Najdi forum

Pozdravljeni,

gre za mojo mamo, ima resne suicidalne namene in kakor jo poznam, niso prazne besede. Vzrok je v družinskih razmerah. Pred enim letom je bila ob na PHP, takrat je bila depresivna. Sedaj ni depresevna, sicer je popolnoma prisebna, vendar glede na to, da težavam v družini ne vidi izhoda, se je odločila, da napravi samomor. Mi, ki smo okoli nje, ne spusti blizu. Danes sem o tem obvestila družinskega zdravnika, popoldne jo bo obiskal, vendar mislim, da ne bo nobenega rezultata, ker je lečeči zdravnik preveč pasiven, da bi dosegel prisilno hospitalizacijo, prostovoljno pa odklanja. Kaj lahko še napravim? Smo iz majhnega kraja, daleč od Lj. Na njo pazimo, vendar ne moremo biti vsako sekundo prisotni.

Pozdravljena Ana!

Vsako grožnjo s samomorom je treba vzeti resno. Kolikor sem razbrala iz vašega pisma je vaša mama očitno povedala, da namerava narediti samomor. Zanima me kako ste se o tem pogovarjali z njo, ali vam je povedala kakšen načrt ima? Večina ljudi, ki si namerava vzeti življenje ima v zvezi s tem narejen konkreten plan. Pišete, da so vzrok za razmišljanje o samomoru težave družini, vaša mama se je znašla v hudi stiski in nemoči in ne vidi drugega izhoda. Pri samomoru gre za posledico spleta različnih neugodnih trenutkov.Zelo pomembno je, da se pogovarjate z njo, saj misli in prepričanja z besedo izgubijo težnost, ponudite ji oporo ter pokažite sprejetost in razumevanje. Z mamo se poskusite dogovoriti za kompromis; kar pomeni, da skleneta dogovor, da bosta skupaj poskusili poiskati rešitev, ona pa naj obljubi, da do določenega roka ne bo naredila kaj sebi v škodo.
Vedite, da nihče ne more prevzeti odgovornosti za življenje drugega in to, da ne morete paziti ves čas na njo je popolnoma razumljivo. Niste vi odgovorni za njeno življenje.
V vsakem primeru pa je nujno, da se mama pogovori s strokovnjakom (sigurno je v bližini vašega kraja kakšen psihiater), ki bo strokovno ocenil njeno stanje in predlagal nadaljnje ukrepe. Verjetno ji bo že osebni zdravnik, katerega omenjate izdal napotnico.

Če vam lahko še na kakšen način pomagamo, se oglasite.
Držimo pesti, da se bo vse dobro izšlo.

Tanja in Bogdan

New Report

Close