Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Duševno zdravje Ciklična obdobja nihanja razpoloženja

Ciklična obdobja nihanja razpoloženja

Pozdravljeni,

Star sem 32 let. Zadnjih 5 let življenja bi lahko razdelil na ponavljajoči se obdobji:

1. obdobje “normalnega” počutja, ko imam energijo, koncentracijo, uspešnost v karieri in sem nasploh srečen – to obdobje traja cca. 9 mesecev nakar se počasi začne prevešati v

2. obdobje upadanja življenjske energije, potrtosti, brezvolje, nespečnosti, težave s koncentracijo in spominom, anksioznostjo/depresijo – to obdobje traja cca. 6 mesecev in je v začetni fazi blažje, nato pa se stopnjuje nakar počasi izzveni in zopet nastopi 1. obdobje

Kar je najbolj zanimivo pri obdobjih je, da njihov začetek nikoli ni pogojen s kakšnim dogodkom oz. negativno izkušnjo, ampak si vedno sledijo v točno istem časovnem zaporedju in trajanju: 9 mes. -> 6 mes. -> 9 mes. -> 6 mes. -> …. tako, da bi jih praktično že lahko napovedal za naprej.
Obdobje 2 (v katerem sem tudi trenutno) je sploh v vrhuncu zelo moteče, saj otežuje udejstvovanje na vseh življenskih področjih, od zasebne plati do službene plati. Simptome skušam blažiti s pozitivnimi mislimi, meditacijo, izogibam se stresnim situacijam in pomembnim odločitvam. Je precej težko, a vem da bo minilo, kot je še vedno do zdaj.

Vseeno bi rad razumel, zakaj se mi to dogaja, obstaja kakšna razlaga za to oz. je to glede na simptome podobno kateri od (duševnih) bolezni?
Rad bi namreč enkrat za vselej prišel zadevi do dna in se rešil teh 2. obdobij.

Najlepša hvala za odgovor.

Pozdravljeni,

opisujete nihanje razpoloženja, ki je za vas moteče v fazi potrtosti in depresije, medtem ko ste v drugi fazi dobro razpoloženi, polni energije in uspešni. Sreča v nesreči je, da “depresivna” faza traja manj časa. Vsekakor vam priporočam, da poiščete pomoč strokovnjaka, verjetno se da pomagati, da depresivne faze ne gredo tako globoko navzdol. Dobro je, da so vaša nihanja tako predvidljiva in da veste, da bo tudi težko obdobje minilo. Vendarle pa ni potrebno čakati, da bo minilo samo od sebe, saj zagotovo obstaja ustrezna pomoč.
Oglasite se še. Vse dobro, lp,
Bernarda

New Report

Close