Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija nenadna srčna smrt športnikov

nenadna srčna smrt športnikov

Pozdravljeni

Kot veste skoraj vsako leto , preberemo novico o kaki srčni odpovedi športnika med tekmo/treningom ali tik po njem. Kakšna je verjetnost da se to zgodi posamezniku , ki je prestal uspešno operacijo zaradi majhne prirojene srčne napake, operacija je bila pravočasna(v starosti 6 let), EKG ,UZ, CIKLOERGOMETRIJA ANAMNEZA .. skratka vse te preiskave v mejah normale, namreč s strani specialista dela prometa in športa je dobil zeleno luč, prav tako kardiologi vedno na izvid napiše da omejitve niso potrebne..
Kako pa si vi razlagate ta pretresljivi pojav , in kakšna je ponavadi verjetnost da se to zgodi posamezniku ki je bil operiran zaradi prirojene srčne napake(VSD) , ki je bila zelo uspešena, klinično stanje pa je ugodno?

lepo bi vas prosil za odgovor
lep pozdrav

Pozdravljeni,

občasno nas res pretresejo novice nenadne srčne smrti športnika, lahko celo med vrhunskimi tekmami. Večinoma naknadne obdukcije ali pregledi dosedanje dokumentacije pokažejo, da so ti športniki imeli eno od oblik prirojene srčne bolezni (npr. hipertrofično kardiomiopatijo, aritmogeno displazijo desnega prekata, razne kanalopatije), ki pogosteje vodijo v nastanek pomembnih prekatnih motenj ritma – te pa so vzrok nenadne srčne smrti. Dodatno pogosto športniki dandanes jemljejo vsaj razne pripravke, če ne celo dopinga, kar na motnje ritma zagotovo ne vpliva ugodno.

Manjši VSD, ki je bil dobro popravljen, skoraj gotovo v motnje ritma ne vodi oz. primeri niso bili opisani. Ker pa medicina ni veda, kjer je vse vnaprej določeno in zagotovljeno, pa ravno zato bolnikom po srčnih operacijah vrhunske (in ekstremne) tekmovalne športe odsvetujemo (ne pa prepovedujemo ;-). Stanje po popravljenem VSD tudi ne sodi v prej omenjeno skupino bolezni, kjer so prekatne motnje ritma pogoste.

Vsekakor pri Vas (ali vašem svojcu) težko najdemo povezavo s primeri nenadnih srčnih smrti, katere ste imeli v mislih.

Pozdravljeni

Hvala za odgovor 🙂

lp

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni

A bi mi še lahko odgovorili glede na podlagi vašega znanja oz. izkušenj pri kateri stopnji obremenitve(srčni utrip) se pogosteje pojavljajo težave pri športnikih in kake simptomi so ponavadi pokazatelj kake resne srčne nevarnosti ob fizičnih obremenitvah?
Zagotovo se prej pojavijo kaki simptimi preden telo “kolapsira”, razen če telo ni dovlj fizično prripavlejno.

za odgovor na vprašanje se vam že v naprej zahvaljujem

lp

Zdravo,

na vaše vprašanje žal ni tako enostavno odgovoriti, saj je potrebno ločiti, ali gre za morebitno strukturno bolezen, morebitno bolezen ionskih kanalčkov, za bolezen same srčne mišice, … Zdrava srčna mišica ne glede na stopnjo obremenitve v pomembne motnje srčnega ritma ne vodi (oz. se to zgodi izjemoma ob številnih drugih dejavnikih).

Tudi sicer se številke utripa, pri kateri bi lahko prišlo do motnje ritma, ne da določiti.
Če pride do pomembne motnje ritma, to vsekakor oboleli ne občuti, praktično v hipu izgubi zavest, kot se je do denimo videli na številnih nogometnih tekmah, kjer je nogometaša praktično “odrezalo”.
Povsem drugačne so težave zaradi prevelikih naporov, ko je telo izmučeno – in takrat za težave sploh ni krivo srce…

Vsekakor vam ne priporočam, da o tem pretirano razmišljate – raje se posvetite zdravem športu in ob tem maksimalno uživajte 🙂

pozdravljeni !

Ja samo veste kaj mi je cudno, če je srce natrenirano oz. navajeno na napore in je človeško telo sposobno vedno večlje obremenitve, kako potem kar naenkrat srce doživi pomembne motnje ? Verjetno če je srce zdravo potem tako ali tako lahko opravlja velike napore brez kakšrnih koli težav.
No vsaj jaz si to tako razlagam.

lp

Zdravo,

drži – zdravo srce ne bi smelo odpovedati kar zlepa in brez raznih motečih dejavnikov (izsušenost, elektrolitne motnje, pri športnikih pa predvsem doping). Pogosto pa pri nenadnih srčnih zastojih pri športnikih šele naknadno ugotovijo, da je pravzaprav imel neko prirojeno napako, katere se ne da kar na splošno izključiti ob rednih zdravniških pregledih.

Se pravi da odlično popravljeniVSD ne sodi v te prirojene napake kjer so pogoste nevarne motnje ritma oz. kjer bi se lahko težave pojavile ? Seveda ni pljučne hipertenzije, EHO, EKG(PQ IN QTc dobi sta primerni) in prav tako obreemnitveno tesitranje je bp.

Specialist medicine dela prometa in športa je ugotovil da sem zmožen za izbrani šport(Kickbox), sedaj pa grem na fakulteto za šport, ker me šport enostavno zanima.

LP

Pozdravljen,

ne, pravočasno in dobro popravljen VSD ne sodi v prej omenjeno skupino. Pri tekmovalnih športih bi svetoval edino, da opravljate redne kontrole ter vseeno izogibate naporom, ki bi privedli v slabo počutje.

Hvala za odgovore 🙂

lp

Samo to me še zanima

Ob operaciji zaradi VSD je na srcu prisotna manjša brazgotina , saj drugače v srce nemorejo priti. Zanima me kako se je ta brazgotina zacelila ? Ali so se srčne celice z mitozo delile in rez zacelile? Kot sem zasledil naj bi se srčno tkivo z mitozo delilo in nja nebi bilo nobenih pomembnih motenj za srčno mišico in da ponavadi ta brazgotina pomembno funkcijo za srno mišico nima, in niti ne povzroča aritmij, le pa jih pa so ponavadi v nenevarni obliki ? je to res ?

Zelo se vam opravičujem za toliko mojih vprašanj ampak bom vsaj miren in nebom zasrkbljen, saj me razumete.

LP

Zdravo.

Kakršenkoli rez na telesu se zabrazgotini in ni enako funkcionalno, kakor pred rezom. Pri mlajših ljudeh je brazgotina res kakovostnejša, še vedno pa ne moremo govoriti o normalni srčni mišici na tem predelu. Tam so prisotni le fibroblasti (ki seveda nastanejo z mitozo :-)) in ne miociti (kot sestavni del srčne mišice).

Pomembnih posledic pri brazgotini na preddvoru, preko katerega najpogosteje dostopajo do VSD, ne pričakujemo, je pa medicina vedno vsaj malo nepredvidljiva. Zato previdnost.

Najlepsa hvala za odgovor.

Lp 🙂

Pozdravljeni

Bom še kar jaz se navezal na to temo
Namreč kot ste omenili fibroblasti povežejo srčno tkivo med sabo, zdaj pa ta brazgotina na srčni mišici je podobna kot npr. rez na koži, ki se potem zaceli? ta brazgotina se vidi na EKG zapisu oz. utrazvoku ? na srčno mišico pa seveda ne vpliva, ker so tu zalecljene srčne celice+fibroblasti ?
Seveda je pri mladostnikih rana oz. ko se zaceli bistveno bolj kakovostnejša kot pa npr. v zrelih letih.

Lepo vas prosil za odgoovr
lp

Drži – brazgotina je sorodna tisti na koži. Na EKG se brazgotina vidi šele v večjem obsegu, nikoli tista, ki je posledica kirurškega reza.
Na srčno mišico ima lahko vpliv v smislu morebitnega mesta nastajanja aritmij, kar pa se k sreči ne dogaja vedno, predvsem pa ne pogosto.

Pozdravljeni!
Jaa samo vi ste omenili v enem prejsnjem odgovoru da po zgodnji VSD operaciji , naj mebi prislo do aretmij oz. se zelo redko pojavijo , ce pa se pa v nenevarni obliki oz. so nepomebne ? Pac ne predstavljajo usodne aretmije, skoraj nikoli pa se ne pojavlajo ?
Bi mi se lahko to razlozlozili , lepo prosim

Lp

Natančno to sem že večkrat pojasnil – ne razumem čisto, kakšno dodatno razlago potrebujete?

Pozdravljeni!

Se pravi da ta brazgotina na srcni misici sploh ni pomembna oz. ne vodi v nobene tezave.
Hvala za odgovore

Pozdravljeni,

sem si še enkrat prebral svoja sporočila in nikjer ne zasledim, da sem kadarkoli napisal, da je kakršnakoli brazgotina na srcu nepomembna in ne vodi v težave.
Razumem, da bi to radi prebrali, pa vendarle ni čisto tako. Kakršnakoli brazgotinska sprememba na srcu nosi tveganje, četudi manjše.
Ali pa boste imeli težave ali ne – to je pa bolj vprašanje za jasnovidce, ne zdravnike.
Pamet v roke torej.

Pozdravljeni

Jas sem imel v mislih bolj usodna tveganja npr.nenadna srcna smrt , to pa kot sem razumel iz vasih prispevkov ne zaradi minimalne brazgotine ne vodi , ali se motim ?
Namrec te zdravink medicine , dela prometa in sporta odobri nastop na tekmovanjih potem si ralagam da res to ne vodi v usodne motnje ritma(nenanda srcna smrt)? Ali se motim ?
Prosim za vas se za ta odgovor.

Lp

New Report

Close