Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem ARTHRON – fizioterapija zlom zunanjega maleola tip C levega gležnja

zlom zunanjega maleola tip C levega gležnja

Pozdravljeni!

V prometni nesreči 29.6.’16 me je kot kolesarja zbil avtomobil. Ugotovljen je bil zlom zunanjega maleola tip C levega gležnja. To je bilo operirano že naslednji dan 30.6.’16 z osteosintezo s ploščo in vijaki. Od takrat nisem imel na sebi mavca/longete.

3.7.’16 sem bil odpuščen v domačo oskrbo oz. k osebni zdravnici. Hoja z berglami, pazljivo polaganje noge, aktivno razgibavanje gležnja. Dobil za 1 mesec Fragmin 5000. Občasno sem jemal protibolečinske tablete. Prvi teden zelo, naslednji že manj, je bilo praktično ob večini dvigov iz postelje še kar boleče. Gleženj je bil še kar otekel. Nisem še koristil elastičnega povoja. Ne vem, zakaj mi ni bil priporočen.

13.7.’16 pregled in RTG levega gležnja pravi ”stanje po osteosintezi, položaj fragmentov in OSM dober, širina sklepne špranje enakomerna. Isti dan so bili odstranjeni šivi. Dobil elastični povoj za vedno pri hoji. Še to mi zapisali ”Mesec dni še hoja ob opori bergel, čez 2 tedna lahko prične s previdnim postopnim stopnjevanjem obremenitev do bolečine. Nadaljuje naj z razgibavanjem, vajami za krepitev mišic. Analgetik po potrebi. Opravi naj vodeno FTH, dobi delovni nalog.”
Naročili so me na kontrolo 8.9.’16. Na vprašanje, koliko časa bo trajalo moje okrevanje je bil odgovor 3-4 mesece. Plošča z vijaki pa naj bi bila menda cca leto in pol notri.

Bolečine so počasi izginjale in sem jih ta večje čutil le ob kakih vajah ali občasno manj pazljivih gibih. Vodeno fizioterapijo bom pričel 11.8.’16.

Trenutno stanje 1 mesec od poškodbe/operacije:
— področje okrog gležnja je še rahlo oteklo in si ga še hladim z geli iz skrinje;
— ne morem še doseči večje gibljivosti stopala k sebi oz. stran;
–ko dosežem najvišjo možno gibljivost, pa če stojim oz hodim z berglami ali ležim, ne čutim bolečine;
— samo za preizkus sem poskusil pritisniti sklopko v avtu in mi brez bolečine uspe le do polovice;
— ko ležim in med pazljivo, občasno tudi hitrejšo hojo z berglami – ko že normalno polagam poškodovano nogo – nimam nobenih bolečin;
— ko ležim, mi tudi uspe poškodovano nogo do konca skrčiti brez bolečin;
— zadnje dneve se prvič poskusil na sobnem kolesu. Ob počasnem pedaliranju sem šele na 9 stopnji obremenitve (od 10) občutil bolečino;
— gor po stopnicah, jasno s pomočjo bergel, delam občasno že običajne korake. Dol bom še nekaj časa šel bolj pazljivo
— ob poskusu, da bi naredil krajše korake brez bergel oz. z njihovo manjšo pomočjo, občutim, da noga še ni sposobna prenesti obremenitve.

Mislim, da napredujem čisto normalno, upam da ne prehitevam. Verjetno bom do odstranitve bergel pri hoji, ki naj bi se zgodila čez dva tedna ravno okrog pričetka vodene fizioterapije, moral nekak poskrbeti za eliminacijo otekline gležnja, za večjo gibljivost in nekak okrepitev mišic, da bo lažje shoditi. Pa najbrž tudi ena velika mera potrpežljivosti, a ne?

Drugače pa je moje življenje zapolnjeno z fizičnimi aktivnostmi. Delam v podjetju, na montaži, kjer je potrebno hitro delati, se opravi kar nekaj hoje in se občasno zgodi tudi kak neplaniran gib, korak in podobno. Da bi delal vsaj nekaj časa na lažjem delovnem mestu menda ni mogoče, lahko pa vseeno preverim v podjetju. Ob tem sem tudi fizično aktiven na manjši kmetiji, pri delu v gozdu. Da pa vsaj nekoliko pobegnem iz tega sveta, prosti čas izkoristim za cestno ali gorsko kolesarjenje in pohodništvo (hribi, gore, občasno pravo plezanje).

Ob vsem naštetem je vsaj za uvod jasno na prvem mestu služba, ki bi ji malo po malo dodajal obremenitve na kmetiji. Verjetno na mojo veliko žalost pridejo šport aktivnosti, vsaj tiste dalj trajajoče šele na koncu.

Zanima me, ko bom enkrat normalno shodil in dal čez fizioterapijo, kdaj najraneje glede na opisano mislite, da bi lahko odšel opravljat delo v službo, ki sem ga omenil?
Verjetno mi po tistem osnovnem okrevanju tudi odsvetujete še kar nekaj časa daljše pohode predvsem v gore na zahtevnejši teren kot tudi podobno gorsko kolesarjenje in zahtevnejše cestno kolesarjenje. Kdaj bi se lahko tega lotil?
Kakšne konkretne nasvete bi mi še dali v zvezi z okrevanjem, da bi se to odvilo čim hitreje, a hkrati nič manj kvalitetno?

Sej verjetno bom tekom fizioterapije in ob pregledu v septembru dobil te odgovore, samo me vseeno zanima vaše mnenje.

Hvala že vnaprej za vašo pomoč.


Pozdravljeni,

Za optimalno funkcijo sta primarnega pomena optimalna – popolna sklepna gibljivost gležnja (zgornjega in spodnjega skočnega sklepa) in optimalna – zadostna mišična zmogljivost mišic gležnja. Zraven krepitve mišice je potrebno pozornost nameniti tudi raztezanju mišic. Ker se atrofija mišic (oslabelost ) mišic pojavi vedno vsaj 1 segment višje, je potrebno usmerjeno krepiti tudi stegenske mišice in poskrbeti za njihovo optimalno dolžino.

Glede na poškodbo in opis vaših aktivnosti je 12 tednov (3 mesece) obdobje, kjer bode le te aktivnosti omejene. Po 6 mesecih je zelo verjetno, da boste z usmerjeno fizioterapijo lahko počeli aktivnosti kot pred poškodbo. Glede bolniškega staleža se posvetujete s svojim operaterjem, ki bo predlagal dolžino le tega.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

New Report

Close