Najdi forum

Spoštovani!

Stara sem 35 let in mati dveh otrok. Že nekaj let se skušam izvleči iz depresivnega stanja, čeprav si nočem priznat, da je to psihična težava. Začelo se je že 1993 leta. Pravzaprav se je začelo s telesnimi težavami. Ko sva z možem šla na sprehod se mi je stemnilo pred očmi, po vsem telesu se je pojavlo mravljinčenje in razbijanje srca, jaz pa sem se vsega tega tako vstrašila, da sem mislila, da je z mano konec – smrt, in žal se tega strahu še po devetih letih ne morem popolnoma otresti, če sem odkrita se je v zadnjih 4 tednih strah še bolj poglobil. Takrat, 1993 sem pristala v bolnišnici kjer so mi naredili vse mogoče preiskave vendar nič našli. Na koncu me je obiskala psihijatrinja in mi postavila dioagnozo neurosis.psihogene reakcije mi predpisala zdravila in me napotila na skupinsko terapijo in kasneje na mesečne terapije k njej, ki pa sem jih leta 1997 opustila, ker sem mislila da je težav konec. Vendar sem se pošteno zmotila, kajti težave so se zopet pojavile. Moram priznati, da jih zelo težko premagujem oz. mi sploh ne uspeva – strah je premočen in preveč se zapiram vase in v stanovanje. Mislim, da so moje težave nerešljive. Sem v bolniškem staležu že 4 teden in sploh ne vem kaj bo, ko bom morala nazaj na delovno mesto, saj sem prepričana, da ga ne zmorem opravljati. Najhuje pri vsem tem pa so spremljajoče bolečine nog, za katere zdravnik ni našel vzroka in vse za kar ne dobim odgovora oz. obrazložitve, me še bolj skrbi in strah da bom umrla postaja še večji. Res sem dobila zdravila Prozak vendar jih nočem jesti.

Prebrala sem vsa vprašanja na tej strani in odgovore in res je to kar pravi ene gospa, da mislim, da nihče nima tako hudih težav kot jaz.

Če mi lahko karkoli svetujeta vam bom hvaležna “sicer ne vem kako mi bo pomagalo” in lepa hvala, da ste prebrali moje pisanje.

Draga Marija

Ne glejte tako pesimistično na vso zadevo. Pišite, da ste zaradi depresije v preteklosti že zdravili ter kasneje opustili terapijo, ker se vam je stanje izboljšalo. Omenjate tudi, da imate predpisan Prozac, vendar ga ne želite jemati. Ne veva kakšna je vaša sedanja terapija, ampak predvidevava, da nimate predpisanih samo tablet. V kolikor ne želite jemati tablet Prozac, se poskusite pogovoriti z vašim psihiatrom, da vam predpiše kakšno drugo zdravilo in terapijo. Najbolj uspešna je kombinacija psihoterapije in zdravil. Zdravila omilijo in odpravijo bolezenske znake, psihoterapija pa nudi podporo pri učinkovitejšem spopadanju z življenjskimi problemi.
S strahom o katerem pišete, se boste lahko spopadli takrat, ko boste odpravili zunanje vzroke zanj. Še prej pa je pomembno, da poskusite definirati in poiskati vzrok za vaš strah.
Korenine problema lahko tičijo v vašem odnosu do same sebe in vaših čustev, ki jih gojite do sebe in drugih.
Verjemite sami sebi in ne nalagajte si prevelikih odgovornosti. Tudi, ko se boste vrnili na delovno mesto poskušajte razdeliti velike naloge v več manjših in jih rešujete postopoma. Ne zahtevajte preveč od sebe.
Pomembno je, da o svojih težavah govorite. Vaši bližnji vam bodo lahko pomagali le tedaj, če bodo vedeli kako je z vami. Skrbite zase, za svoje telesno počutje, zunanjost. Poskusite početi svari, ki vas veselijo ali so vas nekdaj veselile.
Predvsem pa ne obupujte, če se vaše stanje ne bo tako hitro izboljšalo kot želite. Poskusite biti čimbolj aktivni in ponovno začnite s psihoterapijo.
Lahko se oglasite tudi pri nas v Ljubljani na Poljanski cesti 22c.

Upava, da boste čimbolj uspešno premagali težave.

Tanja in Bogdan

New Report

Close