Najdi forum

Težave s hrbtenico

Spoštovani,
stara sem 50 let in že nekaj let trpim za bolečinami v hrbtenici. Hujše so težave v vratnem delu, zato me je osebna zdravnica napotila na MR izvid je sledeč:
– nekoliko izravnana vratna lordoza,
– prominentnejši procesus transverzus na C7 levo,
– spondilofitne naplastitve na C5 ter kalcinacije v anteriornem longitudinalnem ligamentu,
– nekoliko ožja sta videti i.v.prostora C4-C5 in C5-C6: i.v.hondroza,
– dorzolateralni spondilofiti v višini C5-C6,
– začetna spondilartroza med posameznimi segmenti spodnjega dela vratne hrbtenice,
– ponticulus posterior,
– znaki delne skeletne utesnitve foramnov v višinah C3-C4 ter C5_C6 desno,
– na ramenih min.naplastitve subakromialno ter ob robovih akromioklavikularnega sklepa.
Po nasvetu ortopeda mi zdravnica predpiše fizioterapijo 1 x letno. Sama delam vaje ko bolečine niso prehude. Ob hudih bolečinah moram nositi tudi oprtnico za vrat ker drugače ne morem nositi glave pokonci. Prav tako ne morem gibati glave navzgor ter levo in desno.
Vljudno vas naprošam za razlago izvida in ali se da s takšno diagnozo narediti še kaj razen terapije. Naj še povem, da se mi težave najbolj omilijo poleti ko se trudim, da veliko hrbtno plavam. Za odgovor sem vam neizmerno hvaležna.

Spoštovani!
nekoliko izravnana vratna lordoza – izravnana krivina vratne hrbtenice
– prominentnejši procesus transverzus na C7 levo – izrastek na 7.vratnem vretencu je bolj poudarjen (je lahko genetsko in nima pomena)
– spondilofitne naplastitve na C5 ter kalcinacije v anteriornem longitudinalnem ligamentu – obraba na vretencu C5 in kalcinacije v sprednjem ligamentu
– nekoliko ožja sta videti i.v.prostora C4-C5 in C5-C6: i.v.hondroza – obraba medvretenčnih ploščic C4-C5, C5-C6
– dorzolateralni spondilofiti v višini C5-C6 – izrastki zadaj na vretencih C5-C6
– začetna spondilartroza med posameznimi segmenti spodnjega dela vratne hrbtenice – obraba sklepov med vretenci v spodnjem delu vratne hrbtenice
– ponticulus posterior – anatomska varianta prvega vratnega vretenca
– znaki delne skeletne utesnitve foramnov v višinah C3-C4 ter C5_C6 desno – rahlo utesnjena izstopišča živcev C3-C4 in C5-C6 desno
– na ramenih min.naplastitve subakromialno ter ob robovih akromioklavikularnega sklepa – manjše naplastitve v ramenih

Če povzamem imate obrabo vratne hrbtenice in medvretenčnih ploščic predvsem na nivoju C4-C5 in C5-C6, kjer so rahlo utesnjena tudi izstopišča živcev. Zaenkrat operacija ni potrebna, svetujem konzervativno terapijo, vaje za vratno hrbtenico, ramenski obroč in oblopatično muskulaturo (vaje z elastiko – elastic band exercises for scapular muscles – vtipkajte to v youtube in boste dobili kar nekaj vaj – za mišice trapecius, serratus anterior, romboide). Opravite tudi fizioterapijo (UZ, laser, magnet, interferenca, TENS).
Lep pozdrav!

Mitja Maechtig, dr. med., specialist ortopedske kirurgije, NCSF cpt osebni trener Naročanje za pregled: 031 719 299 (samoplačniški pregledi) Kirurški sanatorij Rožna dolina, Rožna Dolina, cesta IV 45, 1000 Ljubljana (01) 477 94 00 Železniški Zdravstveni Dom (01) 291 22 58

Spoštovani!
Nasvetu ortopeda se pridružujem in vam predlagam, da se čim hitreje lotite izvajanja vaj za krepitev mišic. Potrditev te domneve ste navedli že sami, ko ste zapisali, da se vam ob plavanju stanje izboljša. Na tem področju imate še veliko prostora za napredek. Ob pravilnih vajah, ki bodo učinkovite, ne bodo povzročale dodatne bolečine ter jih boste redno izvajali, boste presenečeni nad učinkom.
Na tem mestu bi vas opozoril, da vse vaje niso primerne za vas in da jih je potrebno skrbno izbrati, da ne povzročajo dodatnih težav in so prilagojene vam in vašemu stanju. Prav tako je potrebno na hrbtenico gledati kot celoto, saj je le ta povezana. Pogosto se težave v vratnem delu pojavljajo zaradi nepravilnosti ledvenega dela. Če ne rešujete težave kot celote, se učinkovitost primerno zmanjša.
Svetujem vam, da krepitev mišične muskulature izvedete v naslednjih korakih: 1. Izbira pravilnih vaj, 2. Pravilno izvajanje, 3. Povečanje moči mišic, 4. Povečanje vzdržljivosti mišic, 5. Ohranjanje stanja preko predhodno naučenih gibalnih vzorcev. Ko vam bo »pravilen« način delovanja prišel v vsakdanjo rutino, boste brez dodatnih naporov lahko ohranjali optimalno stanje. Za to je potreben čas, motivacija in pravilen pristop.
Velike spremembe se začnejo z malimi koraki. Srečno!

Dejan Kernc, prof. šp. vzg. Idejni vodja Re:aktiva in doktorski kandidat kineziologije za področje hrbtenice M +386 40 688 055 www.re-aktiv.si

New Report

Close