Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija "težave" po infarktu

"težave" po infarktu

Pozdravljeni dr. Cerar,
Obračam se na Vas s težavo , ki se mi pojavlja po “srčnem infarktu”. Star sem 44 let.
Dne 22.12.2018 sem bil sprejet na IPP zaradi STEMI spodnje stene.Isti dan hospitaliziran na vašem oddelku ….. KOK-F.
Urgentna koronografija je pokazala okluzijo srednje RCA, ki je bila razrešena s trombaspiracijo in vstavitvijo dveh s citostatikom prevlečenih žilnih opornic, v ločenem posegu 27.12.2018 je bila uspešno razrešena še PCI LAD s citostatikom prevlečeno žilno opornico.
UZ srca 28.12.2018 je pokazal strukturno in funkcijsko normalno srce, brez segmentnih motenj krčenja.
Kontrolni pregled na polikliniki imam v 6. mesecu.
Glede na izvide oz. zgoraj napisano naj bi bila zadeva brez posebnosti. Imam pa skoraj ves čas prisotno blago bolečino pri srcu, ta bolečina se ob naporu poveča. Poleg tega imam občutek kot da bi čutil “žilne opornice”, to “čutenje” opornic se spremeni v bolečino pri določenih položajih telesa , npr. ko ležim na levem boku.
Ob sprejetju naj bi bilo ugotovljeno da imam “zamašene” dve glavne dovodne žile srca.
To mi je tudi povzročalo,oz. je bil vzrok za hitro utrujenost ob naporu.
Po teh posegih bi se verjetno moralo prenašanje naporov izboljšati, vendar glede tega še vedno ni najbolje.
Za odgovor se Vam lepo zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam.
Matej A.

Pozdravljeni,

žal nisem v bližini službene računalnika, da bi dokumentacijo natančno pregledal. Zaključim pa lahko, da je šlo pri Vas za pravočasno prepoznan miokardni infarkt, ki akutno pustil posledic na srcu v smislu znižanega iztisnega deleža, zagotovo pa je delno pustil brazgotino. Zato stanje po takšnem infarktu ni takoj nikoli enako kot pred njim – potreben je čas, zdravila in malce počitka oz. počasi stopnjujoče vadbe, da se srce “opomore”. Če zdravil ne bi bilo in bi ob tem celo pretiravili z napori, bi se brazgotina zagotovo povečala.

Veliko ljudi tudi opornice, vsaj krajši čas, čuti, kar sčasoma izgine – v nekaj mesecih.

Malce nenavadno bi bilo, da bi imeli težave že v mirovanju, ki se ob naporu ne bi pomembno ojačale oz. da bi napor sploh zmogli, a – vseeno bi svetoval previdnost in v primeru slabšanja težav predhodno kontrolo pri kardiologu z napotnico Vašega zdravnika pod zelo hitro.

Sicer “tip” bolečine ob pomanjkanju kisika srčne mišice (t.j. ishemijo) že poznate – bolečina ob tem je enaka kot tista ob infarktu, le morda nekoliko znosnejša.

Torej – če stanje ne bo kmalu bolje ali se poslabša – ne čakati na kontrolo v juniju…

Pozdravljeni,
najprej se Vam zahvaljujem za odgovor.

Prosil bi še za dodatno pomoč.

Stanje glede bolečin “okoli” srca je še vedno isto in se ne izboljšuje.
Po mojem laičnem mnenju so težave povezane z vstavljenimi žilnimi opornicami.
Problem je verjetno da so žilne opornice zelo blizu srca. Nevem , samo predvidevam.
“Bolečina” za srčni infarkt mi je že malo poznana in je sedaj v drugačni obliki.
Bolečina pri infarktu je bila locirana nekako v sredini prsnega koša, sedanja bolečina ki je manjša pa je v predelu srca.

Sedaj veliko hodim in po ravnini nimam težav, pri hoji v klanec pa se mi pojavi “težka sapa”.

Prosil bi za obrazložitev glede možnih zapletov po vstavitvi žilnih opornic, glede na bolečine ki mi jih po mojem mnenju povzročajo.

Včeraj sem npr. ležal na levem boku in sem naredil nek čuden gib.
Ta gib je povzročil bolečino pri srcu, ki pa je tudi danes še vedno prisotna.
Bolečino pa spremlja tudi slabo počutje.

Prosil bi za nasvet katero preiskavo bi lahko opravil-nameravam samoplačniško, da čimhitreje razčistim te težave ter da bi mogoče odkril vzrok teh bolečin pri srcu.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

pomanjkanje kisika oz. angina pektoris se pojavlja le na en način in tega ste žal spoznali pri miokardnem infarktu. Bolečina, ki je posledica pomanjkanja kisika srčne mišice, ni nikoli odvisna od telesnega giba, dihanja, ni značilno, da se pojavi v mirovanju, ob naporu pa ne.

Težave, ki jih opisujete, tudi gotovo niso povezane z žilnimi opornicami, ki so obraščene v sami žilni steni in jih telo nikakor ne more zaznavati. Redko jih čutijo bolniki takoj po vstavitvi do nekaj ur ali dni, dlje nikdar. Bolečina, ki jo opisujete, je po značaju “kostno-mišična”, torej povezana s spremembami v mišicah, hrustancih, sklepih, kosteh prsnega koša. Pomaga analgetik, lahko že običajen paracetamol (Lekadol, Daleron).

Edin simptom, ki ga navajate in bi lahko bil povezan z “boleznijo” srca je težka sapa, kar pa je izjemno nespecifično in je lahko tudi posledica pomanjkanja kondicije, povečane telesne teže, bolezni pljuč, krvne bolezni, … Z moje strani se kardialno vpletenost izključi z UZ srca. Ostala diagnostika je v domeni izbranega zdravnika.

Zapleti po vstavitvah stentov v koronarne arterije so po več mesecih izjemno redki, večinoma gre za napredovanje osnovne bolezni – ateroskleroze in ne tehnično zaplet vstavitve opornice. Opisani so na spletu – če vas zanima, le prebrskajte in potem ciljano vprašajte, če vas še kaj zanima.

New Report

Close