Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija pljučnica, izkašljevanje ogromno sluzi

pljučnica, izkašljevanje ogromno sluzi

pozdravljeni!
prejšnji torek zvečer je bil dveletni sin sprejet v bolnišnico z diagnozo začetek pljučnice (na levem krilu čisto malce vidno na spodnjem delu). vzeta je bila kri, ki je dokazala bakterijsko okužbo in pa bris ki je dokazal dva virusa – rsv in rinovirus. urin je bil bp. zdravnica je dejala da je najbrž bakterijska pljučnica kot zaplet obeh okužb z virusoma. dobival je inhalacije s fiziološko 3-4x dnevno in antibiotik ospen 1000 na 8 ur. saturacije je imel cel čas okoli 94/95 tako da kisika ni potreboval. v petek sva bila odpuščena. čez vikend je stanje bilo super, jedel in pil je normalno, počasi spet dobival svojo neumorno energijo, spal je zelo mirno in veliko lažje in umirjeno dihal. danes pa na kontrolnem pregledu šok – saturacija 86, po aplikaciji kisika in inhalacije z ventolinom in fiziološko se je dvignila na 94 ampak so ga vseeno poslali nazaj v bolnico in sva tu ostala. dobiva liter kisika (z njim ima saturacije cca 99, brez 96), inhalacij so rekli da ne potrebuje več, v pljučih se ne sliši nobenih pokov več, kri je vredu. naj bi ostala le na opazovanju do jutri (upajmo). iz nosa teče čeprav ga nonstop čistim, apliciram fiziološko, sesam, doma sem dajala tudi operil 3x na dan čez vikend,izkašljuje ogromno ampak ne zna izpljunit zato ponavadi na koncu vse skupaj izbruha (ampak zanimivo vedno bruhne le slino, nikoli celotne vsebine želodca tudi če je pred tem jedel) in potem je mir nekaj časa. zanima me kako dolgo se običajno potem še izloča ta sluz? kaj lahko poleg inhalacij in spiranja z fiziološko še naredim, da mu olajšam vse skupaj? kako dolgo bi priporočali da po tem še ostane doma (drugače hodi v vrtec)?

Bruhanje sline/sluzi po kašlju je za male otroke edini način, da izločijo sluz iz dihalnih poti. Kašelj in izločanje sluzi tudi po navadnih prehladnih virozah laghko traja še 2-4 tedne po preboleli bolezni. Pogosto je tudi sluzni čep v dihalih vzrok za padec saturacije. Kot tudi sami vidite, je otrok po bruhanju kakšno uro boljši, potem pa se sluz spet začne nabirati.
Vsekakor je zanj bolje, da je doma vsaj še en teden, če ne dlje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni ponovno! Hvala za vaš odgovor! S sinom sva potem bila odpuščena iz bolnice tri dni kasneje, sledil je kontrolni pregled pri pediatru čez 5 dni, kjer je bilo vse okej. Čez tri dni je zbolela njegova sestrica (povišana temperatura dva dni do 38, malo kašlja in smrkav nos, skratka viroza – iz vrtca sva vzela tudi njo da se ne bi mlajši od nje kaj nalezel pa nam tudi tako ni uspelo preprečit). Sin je dobil temperaturo do 39 prejšnji petek. Ves čas normalno je in pije, temperaturo zbije popolnoma 3,5ml Calpola. Držalo mu je nekje 8-9ur, skratka kar precej. Nobenih drugih znakov do danes – veliko izcedka iz nosu in kašelj (le med spanjem) ampak ne veliko, se ne zbuja zaradi tega. Včeraj brez vročine cel dan, danes 38 po popoldanskem spancu, po 3,5ml Calpola pade na normalno in je takšna še sedaj. Nos čistimo obilno z fiziološko tekočino, čez noč sem mu dala Operil da lažje diha. Jutri se nameravano naročit za kontrolo pri pediatrinji, ker me skrbi kašelj. Pa ne vem ali je to le panika ker se je nazadnje to klavrno končalo (pljučnica) ali se dejansko spet kuha isti scenarij. Njegovo dihanje je veliko bolj umirjeno kot je bilo ko je imel pljučnico, čisto nič oteženo ne diha, ne hrope in tudi kašlja ne drugače kot med spanjem. Po eni strani mi to liči le na virozico, po drugi pa me grize tisti “kaj pa če”… Ne bi rada “brezveze” vlačila otroka zdravniku, ker sami najboljše veste kakšna situacija je trenutno z vsemi boleznimi. Da ne ugotovijo le viroze, otrok pa potem stakne tam kaj hujšega. Skratka sem res v dvomih zaradi tega. Kaj mislite, bi bil smiseln pregled ali počakamo še jutri, če mogoče sploh ne bo več vročine in se stanje izboljša? Naj povem še da sama sumim adnovirozo na podlagi tega da je imel teden dni pred pljučnico vnete oči. Je bilo gnojno ampak sem odpravila v 4-5 dneh samo z čiščenjem z fiziološko, zato mi tudi ni padlo na pamet da povem v bolnici, pa tudi bris je pokazal le rsv in rinovirus (je možno da preiskave za adenovirus niso delali – tega ne vem). Skratka sem razmišljala o tem in se mi zdi ena od opcij. Se opravičujem za “roman”, ponavadi res nisem panična, ta njegova pljučnica me je čisto vrgla iz tira ker tako hudo še ni bil bolan kjub temu da je to njegovo prvo leto vrtca 🙂 Hvala vam za vaš čas in odgovor!

nova
Uredništvo priporoča

Po preboleli hujši bolezni je otrok bolj dovzeten za nove okužbe in po opisu gre najbolj verjetno za novo virusno okužbo dihal.
Po poteku bi bilo zanj bolje, da je nekaj tednov doma oz. ne v kolektivnem varstvu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close