Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Duševno zdravje 6 letna deklica grize nohte do krvi in svinčnike pogrize

6 letna deklica grize nohte do krvi in svinčnike pogrize

Spoštovani. Moja 6 letna nečakinja ki jo redko vidim, a me brat sprašuje za nasvet, hudo grize nohte, do krvi in vse svinčnike pogrize. Brat in žena sta sicer oba živčne narave , stalno se prepirata in se ne razumeta dobro. Kaj je vzrok da deklica grize svoje nohte do krvi skoraj in svinčnike, sicer je normalen lep otrok, po naravi precej čustvena, rada poje pleše. Opazili smo tudi da žveči vsebino iz nosu (šmrklje). Kaj vse to pomeni? Hvala . Lp

Pozdravljeni,
Lepo je, da vas skrbi za nečakinjo. Žal vam težko podam profesionalen odgovor glede njenega vedenja. Za vrtanje po nosu se mi zdi, da to počne veliko otrok. Glede grizenja nohtov do krvi pa bi bilo bolj primerno vprašati kakšnega psihologa, ki ima izkušnje z otroci in njihovim vedenjem. Seveda je možno, da gre za odraz otrokove stiske zaradi vplivov okolja v katerem živi. Vendar je tukaj potem skoraj potrebno urejanje odnosa med staršema in v kolikor se to uredi bo zelo verjetno tudi njeno vedenje drugačno, saj ne bo notranje napetosti, ki se potem kaže na takšen način.
Zadeve se torej kaže lotiti na pravem koncu, torej najprej pri starših,

Lep pozdrav,
Bernarda


Glede na samo nevrotično okolje in odnos v katerem živi otrok, je grizenje nohtov povsem logična posledica. Otrok seveda nehote prevzame vzorce, postane razdražljiv (čustven) ter išče načine preko katerih poskuša kompenzirati svoje napeto notranje stanje.
Grizenje je zato znak, da je otrok izpostavljen stresu oz. anksioznosti. Zato naj starša razrešita svoje težave ali poiščeta pomoč, če želita pomagati otroku.

New Report

Close