Najdi forum

tahikardija

Pozdravljeni,

morda forum ni namenjen mojemu vprašanju, a se kljub temu obračam na vas, saj sem bila pri vas kardiološko pregledana (uz srca, ekg) v februarju zaradi blage tahikardije (na MDPŠ mi niso izdali potrdila, da sem sposobna opravljati svoje delo), ki pa je bila, kot ste napisali v komentar izvida, posledica nehotenega živčevja.
Skratka, sedaj je situacija takšna…sedaj sem v 29.tednu prve nosečnosti. Par tednov nazaj sem kolabirala na cesti, nekaj minut sem bila nezavestna, po čemer sem bila tudi hospitalizirana. Prve meritve ob prihodu zdravnika in reševalcev so bile bp, prav tako krvni sladkor, ekg, pulz malo čez 100/min.
Sedaj do konca ostajam na bolniškem staležu in sem se posvetila raziskovanju te težave.
Ugotavljam, da imam največ težav po obroku, sploh po zajtrku, sploh v kolikor ga sestavljajo enostavni OH z visokim GI. Po cca 20 min se pričnem potiti, omotična, moram v ležeči položaj. RR ob tem okrog 120/70, pulz tudi čez 110/min. Kupila sem tudi glukometer, sladkor na tešče, 60 min in 90 min po obrokih vedno v mejah normale, ki veljajo za nosečnice, prav tako je bil bp OGTT z 75g glukoze. Zadeva se umiri šele nekje po 90-120 min po obroku. TSH je bil tudi vredu. Poslana sem bila k internistki na Ginekološki kliniki, ki je po EKG in anamnezi zaključila z diagnozo, vazovagalna hipotenzija.
Razumem, da nosečnost prinese določene “motnje in nihanja”, vendar me malo skrbi, da res ni karkoli narobe z mojim srcem. Vem, da je po forumu težko reševati,pa me vseeno zanima ali vam te moje težave bolj izgledajo kot težave s srcem ali kaj drugega? Bi se lahko UZ srca v dobre pol leta toliko spremenil?

Iskreno se vam zahvaljujem za odgovor in vam pošiljam prijazen pozdrav,Tjaša

Pozdravljena,

najprej čestitke k nosečnosti!

Vsekakor sem mnenja, da se srce v pol leta brez jasnega sprožitelja v pol leta ne more pomembneje spremeniti. Praviloma se strinjam z internistko na Ginekološki kliniki, da je šlo verjetno za vazovagalno sinkopo. Ta je posledica nepravilnega delovanja nehotenega živčevja, ko sprva preveliko vlogo prevzame tisti del živčevja, ki krvni tlak in pulz zniža, takrat smo omotični (vagus oz. parasimpatik), nato pa prekomerno reagira drugi del živčevja, ki pulz in tlak zvišuje (simpatik). V nosečnosti je lahko to nesorazmerje še bolj izraženo, posebej značilne pa so težave po obrokih, ko hrana v želodcu sproži prebavo prav preko vagalnega živčevja – ta pa dodatno vpliva na srce.
Nosečnost je tudi čas povečane porabe energije zaradi plodovih potreb, sploh proti koncu 2. trimesečja in začetek 3. trimesečja, kjer trenutno tudi ste.

Skratka – nekako dvomim, da so težave posledica novonastalega srčnega obolenja, vkolikor pa potrebujete še objektivnejše mnenje, imate kot nosečnica vse prednostne kriterije, da pridete na kontrolni pregled v najkrajšem možnem času – dobrodošla.

Tačas (oz. če ste z zapisanim pomirjenem do poroda) pa skrbite za čimvečejo telesno aktivnost in seveda prehrano s čim manj enostavnimi OH, ki so tako ali tako manj kakovostni in manj priporočeni tudi v nosečnosti…

New Report

Close