Najdi forum

Ruptura mišice

Spoštovani!

V petek sem se pri športu poškodovala ( padec z iztegnjeno nogo naprej na zadnjico). Danes sem imela UV, ki je pokazal rupturo mišice debeline 1 cm dolžine 2 cm ob narastišču m. Biceps femoris in semitendinozus z manjšim okolnim hematomom debeline 2 mm. Takoj po poškodbi sem hladila z ledom in praktično sedela na njem 2 dni. Boli in zateguje v predelu zadnjične mišice, hoja je nesigurna, saj sem danes padla na manjšem naklonu na parkirišču. Zdi se mi, da ne morem z nogo upravljati tako kot želi glava.

Zanima me, kako resna je poškodba? Kako dolgo naj bom doma (moj poklic zahteva stoječe delo) in kakšno rehabilitacijo priporočate? Kako dolgo? Ali se lahko sprehajam? Ker sem rekreativna tekačica me zanima s kakšnim športom lahko ohranjam kondicijo? Stara sem 40 let.

Hvala in lep pozdrav!

Pozdravljeni,

Proces celjenja traja do 12 tednov ali več. Izvajate lahko aktivnosti, ki ne sprožijo bolečine. Po 3 tednih od poškodbe svetujem obisk fizioterapevta, da vas nauči pravilnega raztezanja in postopne krepitve poškodovanih mišic. Zaradi brazgotinjena svetujem tudi prečno frikcijsko masažo.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

Hvala za odgovor.
Včeraj je minilo 2 tedna od poškodbe. Zdravnik mi še ni predpisal FT, kontrolo imam šele naslednji pon.
Bolečin nimam hujših, seveda ne počnem veliko. Opažam, da je najhuje pri obračanju v postelji in pri sedenju, kjer čutim bolečino kot pri išiasu. Ta seva od sp. Ledenega dela do včasih skoraj kolena. Najhuje je v avtu, ko me boli cela zadnjica. Predklon tudi še ni mogoč. Opazila sem, da je zadnja stegenska mišica tudi vidno atrofirala (pri počepu npr. ni enakovredne napetosti mišice kot pri zdravi nogi, zadaj ostane vse mehko tudi pri stanju na eni nogi v rahlem počepu).
Zanima me ali lahko že delam izometrične vaje za mišice npr. z žogo in/ pilates seveda, če ob tem ne čutim bolečin? Kaj pa plavanje?

Lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

Lahko izvajate izometrične vaje, tudi pilates, tiste vaje, ki ne sprožijo bolečin. Pri plavanju svetujem hrbtni in prosti slog, ne prsni. Glede na opis vztrajanja težav, svetujem ponovitev UZ oz. idealno MRI.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

Spoštovani!

Še entrat vas prosim za mnenje. Včeraj sem opravila MR slikanje. Ker zivim v tujini vam izvid radiologa raje kot v mojem laičnem prevodu posredujem kar orig. v nemščini in še prevod v ang.
Izvid: „ Regelhafte Darstellung der Knöchernen Strukturen am Becken und am Oberschenkel beteiligten. Kein Nachweis pathologischer intraossärer T2w Signalalterationen. Nachweis deutlicher Signalalterationen am Tuber ischiadicum entlang der Sehne, der ischiokruralen Muskulatur mit einzelnen kleinen fokalen Einrissen. Die Muskelgruppen stellen sich hier regelhaft ohne Nachweis von T 2w Signalalterationen dar.
Mnenje: „Ausgeprägte Tendinitis des Sehnenansatzes der ischiokruralen Muskulatur auf Höhe des Tuber ischiadicum. Einzelne kleine Einrisse der Sehne. Kein Nachweis von Muskelfaserrisse.“
(Distinct tendinitis of the tendon insertion of the hamstring muscles at the level of the ischial tuberosity. Individual small tears of the tendon. No evidence of muscle fiber tears.)

Danes sem govorila s svojim ortopedom, ki je mnenja da bo čas vse pozdravil. V isti sapi pa je rekel, da gre za tezjo poškodbo??? Bolniškega staleza nisem dobila, prav tako nobene fizioterapije.
Ali je pristop pravi? Ali bi vi svetovali fizioterapijo? Zdravnik pravi, naj si malo masiram? Ali bo to zadostovalo za uspešno celjenje. Kakšna je optimalna terapija, da ne pride do brazgotinjenja?
Ali smem področje raztezati do bolečin?

Hvala in lep pozdrav!

Spoštovani,

Dobro je, da MRI ne govori o pretrganju mišičnih vlaken. Pri zdravljenju tendinitisa je ključnega pomena, da mišico raztezate do bolečine in to v pravilnih položajih. Zadnja stegenska mišica poteka čez 2 sklepa in je tako potrebno poskrbeti za pravilen položaj kolka in kolena. Zraven raztezanja je pri tendinitisu potrebno izvajati usmerjene vaje s povdarkom na ekcentrični kontrakciji. Tudi prečna frikcijska masaža je koristna. Da boste vse to izvajali pravilno svetujem obisk pri fizioterapevtu. Čas seveda igra pomembno vlogo, saj celjenje in umiritev vnetja, ki so ga pri vas z MRI diagnosticirali, potrebujeta od 12 tednov do 6 mesecev.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

New Report

Close