Najdi forum

Atoris

Spoštovani,
pred kratkim so mi predpisali zdravilo Atoris. Ker sem bral o stranskih učinkih (bolečine v mišicah in utrujenost), me zanima ali je Biostatine MED dovolj dobra alternativa. Zanima me ali je sploh potrebno jemati zdravilo proti holesterolu za izvid 5,9mmol/?, in trigliceride 0,4.
Sem pa imel pred kratkim opravljeno angiografijo in vstavljen stent na desni koronarki. Star sem 45 let, športnik in nekadilec. Hvala.

Pozdravljeni,

zapisali ste, da ste mlad, nekadilec in športnik, pa vendar ste že imeli dokazano pomembno koronarno bolezen, da ste celo potrebovali vstavitev stenta (niste sicer zapisali ali ob infarktu ali le zaradi angine pektoris). To naznanja dejstvo, da imate verjetno genetsko pogojeno aterosklerozo (t.j. naplastitve žil), ki jo je nujno agresivno zdraviti. V nasprotnem primeru se pričakuje kar hiter napredek bolezni tudi po drugih žilah.

Sam celokupni holesterol je v vašem primeru manj poveden, pomembne so t.i. frakcije (LDL in HDL). Vrednost LDL v vašem primeru priporočamo pod 2,3 mmol/L, če je pa prišlo že do infarkta, pa je svetovana vrednost še nižja – 1,8 mmol/L.

Atoris (atorvastatin) je zdravilo, ki sodi med statine in povzroča nižjo produkcijo LDL delcev (holesterole namreč telo proizvaja samo).
Biostatine MED ni registrirano zdravilo in se uvršča med prehranske dodatke, učinkovitost v raziskavah ni bila dokazana.

Priporočal bi, da Atoris pričnete jemati v izogib novim težavam. Ste v rizični skupini za ponovne srčno-žilne dogodke – pa še mlad povrhu. Vkolikor boste imeli stranske učinke, se zdravilo menja za drugo – še za vsakega se najde ustrezno. Pa tudi stranski učinki niso ravno pogosti.
Ob jemanju Atorisa proizvajalci Biostatine MED odsvetujejo jemanje tudi Biostatina.

Hvala za hiter in izčrpen odgovor.
Še eno vprašanje. Kaj vi menite o visoki ravni homocisteina. Slišal sem, da je ta še bolj pomemben za aterosklerozo kot holesterol. Zakaj pri izvidih krvi ni podatka o ravni homocisteina. Hvala in lep dan.

nova
Uredništvo priporoča

Zdravo,

homocistein se res kaže kot eden promotorjev ateroskleroze – jo namreč pospešuje; vendar morate vedeti, da brez povečanih krvnih maščob tudi homocistein nima prijemališča. Načeloma se ga pregleduje, vkolikor ateroskleroza ni pojasnjena drugače (ob denimo normalnih krvnih maščobah).

Močno povečani nivoji homocisteina niso običajna reč; najpogosteje so posledica pomanjkanj vitaminov (B6, B12), katerih nadomeščanje je tudi način zdravljenja.

Določanje nivoja homocisteina še zdaleč ni rutinsko; družinskim zdravnikom tudi ni na voljo, izvajajo ga le specializirani laboratoriji.

New Report

Close