Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem ARTHRON – fizioterapija Poškodba sprednjih križnih vezi

Poškodba sprednjih križnih vezi

Pozdravljeni,
letos pozimi sem si ob padcu pri smučanju poškodoval koleno. Prejšnji teden sem končno uspel priti do magnetne resonance in končne diagnoze, ki je opisana spodaj.

Prosil bi za pojasnilo kaj diagnoza pomeni in kakšen potek zdravljenja svetujete.

Na pregled pri ortopedu sem namreč naročen šele čez 2 meseca. Ali svetujete da čim prej opravim samoplačniški pregled, kjer so čakalne dobe izrazito krajše?

Zanima me ali je operacija za nadaljevanje športnih aktivnosti (predvsem smučanje, surfanje, gorništvo… ) nujno potrebna?
V prvem mesecu po poškodbi je bilo gibanje kolena rahlo boleče in rahlo zavrto, zdaj ob vsakodnevnih opravilih dejansko ne čutim bolečin in koleno je normalno gibljivo (popoln izteg in skrček). Redko se zgodi da mi malo “klecne”, ampak le takrat ko nerodno obremenim nogo.

Diagnoza:
Minimalni izliv. Ruptura ACL s posteriorno translacijo femurja. Anteriorno je tik ob narastišču sprednjega roga lateralno meniskusa ovalne, 7 x 12 mm širok fragment, verjetno retrahiran krn ACL. Zadnji križni ligament je ohranjen.
Meniskusa sta ohranjena.
Blaga distenzija MCL, lateralni kolateralni ligamentarni kompleks je ohranjen.
Tetiva kvadricepsa ter ligament patele sta v redu.
Znakov za hrustančno lezijo ni.
Skelet ima normalen signal.
Mnenje: Ruptura ACL.

Pozdravljeni,

Svetujem, da opravite pregled pri zdravniku – kirurgu, ki se s tovrstnimi poškodbami ukvarja in bosta tako s pregledom slik magnetne resonance in kliničnim pregledom ugotovila ali je kirurški poseg potreben in če ja, kdaj je potreben. Odločitev o operativnem posegu je odvisna od obsežnosti poškodbe sprednje križne vezi (delno vs popolno pretrganje sprednje križne vezi), od športnih aktivnosti, ki jih posameznik izvaja in od subjektivnega občutka funkcionalnosti/stabilnosti kolena.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

Lep pozdrav,

star sem 18 let. 25. 7. 2015 sem si pri treningu nogometa poškodoval desno koleno. Ko sem udaril žogo z zunanjim delom stopala mi je počilo na notranji strani kolena. Dva dni je bila bolečina huda (koleno je bilo manj stabilno), nato pa je čez dva dni bolečina čez noč skorajda izginila (koleno imam sedaj stabilno). Koleno mi ni zateklo.
1. 8. sem imel MR.
-manjši izliv intraartikularno,
-patelofemoralni sklep primeren,
-ACL je ob femoralnem narastišču minimalno stanjšan-lahko stanje po distenziji in majhni parcialni rupturi,
-večjim delom ohranjen lig., brez edema,
-PCL, kolateralna lig., tetiva kvadricepsa in lig. patele so ohranjeni,
-meniskusa sta primerne oblike,
-brez znakov za rupturo,
-hrustančne lezije ali defekta ni videti,
-edema kostnine ni.

Mnenje:
-stanje po distneziji in majhni parcialni rupturi ACL, ostali lig. so ohranjeni,
-manjši izliv v sklepu.

Zanima me:
kaj to pomeni?
Ali je operacija nujno potrebna?
Kdaj bi lahko znova začel trenirati brez operativnega posega?

že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

Svetujem, da z izvidi MRI opravite pregled še pri zdravniku, ki se s takšnimi poškodbami posebej ukvarja. Klinični pregled je ob MRI preiskavi ključen. S stališča fizioterapije je pomembno, da se vzpostavi pravilna mehanika v sklepu (polna sklepna gibljivost) in temu sledi usmerjena krepitev stegenskih mišic. V primeru, da se vzpostavi pravilna sklepna mehanika in ustrezna mišična zmogljivost in seveda ustrezna živčno-mišična kontrola, operativni poseg z veliko verjetnostjo ni potreben.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

New Report

Close