Najdi forum

katera motnja je to

pozdravljeni

mogoče mi lahko kdo pomaga…študirala sem marsikatero motnjo, a tej moji, ki vlada v mojem zakonu, ne pridem do dna in se tudi ne znam soočati z njo
skratka
Moj mož (45) je dokaj miren, nekonflikten človek. Ima svoj krog prijateljev, ki so taki in drugačni. Skupaj ga žurajo-včasih…kakšno pivo…..karkoli. Moj mož ni žaljiv, se tudi skregava, a se takrat umakne in preprečuje prepir.

Mož ima prijatelja, recimo mu Jože. Jože je žurer na polni črti. Ima svoj s.p. in posledično dela takrat, ko se mu ljubi. Ko je konec dela, pristane v gostilnah, doma ga ni nič. Žena trpi, otroci so sami, a je očitno vzela v zakup. Če mu kaj reče (recimo po 3 dneh pijančevanja), se obrne in gre še za en dan…kao v znak prostest. Zato dela z njim v rokavicah…

Ta Jože je, kot vidite…prost kot vrabček. Dela, kar se mu ljubi.
Moj mož tega Jožeta zelo spoštuje, čeprav je Jože človek, ki se v pijanosti z vsakomur skrega in vsak je nekaj “manj” od njega.

Skratka, ko ta Jože pokliče mojega moža, moj mož spusti vse, kar ima v roki, vstane od mize pri kosilu, od moje rojstnodnevne zabave…karkoli…in gre k Jožetu.
S jožetom popiva dolgo v noč (mož ne prenese niti 1/3 toliko alkohola kot Jože), domov hodi zelo pozno, zjutraj težko vstane za v službo…Karkoli naredi Jože, reče Jože, ustvarja Jože, kupi Jože…vse je NAJNAJ- Jože nima napak. Vsak pogovor se konča v smislu: Ja, kupi tak sesalec, Jože ga ima tudi. Ja imaš prav, to je že tudi Jože rekel….
Če se slučajno druži z Jožetom več dni zaporedoma, potem pride mož domov, me gleda kot smrt, meče stvari po pultu, se dere po hiši, zaničuje (zakaj ni svežega kruha)…skratka, ogenj v hiši. Nikoli, ampak res nikoli ni tak samo takrat, ko je z Jožetom.
Pogosto sem se spraševala, kaj mu Jože govori. Mogoče ga ščuva…ne….pogovarjata se o vsemu in svašta, nikoli ga ne šunta…nič…a moj mož pride od Jožeta domov kot bi ga vrag pocitral…več časa preživi z njim, slabše je..Povedala sem mu že milijonkrat, kaj se dogaja, a pravi, da to ni res, če sem otročja…Opažati so začeli tudi že drugi…

Vse se vrti okoli Jožeta, vse življenje….Vau, Jože je kupil nov avto..Renaulta (čeprav mož nikakor ne mara Renaultov), Jože naredi najboljši golaž blablabla

Povejte mi, na kakšen način oz. kako ta Jože vpliva na mojega moža…kako lahko njegova prisotnost spremeni karakter mojega moža…kaj je to, .kako je to mogoče.

Codependency (nasprotje NOM ter najljubša žrtev in najhujša posledica osebe z NOM).
Po večih dneh mu živci popustijo in ne zmore več, “Jože” ga sigurno ščuva in nagovarja k takšnemu obnašanju, ampak največ je nenehno izživljanje s strani “Jožeta”, da se tvojemu na koncu že meša zaradi kruha. “Jože” pa se navdušuje vedoč, da uničuje tuja življenja in pohablja svojo žrtev.
Sem prepričana, da sta s tem “Jožetom” že zelo dolgo enostranska prijatelja i, da vsakič, ko kdo kaj reče čez “Jožeta”, ga tvoj mož brani bolj kot mati medvedka svoje mladiče ali pa te napade, da si žleht, ker je ubogi “Jože” tako ubogi, in ranljiv, in ima eno “žalostno zgodbo” : mati pretepala, očka spil pivo enkrat na mesec, so biti tako revni, da niti Ferrarija niso imeli, ko je bil 4 ga je en drugi 4letnik odrinil v peskovnik in zato je pri 40ih nasilen, zloben pijanec, ki uničuje življenja vsem naokoli – če bi mu kdo samo zadnjico brisal in bil toleranten, ko razbija, bi bilo vse lepo in super na svetu, ker “Jože” je super in fajn in najboljši, ampak *kruuuttta usoooda, kruuuttta usoooda, svet je oropala za mesijo Joža, kruuuttta usoooda*…

Ah… Glej, če boš karkoli grdega rekla o “od boga poslani mesiji” bo prepir, če kaj težiš zakaj se z njim druži, bo prepir, če delaš z možem “grdo” se bo še bolj zatekal k “svojemu odrešeniku”.

Prej kot slej mu bo doP – nihče ne zdrži na veke; in takrat bodi v oporo in nežno tolaži z npr. Saj je v redu, včasih se ljudje odtujijo, tudi če so bili v stiku. Saj je vredu, saj nisi samo ti njegov prijatelj, on naj bi tudi bil tvoj, če ne razume zakaj si jezen, pa je mogoče najbolje, da malo vidi kako je brez tebe – včasih ne vemo kaj imamo, dokler ne izgubimo, vzemita si malo pavze, bosta oba močnejša po tem, skupaj ali narazen.

Je zelo grda taktika manipulacije, ki jo “Jože” že več let uporablja na tvojem partnerju – da ko “Jože” ni vesel, nihče ne sme biti ne-nesrečen. Pokliče sužnja, ob kosilu (verjetno kakšnem dobrem, ki ga rad je), potem nagaja in razgraja, potem ko je tvoj mož “dovolj slabe volje”, da nažene k tebi domov, da se s teboj skrega, gre tečen spat, nenaspan vstane, sledijo problemi v službi, se nadaljujejo doma, pa odrešenik pokliče pa je malo bolje in se spet vse dvojno ponovi.
>
Naslednjič, ko gre tvoj mož “hopa-cupa” k “Jožetu” za čustveni smetnjak, mu reci, da te skrbi, da bo pijan vozil in da ga ti zapelješ z avtom in prideš iskat. In boš ti in tvoj mož videla kak izbruh nasilja bo imel “Jože”, ker se mu načrti pohabljanja porušijo. Potem, ko bo že pozna ura, mu pošlji SMS opomin, da naj ne pozabi, da ga prideš iskat in naj pove kdaj bi odšel. In če bo zelo pozna ura, mu napiši SMS, da naj si naroči zadnjo rundo, ker imata zjutraj službo, in lepo počasi ga pridi iskat (če ti ni nerodno, oblečena v pižamo, da ti ni treba iz avta), in ga na poti domov povprašaj kako je bilo in če so se imeli fajn, mogoče še koga zelo zelo blizu zapelješ do doma, in ko prideta domov pojdi spat, zato, da ne bo mogel izzvati prepira, in podati naprej (nenamerno) “Jožetovega” nasilja.

Pač imej en izgovor za spremembo vedenja npr. Da je ena sodelavka povedala, kako je ena postala vdova ali pa kaj takšnega.

Ljudje, ki so navajeni biti hlapec s hrbtom skrivljenim, biča vajem in željan… Ti potrebujejo/mo več “sladkorčkov”, da vidimo, pa biča ne želimo.
Bolj kot bo doma pocukrano, bolj se bo občutila grenkoba in videlo šive ovčje preobleke zlobnega “volka” (in ja, želim volkove).

Veliko sreče in veliko potrpljenja.

Ocitno si ga je ta Joza podredil in ga ima pod kontrolo. Ste se vprasali kaksen odnos je imel vas moz s svojim ocetom ali zakaj dopusca, da ima vzornika v nekem kolericnem labilnem osebku? Kaksne “nebozje” vezi sta ustvarila skozi “strah in kontrolo”? Kaksno navidezno varnost in vrednost mu ta osebek nudi, da ga tako vrednoti, katero lastnost pri njem vrednoti, da ga tako preprica? Neka cudna vez je to in samo vas moz ve kaj ga pri drugem prilaci in se z njim “poistoveti”..

New Report

Close