Najdi forum

Zdravljenje depresije, stresa

Lepo pozdravljeni!

Ne vem sicer, kakšna je razlika med depresijo in stresom, vendar imam občutek, da me zadnja dva meseca oboje pogosto spremlja. Verjetno je to zaradi izpitov ali česa drugega, ne vem. Prosil bi vas, če bi mi lahko dali kakšne kratke nasvete ali napotke, kako zdraviti te težave in kako se jih v prihodnje izogibati.

Za vse se vam že v naprej najlepše zahvaljujem!
Peter

Dragi Peter,

stres je odziv posameznika na situacijo, ki jo doživlja kot obremenjujočo. Vzroki za obremenitve so lahko zunanji (obremenjenost v službi, finančna stiska, izguba zaposlitve…) ali notranji (strah pred odgovornostjo, strah pred spremembami, žalost…). Ko se soočimo s stresom, se organizem nanj tudi odzove. Pri krajši izpostavljenosti stresni situaciji, ki jo lahko obvladamo, omogoča stres ohranjanje integritete organizma in prispeva k njegovemu razvoju. Kadar pa smo izpostavljeni stalnemu stresu, ki ga povzročajo neobvladljive situacije, pa se močnejšemu utripanju srca, pospešenemu dihanju in povišanemu krvnemu tlaku pridružijo še spremembe v čustvovanju (tesnoba, vznemirjenost, trema, bojazen…), vedenju (zbeganost, motnje v medosebnih odnosih, zmanjšanje delovnega elana…) ter motnje v delovanju posameznih organov (bolečine v želodcu, motnje srčnega utripa…).

Opisani simptomi so zelo podobni tistim, ki jih opažamo pri depresivnih ljudeh. Depresivno stanje je stanje z občutki potrtosti, nezainteresiranosti, zmanjšane energije, samomorilnih misli in motenj spanja ter prebave. Naštete motnje presegajo običajne razpoloženjske spremembe. O vzroku nastanka depresije vemo zelo malo. Seveda jo lahko povzroči tudi daljša izpostavljenost stresu. Oseba je zaradi svojega depresivnega stanja, pogosto v nasprotju s pričakovanji, je zelo vznemirjena in ima občutek tesnobe. Z razvojem novih diagnostičnih in analitičnih metod so tako pri stresu kot tudi pri depresiji dokazali motnje v izločanju hormonov in delovanju vegetativnega živčevja, ki pod nadzorom možganov usklajujeta delovanje preostalih organov med seboj.

Iz napisanega sklepamo, da ste v zadnjem času tudi sami izpostavljeni stresu predvsem zaradi izpitov in strahu pred neuspehom. Seveda lahko z določenimi ukrepi sami zmanjšate fizično reakcijo na stres. Priporočamo vam, da se pogovarjajte o svojih skrbeh, stiskah in bojaznih s kom, ki vam je blizu. Zelo pomembna je redna, zmerna telesna dejavnost ter uživanje zdrave prehrane. Poskusite lahko tudi različnimi sprostitvenimi tehnikami, kot je npr. osredotočenje na dihanje. Pomagate si lahko tudi z različnimi tabletami, ki jih dobite v lekarni brez zdravniškega recepta. Na žalost niste opisali simptomov, ki spremljajo vaše težave. Vkolikor ti simptomi po nekem času ter ob upoštevanju zgornjih dejstev ne bi minili in bi se celo stopnjevali, vam priporočamo obisk pri strokovnjaku.

S prijaznimi pozdravi,
Tanja in Bogdan

Pozdravljeni! Mene pa zanima ali se v depresiji ker imam veckrat cudne misli kako se lahko sinu ali mozu kaj zgodi ponoci imam skoz nocne more velik se prebujam imam zelo moten spanec v delu hrbtenice ramenih in vratu imam bolecine tudi predelu sprednjega kosa…veckrat nimam volje do dela ce kaj pocnem me zacne v ramenih vse bolet.SO to lahko tud zivci ker sama po sebi vidim da sem tudi zelo zivcna hvala za odgovor lp

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

tesnoba in strah, da se bo komu od bližnjih zgodilo kaj hudega, sta pogosta spremljevalca depresije. Strah za otroka je tudi pogost spremljevalec mladih mamic. Koliko je star vaš otrok? Ste v zadnjem času doživeli kakšen večji stres ali izgubo, ki bi se lahko odražala kot stalen stres, ki seveda vpliva tudi na vaše telo? Bolečine v telesu so seveda lahko prisotne tudi zaradi zakrčenosti, ki jo povzroča strah, vendar je prav, da se o tem posvetujete z zdravnikom, ki lahko izključi morebitne telesne poškodbe oziroma bolezen.

Javite se še in povejte kako vam gre, lp

Bernarda

pozdravljeni, zanima me, če je pekoče lasišče lahko posledica stresa ali depresije. Lasišče me peče v intervalih včasi več, včasih manj. Ponoči se umiri, če kaj delam, ali športam ne čutim pekoče bolečine. Obiskal sem že dermatologa, nevrologa in niso nič odkrili, le nevrolog mi je napisal rp. za amyzol, ki pa ga trežko ptrenašam. Slabo spim, neredko se zbudim že ob 3 ponoči in ne morem več zaspati.
hvals

Pozdravljeni,

se opravičujem za zakasnel odziv. Posledice stresa so mnogoštevilne in odvisne tudi od človeka do človeka- lahko gre tudi za pekoče lasišče, če so vsi telesni simptomi sicer izključeni ( recimo srbenje zaradi prhljaja ali težav z lasiščem). Nevrolog vam je verjetno pojasnil zakaj vam je predpisal amyzol?
Sicer si o tem zdravilu lahko preberete na : http://www.zdravila.net/navodilo.php?navodilo=a-002584.pdf&
Po navadi traja nekaj časa, da začne antidepresiv delovati – konkretno za amyzol velja da naj bi “prijel” v dveh tednih. V tem času ste upam, da že poiskali še kakšno pomoč- pogovor s strokovnjakom vam bo dobro del v vsakem primeru (recimo pogovor s psihologom, psihoterapevtom) in sporočite kako vam gre,
lep pozdrav,
Bernarda

New Report

Close