Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Duševno zdravje Zakaj pride pri delu z osebami s posebnimi potrebami pogosteje do izgorevanja?

Zakaj pride pri delu z osebami s posebnimi potrebami pogosteje do izgorevanja?

Spoštovani,

pogosto berem o izgorevanju pri delu z osebami s posebnimi potrebami (npr. težki invalidi, ostareli). Zanima me, zakaj pride pri delu z navedenimi osebami pogosteje do izgorevanja kot pri kateremkoli drugem delu (npr. pri delu v pisarni, za računalnikom, brez neposrednega stika s strankami)? Pa prosim za razumljiv odgovor, tj. odgovor, ki bo razumljiv laiku.

No, takale je ta stvar:

Ali vam je že kdaj papir v pisarni očital, da bi morali njegove želje in potrebe razbrati z njegovih ust? Sigurno ne!

Ali vam je katera stranka že kdaj, če ste kdarkoli delali z zdravimi strankami, rekel, da bi morali že z njegovega obraza razbrati, kaj si želi? Sigurno ne!

No, take stvari so se mi vsakodnevno dogajale, ko sem prostovoljno delala z osebami s posebnimi potrebami. Jaz sem jim žrtvovala ves svoj čas, naredila sem vse, kar so rekli, ampak nazadnje sem od vodstva organizacije dobila “pohvalo” v obliki treh pritožb oseb, s katerimi sem delala, da nisem izpolnila njihovih želja ter da nisem delala nič! Osebe, s katerimi sem delala, se mi osebno niso nikdar pritožile, nikdar mi niso rekle, da jim kakšne želje ali potrebe nisem izpolnila, nikdar me niso prosile za več časa – ko sem odhajala, sem imela občutek, da so zadovoljni. Po enem mesecu dela pa sem dobila navedeno pritožbo. Bilo mi je zelo hudo. Poskušala sem se pogovoriti z vodstvom – po telefonu – a brez uspeha. Oni so gonili svojo. Naslednji dan po tem sem dala odpoved (da, tudi prostovoljstvo je treba odpovedati in to pisno) in odšla. Ne mika me več iti nazaj.

Delam v pisarni in z zdravimi strankami in nimam nikdar takih problemov – če imajo stranke reklamacijo čez moje delo, se obračajo name in kdaj pa kdaj kakšna reklamacija tudi mojega šefa ne prizadene tako zelo, saj ve, da delam vestno in odgovorno, da pa se napake dogajajo. Zato vem, da v tej službi ne bom izgorela, pri delu z osebami s posebnimi potrebami pa bi.

Vi nimate nobenega srca, zato pa pišete takšne stvari in ste izstopili iz društva za pomoč osebam s posebnimi potrebami! Posebne potrebe so lahko velike in mnogi jih ne morejo kar tako komunicirati! Zakaj niste ostali in še več pomagali? Sigurno ste s svojim odhodom nekoga prizadeli.

nova
Uredništvo priporoča

Zanima me, zakaj moderatorka (ki je, vsaj sklepam tako) tudi strokovnjakinja?

Pozdravljeni,
Morebiti vam lahko pri “raziskovanju” te teme pomaga Fenglerjeva knjiga- Nudenje pomoči utruja.
Res je, da se v poklicih kjer delamo z ljudmi pogosteje srečujemo z izgorelostjo, predvsem kadar nudimo
pomoč, ne moremo pa spremeniti dejstev in
okoliščin, ki ljudem niso naklonjena, pa tudi spremeniti ne moremo nikogar. Bremena je težko odložiti ob koncu delovnega dne…
Kakor je že delo z ljudmi lepo pa je tudi težko in dostikrat ne moremo pokazati na pozitivne rezultate. To seveda povzroča frustracije.
Ljudje smo v večini empatična bitja in čutimo bolečino drugega, ne motemo pa mu je odvzeti.
Toliko na kratko,
Lep pozdrav,
Bernarda

New Report

Close