Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Beta bloker ali ARB

Beta bloker ali ARB

Pozdravljeni!

Star sem 33 let in imam adrenalno insuficienco, zato jemljem medrol 4 mg. Pri svojih letih imam že hipertenzijo. Bil sem tudi pri endokrinologu in je ok, gre zgleda za družinsko hipertenzijo, saj so vsi v naši družini imel visok pritisk, bili na večih zdravilih in doživeli možgansko kap.
Ko so bile preiskave za srce narejene, se kardiologinja ni mogla odločit med betablokerjem Nebilet 5mg ali pa Telmisartanom. Ker imam malenkost povišan utrip je na to odločitev padla na Nebilet. Tlak je precej padel in je ok. Kadim ne, s športom se ukvarjam trikrat na teden. Zanima me, če gledava na dolgi rok, kaj bi bilo iz strani zdravil boljše za moje ožilje? Prebral sem mehanizme zdravil in to so čist različni mehanizmi. Kaj je za ožilje bolj “anti age”? Kaj bi bolj ohranilo na dolgi rok zdravo ožilje s strani zdravil?

Lp

Pozdravljeni,

strinjam se z uvedbo zdravila Nebilet, ki je dober antihipertenziv in dodatno vpliva na zmanjšan vpliv nehotenega živčevja (simpatikotonusa) na srce. Uvedba telmisartana nikakor ni prvi izbor, sploh ne pri mladem človeku.

Za žilje sta obe zdravili enaki, nobeno nima posebej poudarjenih učinkov proti “staranju” žil, torej procesu ateroskleroze. Pomembni sta, da uredita krvni tlak in s tem učinkujeta na ta proces ugodno. Žile se tako ali tako, hočeš-nočeš, starajo, procese omejimo z zdravim življenjskim slogom.

New Report

Close