Najdi forum

Izpah ramena

Spoštovani!

Zanima me kakšne vaje bi mi svetovali po izpahu ramena (diagnoza je bila Luxatio Humeri Sin). Prvi sklop fizioterapije sem opravil, kjer sem delal večinoma vaje za razgibavanje ramena. Sedaj čakam na drugi sklop fizioterapij, kjer bom opravljal še vaje za povečanje moči v ramenu. Zanima me glede na to da bom na drugi sklop terapij čakal še kakšnih 14-21 dni me zanima kakšne vaje bi lahko opravljal doma. Nekaj vaj sem že našel vendar me zanima če mi lahko predlagate še kaj dodatnega? Vaje ki sem jih našel izvajam samo z trakom TheraBand. Bi lahko začel vaje izvajti tudi z utežmi (obremeniteve do maksimalno 5 kg)?

Prav tako me zanima če priporočate Kinesio taping po izpahu? Kakšni so konkretno njihovi pozitvni učinki? Je zaradi njih mogoče kaj zmanjšana verjetno ponovnega izpaha?

Se opravičujem ampak bi še vprašal kdaj konkretno bi lahko začel z kakšnim športom? Sam aktivno treniram nogomet ( igram in obenem še treniram mlajše selekcije)?

lp

Spoštovani,

Glede vaj je ključnega pomena, da jih izvajate pravilno in zato je nadzor fizioterapevta pomemben. Po vaši poškodbi je zelo pomembna primerna mišična zmogljivost miši lopatk in mišic rotatotorne manšete. Potrebno je izvajate vaje, kjer so prisotne vse 3 vrste mišične kontrakcije (izometrična, koncentrična in ekcentrična kontrakcija). Najprej se vaje izvajajo z lastno težo, nato z elastičnim trakom, kjer mora biti izvajanje vaj nadzorovano in počasi. Med izvajanjem vaj mora biti trak ves čas napet. Pri izvajanju vaj za mišice rotatorne manšete je pomembno v kakšnem položaju je ramenski sklep, le ta ni priporočljivo da je v kotu 90 stopinj.

Glede na mnenje zdravnika na vašem kontrolnem pregledu, boste lahko začeli s športom med 3 do 6 mesec od poškodbe.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

New Report

Close