Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija ANGINA PEKTORIS-OPERACIJA

ANGINA PEKTORIS-OPERACIJA

Pozdravljeni,
mož je star 57 let in je ob obremenitvi (predvsem hoja v hrib) začutil pekočo bolečino v prsih. Poslan je bi h kardiologu na obremenitveni test. Po rezultatih testa mu je bila, podana diagnoza obremenitvena angina pektoris. Poslan je bil na invazivno diagnostično preiskavo koronarografijo.
Ugotovili so sledeče:
Deblo LKA je normalno
LAD je za D1 v daljšem segmentu okludirana. Distalni se del prikaže po L-L in D-L kolateralah
LCX je normalna
RCA je normalna
Po pregledu je kardiokirurški konzilj podal mnenje da se možu lahko pomaga s kiruškim zdravljenjem: Revaskularizacija miokarda: Aortokoronani bypass na LAD
Sedaj jemlje tablete : Sobycor2,5 mg j tbl zjutraj, Aspirin P 100 mg 1 tbl.zjutraj, Atoris 40mg 1 tbl.zvečer. Ima tudi Nitrolingual pršilo po potrebi, vendar ga do sedaj še nikoli ni uporabil.
Zanima me kako naj poteka njegov vsak dan medtem ko čaka na operacijo. V kolikšnem času mora operacija biti opravljena, Kakšne nevarnost preži nanj. Ali lahko hodi v službo, ukvarjanje s športom…
Malo me grabi panika, ker nas je to zelo presenetilo. Hvala za odgovor.

Spoštovana,

žal gre pri Vašem soprogu res za tako razvito koronarno bolezen, da je ena žila povsem zaprta; glede na to, da niste navedli, da bi kdaj utrpel infarkt (to pa nikoli ne gre mimo neopaženo), sklepam, da se je žila počasi ožila in na koncu zaprla, infarkta pa ni bilo zaradi dobrih kolateral (ki jih “razvije” srce samo kot odgovor na zaprto žilo).

V preiskavah, ki jih je opravil, niste navedli, če je opravil scintigrafijo miokarda, ki jo navadno opravimo preden se odločimo o načinu revaskularizacije. Dokler preiskava ni opravljena, namreč ne moremo z gotovostjo trditi, da je mišica za zaprto žilo povsem vitalna (živa) in se posegi izplačajo.

Poleg zdravljenja z zdravili se lahko poslužujemo dveh posegov:
– perkutani način (torej manj invazivni skozi dimeljsko arterijo) reševanja kronične totalne okluzije (CTO) LAD – mojster tega je prof. Matjaž Bunc pri nas na kardiološkem oddelku v UKC Ljubljana
– kiruška revaskularizacija, ko se preko zožitve našije bypass (posege izvajajo srčno-žilni kirurgi v UKC Ljubljana, UKC Maribor in zasebnem MC Medicor v Izoli). Verjetno bi bil pri Vašem soprogu, če se lečeči kardiolog in kirurg tako odločita, smiseln poseg brez zunajtelesne cirkulacije (t.i. “off-pump” poseg).

Vsekakor – zapisali ste, da ima mož težave z angino pektoris, zato je eden od načinov reševanja potreben. Do razrešitve je seveda nespametno izvajati prevelike napore in izzivati prsno bolečino. Redna rekreacija (sprehodi, …) so priporočeni, če ob njih nima posebnih težav. Enako velja za službo – če opravlja fizično delo, je nujen bolniški stalež (ta mu glede na diagnozo tako ali tako pripada), če izvaja sedeče delo in si rednega dela želi (in zmore), v tem ne vidim nič narobe.

V primeru dodatnih vprašanj sem na voljo.

Hvala za izčrpen odgovor. Zanima me še, v kolikšnem času je potrebno opraviti poseg, prvi ali drugi. Bil je prepričan da bo to hitro po opravljeni koronarografiji, saj jo opravil že 9.9.2017, opravil je tudi že večino preiskav, ki so potrebne za operacijo, še vedno pa nima datuma za poseg, niti mu še niso točno povedali kaj naj bi storili.
To čakanje in negotovost pa nista prijetna, saj je vseskozi prisoten nek strah, kaj bo.

Hvala in lep pozdrav. Irena

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljena,

glede na to, da ni šlo za akutni miokardni infarkt ali predinfarktno stanje, voda ne gori. Čakalne dobe se pa od klinike do klinike razlikujejo. Čas posega vam okvirno povedo v tajništvu klinike, kjer na poseg čaka.

Vsekakor – dokler niso opravljene vse potrebne preiskave, ki so za operacijo nujne, ga v program niti ne bodo uvrstili kot operabilnega – zatorej, čimprej naj gospod te preiskave opravi!

Pozdravljeni,

zopet se oglašam, ker se od najinega zadnjega pogovora še ni nič premaknilo v zvezi z operacijo. Mož ima narejene že vse preglede, ki so potrebni za operacijio, vključno z UZ srca in vratnih žil. Ves čas posluša, da ni nujni primer za operacijo, ker praknično skoraj nima težav, razen pri hoji v hrib. Večkarat je tudi slišal,da je še premlad (57 let) za takšno operacijo. Zanima me zakaj premlad, saj moje laično mnenje je, da operacijo in celotno rehbilitacijo po njej, lažje in hitreje da skozi nekdo, ki je mlajši. Zanima me še koliko časa traja rehabilitacija po operaciji, da se lahko človek vrne v normalni življenski ritem.

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav.

Pozdravljena,

trenutno je v UKC Ljubljana veliko bolnikov, ki na operacijo čakajo v bolnici, saj jo potrebujejo v najkrajšem možnem času. Zato se bolniki, ki lahko čakajo na operativni poseg doma, nekoliko odlagajo. V primeru poslabšanj in potrebi po prednostni operaciji se bolnik tako ali tako sprejme v bolnico, spremeni se prioriteta operacije in na poseg čaka v bolnici.

Vkolikor Vaš mož čaka na operacijo v UKC Ljubljana, imajo v tajništvu natančne podatke o predvidenem času operacije. Enako, sklepam, drži za ostala kirurška centra v Sloveniji.

Da je za kirurški poseg na koronarnih arterijah premlad, ni resnično. Če se arterija LAD, ki je kronično zaprta, ne premosti z bypassom, ni pričakovati izboljšanj težav, z leti (in ne meseci ali dnevi) lahko pride do slabšanja funkcije srca. Opravila se bo premostitev z notranjo prsno arterijo (LIMA), ki je izjemno kakovostna žila in tovrstni obvodi delujejo lahko tudi več desetletij.

Pozdravljeni,
se se javljam, ker imam vrašanje. Mož je bil 5.3. operiran, dobil je en baypass. Operacijo je prestal dobro, brez posebnosti in zapletov tudi počuti se dobro. Lahko bi že odšel domov, vendar se mu rana ne zaceli in še vedno malo solzi. Zdravniki pravijo, da mora biti rana suha, da ga odpustijo iz bolnišnice. Zanima me ali je to lahko nevarno in koliko časa to lahko traja.
Hvala za odgovor.

Pozdravljena,

veseli me, da je operacija šla skozi dobro. Celjenje prsnice lahko traja nekoliko dlje – sploh, če je gospod diabetik ali se je morda rana okužila. Žal pa natančnejših prognoz ne upam dajati, saj kot kardiolog s celjenjem kirurških ran nimam prav veliko izkušenj – zagotovo Vam bo srčno-žilni kirurg ob informacijah uspel podati natančnejše informacije.

Srečno!

Andraž Cerar

New Report

Close