Najdi forum

Moževa depresija

Zdravo!
Mož že 8 let jemlje antidepresive, ki mu jih je predpisal zdravnik zaradi težav, ki so se mu začele pojavljati po smrti očeta na katerega je bil zelo navezan.
Sama sem za to izvedela šele pred 3 leti (skupaj sva 5 let) – po poroki, ko sem v predalu našla škatlico s tableti.
Tisti trenutek je izlil vame svoja čustva, se zjokal in to je bilo vse od pogovora. Rejla sem mu, da si želim, da se čimprej odvadi od tablet. Pa se od takrat še ni nič spremenilo. Z zdravnikom se je baje že pogovoril o tem, svetoval mu je več dopusta, manj obremenjevanja, več preživljanja časa z družino (predvsem otrokom), ampak njemu gre to čez ušesa..jaz sem se že večkrat trudila pogovorit, pa se kar izmika..nazadnje je samo rekel, da mu ne primejo več in bo dobil druge tablete, ter večji odmerek. Noče pa spregovorit kakšne težave ima, kako se mu odraža depresija…žalostna sem, ker se vedno bolj umika v delo, ker vem da s tem le potlači težave in jih ne rešuje. Rada bi spoznala kakšen človek je bil pred jemanjem ad, ker sem prepričana, da je sedaj čisto psihično sesut. Kako naj mu pomagam? Obupana sem, ker sedaj vedno on igra žrtev..in naj bi bila moja dolžnost da ga nosim po rokah zaradi “bolezni”. Ampak ravno zaradi tega so tudi moja čustva neuslišana, posledično se tudi moja psiha “sesuva”. Hočem vzpostavit nek normalen, odprt odnos ampak se počutim popolnoma nemočno ob takem človeku..
Prav bi mi prišel kakršenkoli nasvet..hvala!

Spoštovani,

najprej se opravičujem, ker zaradi odsotnosti tako dolgo niste dobili odgovora. Upam, da še spremljate forum in da se boste še kaj oglasili.
Moje mnenje je, da bi si moral mož poiskati psihoterapevta s katerim bi lahko predelal določene stvari. Menjava tablet ali močnejše tablete ni vedno prava izbira- psihoterapevtski pristop je lahko tisto kar manjka. Seveda razumem, da ste prizadeti, ker se mož z vami ne pogovarja ( ali vsaj ne dovolj) o svojih težavah, stiskah…Prizadelo vas je tudi, ker vam ni povedal, da jemlje zdravila. Vedeti morate, da je pri moških pogosto tako, da težje govorijo o svojih stiskah, pogosto jih rešujejo na drugačne načine kot ženske, dostikrat tudi z uporabo alkohola zakrivajo svoje stiske.
Predlagam vam, da se poskusite z možem pogovoriti na način, da ga ne obtožujete za stvari, ki so se zgodile ampak mu predlagate, da bi želeli kaj več izvedeti o tem kako so se težave začele, ali bi mu lahko kako bili v oporo…Psihoterapije so dostopne tudi preko napotnice. lahko pa se odločita tudi za kakšno partnersko terapijo, kar je lahko tudi dobro za vajin odnos.
In nenazadnje- poskrbite zase! Ne ukvarjajte se samo z možem, vzemite si čas zase, za stvari, ki jih imate radi, za sprostitev in odklop. Tudi vaše duševno in splošno zdravje je pomembno!
Vse dobro,
Bernarda

New Report

Close