Najdi forum

odnosi s starši – na pomoč

Živjo!

Ne vem. če je moj primer za v ta forum, pa vendarle.
Z možem in 2 šoloobveznima otrokoma živiva pri mojih starših.Imava sicer ločeno stanovanje v 2 nadstr. ( 60 kvadr. m) Vse lepo in prav pravite kajne. Pa vendar z mojima statšema se vedno manj razumeva. Posebno moja mama je bolj gosp. narave, sicer dobra po srcu.. Na začetku me to še ni motilo sedaj pa vedno bolj.
.
Z mojo mamo se že v otroštvu nisva dobro razumeli.Vedno mi je nekaj prepovedovala. Nikoli mi ni pustila, da bi se sama odločala. Npr. V o.š. mi ni pustila umivati lasje na 1 teden, češ,da se bolj mastijo. Morala sem se jih umivati na 14 dni. Potem pa veste kakšna sem bila v šoli.In me je kontr , če sem si jih slučajno umila en teden prej. Pravzaprav se je kar malo bojim, sem namreč bolj občutljive narave.
.Problem je torej naslednji.
Ko pride tako mimogrede k meni pogledat, da mi prinese položnice…in jaz seveda nimam tako lepo pospravljeno po stan. kot ona, mi vedno reče, da nisem vredna tega stanovanja. Naj povem, da imam še dve sestri, ki sta pa mlajši od mene in še nista ne tem, da bi si ustvarili družino, da je pač škoda stan. za mene.itd.
Ona je namreč perf. in ima zmeraj pospravlj. po stan. To me boli, ko mi to reče.
Pa vendar, ker sem bila vajena že vse življ.takorekoč njenega zafrkavanja to požrem. ( stara sem namreč 35 let)
2 primer.;
Ker imamo skupno centralno plačamo pač polovico nafte za gretje. In mi ona hodi kontr. koliki stopinj imam pozimi v stan. Naj si vendarle oblečem jopo, sa je treba šparat kurjavo. Naj povem, da imam 22. stopinj .Sem bolj zmrznjene narave pač.
Naj še povem, da so moji starši dobro situirani, da jim ne manjka denarja, saj so si sedaj postavili sončno gretje, kar ni poceni.
Mama mi hoče s tem dopovedati, da bi me rada naučila šparati. Do ene določene mere ja, ne pa,da ti narekuje kdaj se moramo kopati, takrat, ko bo sonce…
Meni je tega dovolj v vse stvari se vtikuje, saj verjetno si ne more pomagati, da je pač tak karakter.
Meni je tega dovolj. Z možem sva sklenila, da bi šla na svoje res čisto na svoje, da nama ne bo nobeden ukazoval kdaj naj se grejemo in kopamo. Mož bi rad imel hišo. Nekaj imava že prihranjeno cca 50.000 dem. Problem pa je nasl.
Lahko bi gradila hišo zraven naše hiše- to bi bilo podedovano. oz. materin delež, to bi jaz dobila od.mame. Ali bi si kupila svet – to bi bila dražja varianta, saj zazid. parcel v našem našem kraju ni več. Če bi kupila svet v drugem kraji, bi bilo tudi več stroškov in bi se kasneje lahko vselila.
Oz, če vzamem cenejšo varianto torej hiša zraven staršev – ali mi bo mama tudi tam takorekoč nagajala in me psih. maltretirala.Jaz ji sicer bom lahko rekla, da naj me pusti pri miru, saj je to sedaj moje in naj se briga zase. . Ali lahko to rečem, če dobim podedovano. Ali bi se bilo bolje odseliti in imeti dražjo varianto v drugem kraju.

Prosim vas , kaj bi bilo najbolje narediti v mojem primeru, saj mi to že načenja živce.
Ali imate že kakšne izkušnje s tem.

Hvala za vaše mnenje.

.

Odgovorite na to sporočilo Prejšnja tema | Naslednja tema

Teme

Draga Tjaša!

Vaši mati je nedvomno zelo gospodovalna in dominantna oseba. Vi ste jo skozi leta, kot to naredi večina otrok, ubogali in se v veliki meri pokorili njenim zahtevam, čeprav se z njo nekje globoko v sebi niste strinjali. Ker se tega navzven zaradi strahu niste upali pokazati, ste vašo jezo, ki je nastala kot posledica nesoglasja, potlačili globoko v nezavedno ter se podredili njenim zahtevam. Sami pravite, da njene očitke dobesedno požrete. To je vzorec, ki se je v vas skozi leta zakoreninil in utrdil.

Več kot očitno je, da se vaša mati preveč vtika v vašo zasebnost. V njenih očeh ste še vedno tista majhna, pridna punčka, ki brezpogojno uboga. Na tak način vam ne pusti, da bi se popolnoma osamosvojili, saj potrebuje nekoga, ki mu lahko ukazuje in ga ovija okoli prsta. Vsekakor se vaša mati ne bi smela toliko vtikati v vaše zasebno življenje, četudi živite v »njeni« hiši, saj ste odrasli in imate že svojo družino. Ni pomembno, koliko stopinj imate v stanovanju, važno je, da se v njem prijetno počutite. Isto velja za pospravljanje. Kvečjemu je lahko pretirano pospravljanje vaše mame znak, da je do neke meje sama nevrotična. Čisto razumno pa je tudi, da se mora človek umiti takrat, ko je dejansko umazan, pri tem pa ura ali katere drugi zunanji razlogi niso pomembni.

Že sami ste ugotovili, da bi se morali odseliti na svoje in se tako oddaljiti od zdajšnje situacije. Pri tem pa je pomembna tudi fizična oddaljenost. Vsekakor vam priporočava, da se odločite za dražjo varianto in kupite novo parcelo, saj vam lahko v nasprotnem primeru mati še vedno očita, da ste na »njeni« zemlji in si bo tako lastninila tudi vašo hišo. Četudi boste morali s preselitvijo še nekaj časa počakati, je to vseeno boljša in dolgoročnejša rešitev vaših težav. V tem času ne skušajte nasedati materinim provokacijam, ampak raje razmišljajte, kako lepo bo, ko boste na svojem. Možno je, da se bo zaradi te vaše odločitev pritisk na vas s strani matere še povečal. Zato skušajte ohraniti mirne živce in se ne spuščajte v prepire z njo, saj vam jemljejo veliko energije. Če je možno, bodite z vašo družino med vikendi čimveč od doma ter skrbite za svoje duševno zdravje.

Pa lep pozdrav,
Tanja in Bogdan

New Report

Close