Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Viroze in zadihanost/zmanjšana telesna zmogljivost

Viroze in zadihanost/zmanjšana telesna zmogljivost

Pozdravljeni uporabniki foruma,

ker dobivam kar nekaj vprašanj, tudi v svojih ambulantah, tako v Univerzitetnem kliničnem centru, kakor pri Doktor24, sem se odločil, da enega od odgovorov objavljam kar kot novo temo. Za dodatna vprašanja ali pojasnila sem seveda na voljo!

**********

Pozdravljeni dr. Cerar,

prosim vas še za vaše mnenje.

Star sem 28 let, 2-3x na teden se ukvarja z visoko intenzivno vadbo. (npr crossfit). 26.1. sem bil nazadnje na telovadbi in sem opazil, da sem se prekomerno utrudil kot sicer, to noč sem začutil zelo močan utrip srca (ni hiter- utrip imam 60-80 – pritisk 120/60) in to tako močno, da nemorem spati že mesec dni, udarec utripa nepojenja. Kondicije tudi več nimam. Majhen klanec prehodim in se zadiham, zdrav se nikoli ne zadiham na tem klancu.

Osebna zdravnica je mislila da je miokarditis
Odvzem krvi v ambulanti je pokazal na povišane K-troponine (imel sem 0,11) <0,06 in pa rahlo povišan K-MCHC (354) <310-350. Na IPP-ju sem imel ultra zvok srca, pokazalo je na odlično stanje srca vse je bilo super. Njihovi izvidi niso zaznali povišanega S-troponina I (hs) (je pa bilo na isti dan izvedena meritev kot v ambulanti kjer so mi našli povišan troponin. čeprav so gledali nek drugi troponin).

Slikanje pljuč baje tudi super.

po tednu dni smo mi odvzeli v ambulatni kri in zopet je bil povišan K-troponin (imel sem 0,09). Na infekcijski kliniki so tudi bili vsi rezultati odlični ščitnica tudi vredu.
Ovrgli so sum na miokarditis in na pljučno embolijo.

Sedaj nihče neve kaj je z menoj narobe. Danes je utrip srca še vedno tako močan kot je bil in še zmeraj nemorem spati in zadihanost me spremlja.
So morda na IPP-ju slabo pregledali ultrazvok srca? Kaj vi mislite, je to normalno da nepojenja po 1mesecu moj utrip. Mislim da se mi bo srce pokvarilo, če se bo tako nadaljevalo.

Prisrčna hvala na mnenju.
Lep pozdrav

*******

Spoštovani,

vsekakor se zdi, da ste imeli virozo, ki lahko močno zmanjša telesno pripravljenost. Letos so virusi (tako gripa kot RSV in še nekateri drugi sevi) izjemno agresivni in veliko ljudi, tudi mladostnikov, toži za pomembno izgubo telesne pripravljenost. Vključujoč tudi mene. Ob tem je pričakovan tudi hitrejši pulz v mirovanju.

Troponin pri osebnih zdravnikih in v urgentnih ambulantah primarnega nivoja (torej urgentni centrih, zdravstvenih domovih) ni natančen, je le neka dodatna pomoč zdravniku. na IPP uporabljamo hs (visoko občutljivi) troponin, ki je neizpoditen. Če je za moškega vrednost <54 je to neizpodbiten dokaz odsotnosti poškodbe srčne mišice v mirovanju, ne glede na morebitne izvide drugih, manj natančnih meritev troponinov.

Glede izvedbe UZ srca na IPP se težko opredeljujem, saj ne vem, kdo ga je izvedel. Praviloma gre na IPP za orientacijski UZ srca, ki pa je v rokah veščega kardiologa lahko že dovolj poveden. Sicer žal IPP ali druga urgentna ambulanta ni mesto dokončne diagnostike. Na teh mestih se ovrže stvari, ki Vas lahko ogrožajo – in izključili so ishemijo srčne mišice, miokarditis in pljučno embolijo, ki so edini resnično nevarni vzrok slabše zmogljivosti in zadihanosti.

Vsekakor bi priporočal ponovitev UZ, morda še obremenitveni test pri kardiologu. Žal pa so čakalne dobe tako dolge, da se bo zagotovo izkazalo, da je šlo le za podaljšano okužbo in boste do preiskave že zdrav…
Pa brez skrbi. Srce ne odpove kar tako, sploh pa ne zaradi kratkotrajnega nekoliko hitrejšega utripa v mirovanju.

New Report

Close