Najdi forum

Stres, nespečnost…apaurini?

Lep pozdrav

Zadnje 4 mesece je moje življenje strašno stresno – od izgube službe, zaradi katere sem se popolnoma zaprla vase, upira se mi it med ljudi, cele dneve sem za štirimi stenami, izgubila sem tudi svoj avto, prekinila stike z svojo družino zaradi nemogočih odnosov in izkoriščanja iz njihove strani, službe še vedno nisem našla, položnice in izvršbe se kopičijo, vsak dan v strahu gledam skozi okno, kdaj pride rubežnik, plačati ne morem sedaj nikakor, dokler ne dobim službe..Naj še povem, da sem bila celo življenje dobro situirana, vedno sem delala in dobro služila, sedaj pa me je vse skupaj razpadlo in se komaj še prebijam iz dneva v dan.Prodala sem že vse kar sem imela vrednega, da sem lahko preživela pretekle mesece.

Strašno slabo spim, nimam apetita, izgubila sem že 6 kilogramov, jem večkrat na dan, a premale količine, kljub temu, da hvala bogu, vsaj za hrano še nekako imam..Celi čas sem utrujena, imam glavobole, sem zaspana skoraj celi čas, zaspim pa težko, sem tesnobna, ponoči se pa zbujam in premetavam po več ur, tlačijo me nočne more (vsako noč), skratka kljub temu da spim okrog 10 ur, se ne naspim.Kljub temu da nimam nobene volje, iščem službo in delam na tem, da se čimprej poberem.

Ker sama nikoli nisem šla k zdravniku če ni bilo res nujno, se tudi sedaj ne morem spravit nikakor, ker sploh ne vem, kaj naj zdravniku rečem.Nikoli še nisem imela takšnih težav in imam res strašen odpor it k zdravniku, ker me je strah, da me ne bo jemal resno.

O obisku zdravnika sem zacela razmišljati po tem, ko mi je prijateljica ta teden dala 5 tablet 10mg Apaurinov.Sedaj sem tri večere zapored pred spanjem vzela enega, sicer “zadelo” me ni niti malo, zaspala nisem takoj temveč šele čez 30 minut, sem pa spala celo noč brez da bi se 1x samkrat zbudila in se zbudila v enakem položaju kot sem zaspala – v štirih mesecih sem se končno naspala .Ker mi je to, da se naspim brez nočnih mor in zbujanja neprecenljivo, saj se zbujam dosti bolje razpoložena, bi šla zaprosit zdravnika, da mi predpiše tablete.

Ker pa sem prebrala da se na apaurine hitro navlečeš, me zanima, če mi kdo zna svetovati kakšno alternativo kar se tiče zdravil (ampak ne naravnih zelišč, persenov), ki bi dosegla, da bi spala “kot ubita”, ne bi pa imelo stranskih učinkov v smislu odvisnosti.Sama bom potem prosila zdravnika, da mi to predpiše, seveda pa bom prosila tudi za napotnico za psihologa.Potrebujem pa nujno sedaj že pred obiskom psihologa neko pomoč v obliki zdravil, ki mi jih lahko predpiše zdravnik, da bom lažje zdržala.
Potrebovala bi samo nekaj, kar bi lahko vzela mogoče kdaj čez dan da me pomiri (ko sem res pod stresom, me grabi panika, tesnoba – sicer se mi to dogaja redko v taki obliki, da ne bi zmogla tega kontrolirat in da bi mogla redno uživat tablete), bi jih pa uživala zdaj to obdobje zvečer pred spanjem.

Hvala za nasvete.

Pozdravljena zaspankazaspana,

zaradi nakopičenih težav v zadnjem času, se je tvoje telo odzvalo na nenehen stres in strah pred jutrišnjim dnem. To se je odrazilo tudi v tvoji nespečosti oziroma slabem spanju, ki ti ni prinesel pravega počitka. Glede na situacijo, ki jo opisuješ, je normalno, da se je telo odzvalo kot se je. Imela pa si “dobro” izkušnjo z apaurini, ki si jih dobila od prijateljice- in naenkrat si se naspala. Seveda je spanec človeku nujno potreben. Res pa je tudi, da apaurin sodi med pomirjevala, ki povzročajo odvisnost. Tudi zaradi tega naj se ne bi uporabljali več kot le krajše obdobje- največ dva do tri tedne. Zato se o tem nujno moraš posvetovati z zdravnikom in odveč je strah, da tvoje situacije ne bo razumel. Verjetno pa ti bo glede na težave predlagal uživanje kakšnega od antidepresivov, ki naj ne bi povzročali odvisnosti in ki v nekaj tednih tudi vplivajo na ureditev spanja. Res pa je, da s tem tvojih bivanjskih težav ne bo konec- zdravila naj bi ti le olajšala življenje v tem času ko je situacija takšna kot je, ti pa ne moreš vplivati nanjo do te mere, da bi jo bistveno spremenila.
Nekatere stvari seveda lahko spremeniš- kljub temu, da imaš nakopičen stres, se trudiš in iščeš novo službo, kar je pohvalno. Kar lahko spremeniš je še to, da se ne zapiraš med štiri stene, ampak se potrudiš vzdrževati stike z ljudmi in navezati nove, čeprav razumem, da ti je zdaj težko in si ranljiva zaradi situacije v kateri si se znašla. Prav tako moraš poskrbeti, da boš imela hrano- v kolkor je ne moreš kupiti, je prav da zaprosiš za pomoč na karitasu ali rdečem križu. Imaš možnost zaprositi za enkratno socialno pomoč na krajevnem centru za socialno delo- kar vsekakor naredi in navedi točno situacijo v kateri si se znašla in svojo ogroženost- tudi to da si že bila primorala prodati nekatere stvari za namen preživetja.
Prave alternative aparinov v obliki pomirjeval ti ne znam svetovati- če so pomirjevala, so tudi zasvojljiva. Ne vem koliko ti lahko pomagajo kakšne zeliščne zadeve- baldrijanove kapljice, persen…vendar bi ti v vsakem primeru svetovala obisk zdravnika- lahko tudi psihiatra, psihologa. Vsekakor se mi zdi, da v dani situaciji potrebuješ pomoč- tako v materialni obliki kot tudi psihično oporo.
K zdravniku se torej odpravi čimprej, nikakor si več ne priskrbuj tablet na svojo roko- v kolikor bo potrebno, ti jih bo predpisal strokovnjak. In prosim javi kako ti gre in kam si se obrnila,

Želim ti vse dobro, lep pozdrav,

Bernarda

Najlepša vam hvala za tako hiter odziv, sem zelo presenečena in hvaležna, da sem že dobila odgovor.

Za socialno pomoč se ne morem prijavit, ker imam status izrednega študenta, čeprav za šolo od januarja naprej ne delam nič, ker nisem imela nobene volje, sem pa začela se spet učit, da bi vsaj nekaj izpitov naredila do julija.Vsa leta sem poleg šole delala, starši me niso preživljali, živela sem na svojem, sedaj pa sem brez dohodkov že 4 mesece, CSD pa mi drugo, kot da naj tožim starše za preživnino, niso znali pomagati, do štipendije pa tudi nisem upravičena, ker ponavljam letnik.Hvala bogu, da ko sem delala, da sem imela visok standard življenja in sem imela ogromno stvari, ki sem jih lahko prodala (za ca. 2000€), avto pa je bil itak na leasing in sem ga morala vrnit, ker pa sem avto imela komaj eno leto in je bil avto ocenjen manj kot takrat ko sem ga kupila, nisem dobila nazaj nobenega denarja.Na žalost pa sem s prihranki pri koncu, prodati pa ne moram več nič – zato pa nisem plačala nobene položnice, saj mi je bilo prvo, da si priskrbim osnovne stvari (elektriko, vodo, hrano), internet imam sosedov 🙂 računalnik pa star sigurno 15 let.

Iščem si redno zaposlitev, saj na trgu študentov delo nima nobenega smisla – pred leti sem delala veliko prek napotnice in se soočala z prosjačenjem za plačilo, izkoriščanjem, nimaš nobene finančne varnosti saj en dan si drugi te več ni.Jaz pa rabim reden dohodek, zaposlitev pa je tako težko dobit.Če grem v tožbo za preživnino, sem pa prepričana, da jo bom dobila tako pozno, da bom že imela redno zaposlitev in ne bom upravičena do preživnine.

Če mi lahko kdo da kakšen nasvet, kako se naj izognem rubežu, saj podjetje kateremu dolgujem nimajo več posluha za dogovore, klju temu da so mi šli strašno na roko, saj sem že decembra obljubljala plačilo, a ker nisem mogla poravnati, so mi dali odlog do februarja, še vedno nisem dobila službe, sedaj pa so dali na sodišče in sem že dobila pravnomočno, vmes so mi zaprli še moj TRR, na katerem sem imela zadnjih 5 mesecev negativno stanje (in to samo -70€!!!).Dolg je v višini 1000€, in še narašča, pripravljena sem ga plačati takoj ob zaposlitvi, strah pred rubežem pa me ubija (sedaj živim v hiši pri eni družini in imam tam samo sobo in kopalnico, rubež pa naj bi rubil vse predmete v hiši, zaradi česar bi me ti, kjer sedaj bivam, zagotovo vrgli ven.Izvršitelj lahko odnese vse kar je na mojem naslovu (torej tu kjer sedaj živim), tudi če je last koga drugega, vendar morajo potem pravi lastniki podajati ugovore, medtem pa so brez stvari.Problem je, da ne morem plačati niti 100€ trenutno, ker jih resnično nimam, niti si jih ne morem izposodit, saj si sposojam že za hrano.

Jezna sem na naš sistem, ki dopušča, da določeni ljudje kar pademo skozi – potem pa se naj pravdamo na sodišču za svoje pravice, vmes pa znorimo od strahu in stresa…Iskala sem odvetnika, da bi mi pomagal saj sem v zadnji službi dobila nezakonito odpoved, pa ne najdeš odvetnika, ki bi te bil pripravljen zastopati brez vnaprejšnega plačila – potem pa sem hodila iz pisarne v pisarno brez uspeha, do BPP pa nisem bila upravičena, ker sem takrat še imela previsoke prilive na TRR (ko sem še delala).
Osebni stečaj zaradi 1000€ dolga ne želim razglasiti.Upam samo, da bom v roku dveh treh tednov dobila delo, saj sem pripravljena it delat karkoli.

V ponedeljek bom šla k zdravniku povprašat za tablete in napotnico za psihiatra.Če prav razumem, mi lahko zdravnik predpiše pomirjevala, drugo bom pa potem dobila pri psihiatru? Pa še to me zanima – strah me je, da bi zapis v moji kartoteki, da potrebujem psihiatrično zdravljenje postalo ovira pri iskanju službe.Je to res?

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljena še enkrat,

bom začela pri koncu- osebni zdravnik ti lahko predpiše tako pomirjevala kakor tudi antidepresive. K psihiatru lahko greš brez napotnice, se pravi z kartico zdravstvenega zavarovanja. Če greš direktno k psihiatru to ne bo pisalo v tvoji zdravstveni kartoteki- če greš preko napotnice pa mora osebna zdravnica to zapisati v kartotetko. To, da si v določenem obdobju v svojem življenju potrebovala pomoč, ne bi smela biti ovira pri zdravstvenem pregledu za službo- vendar je spet odvisno od zdravnika medicine dela in od vrste dela, ki bi ga naj opravljala. Veliko ljudi na pomembnih delovnih mestih uporablja zdravila in vsekakor je pomoč bolj pomembna od tega, da bi ti to lahko kdaj v prihodnosti povzročalo težave. pomembno je,da si poiščeš pomoč- lahko je to pri psihiatru ali pri osebnem zdravniku.

Glede tvoje življenjske situacije moram reči, da mi je hudo, ker si se znašla v takšni krizi. Res ti ni lahko, vidim pa, da se boriš na več frontah in ni vrag, da bi ti uspelo čim prej najti delo in zaslužek ter se znebiti dolgov. Čeprav imaš status izredne študentke, ne obupaj in poišči pomoč vsaj na kakšni dobodelni organizaciji. Morebiti bi pogledala še na forumu Materialna pomoč, kaj je še možno v tako zapleteni situaciji. Kruto je, ko je sistem naravnan tako, da povsod padeš skozi. Pomembno je, da ne izgubiš volje ampak se boriš naprej.
Držim pesti zate in oglasi se še kaj,

vse dobro, lp

Bernarda

New Report

Close