Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem ARTHRON – fizioterapija Bolečina v križu in kolenu

Bolečina v križu in kolenu

Spoštovani, že skoraj tri leta se spopadam z bolečino v križu, ki je v zadnjem letu napredovala zaradi operiranega desnega kolena, ker je stanje po operaciji slabše in se ne izboljša.
Na kratko vam opišem izvid MR ledvenega dela hrbtenice opravljen KONEC JANUARJA letos:
piše da imam protruzijo diskusa L5-S1, ki omejujeje živčno korenino na desni strani, spondilozo, spondilartrozo na določenih vretencih na kratko napisano. Bolečine so pekoči po desni strani zadnjice, po zunanji strani stegna peče, meča bolijo in pečejo, vse do podplatov in prstov.
PEKOČA bolečina verjetno pomeni, da gre za išjas, bolečina se zdaj širi tudi po hrbtenici po desni strani navzgor? Če rabite celoten izvid, ga vam prepišem natančno.
Ali bi backnetix ali insta life trak, kaj pomagal pri zmanjšanju bolečin v križu takrat, ko ga bi nosil, da bi lažje prenašal bolečine? To je tisti trak, ki pritiska na akupresurno točko na mečih, da prestreže živec.
Ali ima križ kaj povezave z kolenom, da me koleno čedalje bolj boli? Boli me spredaj od sredine malo levo, kjer je rezal sklepno ovojnico in tam kjer je bila vstavljena kamera in v luknji kolena zadaj. Stara sem 45 let in ne morem tako funkcionirati.

Prilagam letošnji izvid MR desnega kolena narejen konec aprila,
stanje po artroskopiji desnega kolena:

Kortikala lateralnega femoralnega kondila je anteriorno malo zadebeljena, zadebeljena je tudi kortikala lateralne sklepne površine trohlee, nekoliko subhondralna spongioza. Manj izražene podobne spremembe v posteriornem delu medialnega femoralnega kondila in v pateli.
Nehomogen signal iz hrustanca patele, kolikor ocenjujen ima hrustanec medialne površine iregularno površino, fisure v hrustancu, degeneracija hrustanca patele, edem subhondralne spongioze lateralne sklepne površine patele.
Blago hiperintenzivno spremenjen signal iz subhondralne spongioze lateralne sklepne površine patele.
Drugih sprememb ni videti.

Kaj je potrebno storiti, ker so bolečine iz dneva v dan hujše? Ali gre za vnetje v kolenu ali kaj ta zadebelitev pomeni oz. ali je lahko prišlo do brazgotinjenja?
Ne morem dosti razgibati, ker ga lahko le malo pokrčim pasivno, koleno še bolj zatrdi po razgibavanju in boli neznosno. Fizioterapija mi je naredila še večje bolečine, prej sem ga bolj pokrčila, zdaj pa manj. Hoditi dosti ne morem,pomagam si z pohodnimi palicami, večkrat na dan po malem. Ali bi morala uporabljati bergle, vendar potem me boli spet drugače in še zgornji del telesa.
Samo ko ležim, se bolečina umiri takoj, vendar pa začne ponoči križ boleti in non stop me pri ležanju boli desni gleženj, ki ga nekaj vleče, iz zadnje strani.

Hvala za odgovor.
Lep pozdrav.

Spoštovani,

Glede na opis vaših težav svetujem, da opravite pregled pri nevrokirurgu zaradi hrbtenice in pregled pri operaterju, ki je opravil artroskopijo vašega kolenskega sklepa. Ko bo ugotovljen vzrok vaših težav, je lahko fizioterapevtsko zdravljenje usmerjeno v vzrok. Za kolenski sklep je ćimprej potrebno doseči polno sklepno gibljivost. Vzpostaviti je potrebno pravilno sklepno mehaniko s sklepno mobilizacijo in v primeru, da se pojavlja brazgotinjenje svetujem krožno masažo brazgotin z mastno kremo.

Ko je vzpostavljena sklepna mehanika kolenskega sklepa je potrebno usmerjeno krepiti sprednjo in zadnjo stegensko mišico. Za vaje je ključnega pomena, da jih izvajate pravilno, zato svetujem obisk fizioterapevta, ki vam bom demostriral in vas naučil pravilnega izvajanja vaj.

Pri opisu težav s hrbtenico mora kirurg oceniti ali vaša hrbtenica potrebuje kirurško zdravljenje. Ne glede na vrsto zdravljenja, svetujem okrepiti stabilizacijske mišice hrbtenice, le te vas nauči pravilno aktivirati fizioterapevt.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

New Report

Close