnjo stegensko mišico – ne direktno na kožo položite termopak za 5 do 10 minut. To bo učinkovito le kadar je vzrok v “povečanem tonusu” zadnjih stegenskih mišic.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

Pozdravljeni
Sem bila ma MR desnega kolena in sm dobila izvide,padla sam po stopnicah 21.9 2012
V izvidih piše:
Manjši izliv predvsem v lateralnem kompartmentu.
Kolateralna ligamenta sta v reduadnji križni je zabrazgotinjem in blago distendiran,sprednji križni degenerativno spremenjen in parcialno rupturiran.
Degenerativne spremembe meniskov z večjo lezijo v zadnjem rogu medialnega meniska.Stanjšan,degenerativno spremenjen patelarni hrustanec.
Zdej spet moram čakat da pridem na vrsto ortopedu, koleno me boli ,bolečine so šle v kolk in gleženj
Hvala za odgovor

Spoštovani,

Z ortopedom se bosta doogovorila o najprimernejšem načinu zdravljenja.

Lep pozdrav.,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

Spoštovani, imam 12 letno hči , katera ja zelo aktivna športnica, 4x na teden klasični balet, 2x na teden treningi karateja in 1x ali 2x košarka, s tem da je v letu 2012 poškodovala pri padcu koleno, vendar jo še vedno boli,i včasih tako močno, da joče.Pregledali smo koleno pri ortopedu , sedaj imamo še izvid preiskave MR kolena , kateri pravi , da je vse ok , razen poplitealna cista trenutno premer 75mm, prosila bi vas kaj in kako mi svetujete glede na mojo najstnico naprej, saj ji ne znam svetovati in sem zelo zaskrbljena.

Lep pozdrav, lamm

Spoštovani,

Odgovor sem vam poslala na vaš email.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

Pozdravljeni,

Stara sem 18 let in pred slabimi 3 tedni sem si pri športu izpahnila pogačico na levem kolenu. V izvidu je nato še pisalo da se je pogačica uvihala proti sklepu. Dobila sem tutor longeto, ko pa sem 2 dni po poškodbi bila na pregledu so rekli da je v kolenu prisotna minimalna količina proste tekočine in koleno je bilo precej oteklo. Zdaj je oteklina že skoraj izginila ter po naročilu zdravnika približno vsak drugi dan snamem longeto ter koleno razgibavam. Zanima me ali je po takšnem času normalno da lahko koleno pokrčim le do slabe polovice? Pri razgibavanju kolena pa močno bolečino vedno čutim na notranji strani kolena.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Pozdravljeni,

Če prav razumem vaše sporočilo je bilo opravljeno le RTG slikanje. Svetujem, da opravite magnetno resonanco, da se ugotovi, če in katere sklepne strukture so se pri izpahu poškodovale. Bolečina na notranji strani kolena lahko govori v prid poškodbe notranje stranske vezi. Gibljivost kolena je po izpahu pogačice omejena, saj se zaradi imobilizacije strukture med seboj “zlepijo”. Z ustreznim gibanjem kolena, ki ga izvajate sami in sklepno mobilizacijo (vzpostavljanje pravilne artrokinematike kosti v kolenu), ki jo izvaja fizioterapevt, se vzpostavi polna sklepna gibljivost v 6 do 12 tednih.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

Lep pozdrav!
V zadnjem času imam težave z levim kolenom. Pripravljam se na maraton in vse skupaj se je začelo po 33km dolgem teku. Po teku me je začelo boleti koleno, med tekom pa bolečine še ni bilo. Na urgenci so slikali, ni bilo poškodb skeleta (pričakovano) in svetovali počitek. Res sem teden dni počival, potem pa, ko ni bilo več bolečin, odšel na krajši tek(4km) in ugotovil da še ni vredu. Spet tri dni počitka in 5km tek, pa so se spet pojavile bolečine. Zdaj si nameravam vzet 10 dni brez teka, koleno si mažem in masiram, uporabljam tudi tens stimulator. Zanima me kaj predlagate oz. ali mi lahko uspe koleno spraviti k sebi do maratona 12. aprila 2015 ? Gledal sem nekaj o krepitvi kolenskih mišic in me zanima če je smiselno da gonim sobno kolo? Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav.

Pozdravljeni,

Za usmerjeno zdravljenje je ključnega pomena, da se ugotovi vzrok za bolečino v kolenu, zato vam svetujem, da čimprej opravite klinični pregled pri zdravniku, ki vas bo najverjetneje napotil na MRI. Glede na opis težav, je zelo verjetno, da je prišlo med 33 km tekom do poškodbe meniskusa in/ali sklepne hrustanca, ali pa gre zgolj za preobremenitveni sindrom, ki lahko ima vzrok v mišic in takrat je seveda usmerjena krepitev mišice/mišic in raztezanje primerna terapija. Tako pri raztezanju kot pri krepitvi mišic, je ključno, da le to izvajate pravilno. Pri vožnji kolesa je seveda aktivna tudi sprednja stegenska mišica, a vožnja s kolesom ni usmerjena krepitev sprednje stegenske mišice. Če je vzrok za vaše težave v mišici je potrebno izvajati usmerjeno krepitev sprednje stegenske mišice.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

New Report

Close