Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija UZ srca po PE

UZ srca po PE

Pozdravljeni!

Vljudno bi prosila za razlago UZ srca.
Stara sem 41 let, Julija 2019 sem imela pljučno embolijo z omembo akutnega srca.

Sedaj sem imela kontrolni UZ srca in bi Vas vljudno prosila za razlago izvida in ali obstaja razlog za skrb.

Levi prekat je normalno velik, sistolična funkcija je dobra, ni segmentalnih motenj v krčenju, stene niso zadebeljene, utripni volumen dober. Desni preddvor dilatiran v vzdolžni osi, trikuspidalna insuficienca 0-1. stopnje, ocenjen tlak v desnem prekatu znaša najmanj 28 mmHg+CVP. Perkiard bp.

Naj omenim da imam urejen krvni tlak 110/70, pulz v mirovanju imam med 60-70. Od pojava bolezni sem vsak dan telesno aktivna cca 2 uri (sprehodi) in vsak dan prehodim 8-10 km. Hodim brez težav.

Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor!

Z lepimi pozdravi,

Pozdravljena,

po pljučni emboliji ostaja skrb zaradi morebitnih preostalih strdkov v pljučni cirkulaciji, ki bi povečevali tlak v pljučni arteriji in posledično prekomerno obremenili desni prekat. Ta se lahko ob obremenitvi poveča, funkcija poslabša. Opisa desnega prekata žal niste prepisali (ali pa ni bil napisan s strani kardiologa, kar ni v redu). Levi prekat pri pljučni emboliji praviloma (razen v hujših primerih) ne utrpi dolgoročne škode.

Glede na Vaš zapis, da je tlak v desnem prekatu 28 mmHg + CVP (kar je mejno še normalno), da niste zapisali, da bi otekali v spodnji okončini, predvsem pa da veliko hodite, sklepam, da poznih posledic pljučne trombembolije ni – vseeno pa je potrebno sledenje in ponovitev UZ srca ob morebitnem poslabšanju težav.

Srečno!

Pozdravljeni,

Iskrena hvala za tako hiter odgovor.
Celoten izvid – to je pa vse kar sem sedaj nazadnje dobila:
Kvaliteta posnetkov je zadovoljiva. Mitralna zaklopka morfološko bp, lističi mitralne zaklopke primerno gibljivi., bp. Pulmonalna zaklopka bp, trikuspidalna zaklopka bp, gibanje intreventrikularnega septuma je sinhrono z zadnjo steno, debelina septuma v diastoli 10mm, zadnje stene v diastoli 10 mm, premer levega ventrikla v diastoli 52 mm, v sistoli 31 mm, izstisna frakcija 0,56. Premer levega atrija 36*51 mm(površina 18 cm2), desni ventrikel 19 mm, desni atrij 23*58 mm. Ni perikardialnega izliva, ni znakov konstrikcije, ni segmentnih motenj v krčenju. Doplersko pretoki preko mitralnega ustja e val 0,9 m/s, a val 0,8, preko aorte 1,38 m/s. S tkivnim doplerjem Sm 7, Em 11, Am 10, VTI LVOT 19,0 cm. EDV levega prekata 129 ml, masa levega prekata 85 gr/m2. Z barvnim doplerjem trikuspidalna insuficienca 0-1. Stopnje, ocenjen tlak v desnem prekatu znaša najmanj 28 mmHg+CVP.
Mnenje: Levi prekat je normalno velik, sistolična funkcija je dobra, ni segmentnih motenj v krčenju, stene niso zadebeljene, utripni volumen dober. Desni preddvor dilatiran v vzdolžni osi, trikuspidalna insuficienca 0-1. stopnje, ocenjen tlak v desnem prekatu znaša najmanj 28 mmHg+CVP. Perkiard bp.

Že v naprej iskrena hvala!

Vljudna hvala!

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

izvid UZ srca je ugoden in govori proti večji poškodbi desnega prekata po pljučni emboliji. Menim, da ob tem izvidu skrbi za ne potrebujete, redno bodite aktivni, predvsem pa je nujna dobra preventiva ponovne pljučne embolije, navodila Vam bodo podali lečeči angiologi!

New Report

Close