Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija neenakomerno bitje

neenakomerno bitje

Pozdravljeni, tudi jaz imam za vas nekaj vprašanj na katera bi vas lepo prosila če mi lahko odgovorite. Torej stara sem 24 let, zadnja dva meseca sem imela težave s srcem (prehitro močno neenakomerno bitje čez cel dan in noč, ponoči sem se zbujala zaradi tega) zato sem šla prejšni teden k svoji zdravnici, poslala me je na EKG kjer so ugotovili da nimam P zobca, dali so mi concor 2.5 2x na dan (odkar jemljem lažje prenašam to, še vedno pa čutim tako nenavadno bitje samo ni preveč neprijetno) in naslednji teden imam se UZ srca. Omenili so mi pa tudi da bi me poslali na nek poseg kjer vstopijo v žilo pri dimljah ter potem nekaj požgejo.
Torej moja vprašanja glede tega kar sem napisala:
1. Kaj je to P zobec oz kaj pomeni da ga nimaš je lahko to resno?
2. Glede posega, je nujen glede na moje stanje?
3.kako izgleda ta poseg je boleč/nevaren?
4. Kako se ta poseg imenuje?
5. Bom lahko kaj kmalu zdaj ko jemljem zdravila se normalno malo bolj aktivno gibala, saj mi trenutno še stopnice delajo težavo po enem nadstropju mi srce ze tako nabija da rabim 15 min da se cisto umirim?
Najlepša hvala za vaš čas
Lep pozdrav

Pozdravljena,

težave, ki ji opisujete, so lahko povezane z nadprekatno aritmijo, ki se imenuje atrijska fibrilacija (AF). Gre za aritmijo, ki nastane v preddvorih na raznih področjih, zaradi svoje hitrosti “prehiti” delovanje običajnega ritmovnika v srcu (t.i. sinusnega vozla) – zato tudi v EKG ni P vala, ki običajno označuje delovanje sinusnega vozla. Zaradi neurejenosti električne aktivnosti skozi preddvore je ritem povsem neenakomeren (aritmičen) in običajno tudi zelo hiter. Le redko je AF življenje ogrožujoča, sploh pri mladih, kjer je tveganje za morebitne strdke majhno.
Aritmija je povezana najpogosteje s strukturnimi boleznimi srca, zato so Vas ustrezno že napotili na UZ srca. Tudi če pri Vas ne gre za AF, je vedno potrebna ultrazvočna preiskava srca, saj katerakoli aritmija pri normalnem srcu skoraj nikoli ni pomembna, le neprijetna.
Vkolikor gre pri Vas za AF (pa je v bistvu v Vaši starosti nenavadno), je potrebno preveriti še delovanje ščitnice ter krvne elektrolitske izvide.

Marsikatere aritmije je seveda možno odpraviti s kardiološkim – aritmološkim posegom – elektrofiziološka preiskava, ki pa jo lahko indicira le specialist kardiolog. Zaradi raznolikosti posegov je bolje, da Vam ta poseg predstavi tisti kardiolog, ki Vas zdravi in Vam bo lahko preiskavo za Vaš tip aritmije najbolj pojasnil. Vsekakor gre za posege, ki terjajo kakšen dan bolnišnice in se praviloma izvajajo v loaklni anesteziji – poseg se imenuje elektrofiziološka preiskava / katetrska ablacija aritmij / ….
Možna je sicer tudi enostavnejša elektrokonverzija, kjer vas uspavajo in z elektriko “resetirajo” delovanje srca in lahko že s tem prekinejo aritmijo.

Glede telesne aktivnosti – seveda vam prehiter pulz že v mirovanju povzroča težave s težjo sapo; ko pa napor stopnjujete, srčna frekvenca še bolj podivja. Pričakovano zato imate precej težav. Kakršenkoli poseg, ki bi Vam aritmijo prekinil, bi zagotovo odpravil večji del opisanih težav, če le v ozadju ni kakšna druga srčna bolezen, kar bo pojasnil UZ srca prihodnji teden.

Pozdravljeni, najlepsa hvala za vas odgovor na vsa moja vprasanja sem zdaj malo bolj pomirjena. Takrat na pregledu so mi na hitro razlozili samo nisem dobro razumela. Tako da hvala za vas cas.
Lep pozdrav

New Report

Close