Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Nizek in visok pulz ter ožilje

Nizek in visok pulz ter ožilje

Pozdravljeni
Že 2 leti je od tega ko sem prvič doživela napad hitrega bitja srca. Stara sem 33 let, nekadilka.
Takrat se mi je pojavilo sredi noč in me zbudilo iz spanja. Pulz 180, ko sem prišla do urgence je bil pulz nekje 100 in ekg ni pokazal nobene nepravilnosti. Naj povem da sem imela pulz v mirovanju ponavadi 70-80 Ker se mi je to ponavljalo, me je zdravnica poslala na ultrazvok srca ki pa ravno tako ni pokazal nobene nepravilnosti. Po tem je smatrala da gre za psiho in mi predpisala asentro in helex po potrebi.
Meni pa se med tem časom stanje poslabšalo in nekako čudno obrnilo. Napad hitrega srca se mi pojavlja 4-5x mesečno lahko tudi 2 meseca nič. Od januarja letos pa imam prepočasni pulz. Ko se umirim, vsedem ali uležem imam pult 50, nekajkrat sem zabeležila tudi 46 pulzov na minuto.
Med nizkim pulzom se sicer počutim dobro vendar nikakor ne morem razumeti kaj se dogaja. Občastno čutim tudi aritmijo srca, preskoke.
Poleg vsega tega pa imam zadnji meseč še eno težavo ki me zelo skrbi. Ožilje. Oba starša sta imela krčne žile (oče mi je umru ker mu je počila žila pri srcu). Jaz zunanjih krčnih žil nimam, zato se bojim da se nekaj dogaja v notranjosti. Noge mi ob sedanju (tudi po 10 min) začnejo zatekati (gležnji), vsakodnevno imam bolečine v podplatih. Ker pri zdravniku ne dobim nobenega pojasnila sem sama malo raziskovala in ugotovila da sta nizek pulz in bolezen ven lahko povezana.
Brala sem tudi o strjevanju krvi in povezanimi zapleti.
Prosim svetujte mi kaj naj storim. Naj grem na ultrazvok ven? se bo tam opazilo če je kaj narobe.
Imam 2 majhna otroka in bi res rada ukrepala pravočasno da ne bo prepozno
hvala vam

Spoštovana,

navajate dve ločeni težavi, ki – vsaj pomojem vedenju – nista povezani.

Prva so občasne tahikardije, ki so tipične za mlajša dekleta (ne pa vezana le na vas). Gre za to, da zaradi različnih vzrokov pot električne aktivnosti po srcu, ki je za njegovo delovanje logično potrebna, nekoliko zakroži po preddvorih. Posledica so opisane tahikardije, običajno med 180 in 220/min. Skupno jih imenujemo “PSVT” oz. paroksizmi supraventrikularnih tahikardij. Pomembnejši vzroki so lahko stres (ki je itak prisoten vsak dan), preveliko občasno uživanje alkohola, bolezni ščitnice ali – večinoma nepomembne – bolezni srca.
Omenjene motnje ritma so povsem nenevarne, ne privedejo do poslabšanja stanja, so le izjemno neprijetne, tako da bodite brez skrbi!
Zdravljenje večinoma ni potrebno in pogosto izginejo (sploh, če uspete odstraniti kakršenkoli vzrok), če pa ne, zanje poskrbimo kardiologi – bodisi z zdravili, bodisi z različnimi malo invazivnimi posegi.

Kot prvi ukrep bi priporočil, da vam izbrani zdravnik odvzame kri za ščitnične hormone ter Vas napoti h kardiologu. Tačas pa – če pride do ponovne tahikardije lahko poskusite le-to prekiniti z manevri Valsalva (kot bi želeli izenačiti pritisk v ušesih in hkrati napnete trebuše mišice, kot bi želeli kakati) ali si oplaknete obraz z mrzlo vodo. Že to pogosto tahikardije prekine!

Druga težava – bolezni ven, ki jo morda imate (sploh po dveh nosečnostih…) je najpogostejši vzrok otekanja v spodnji okončini. Lahko opraviti UZ ven, ne bo škodil – vas moram pa takoj pomiriti – insuficienca ven nima nobene veze s koronarno boleznijo, ki vam je vzela očeta.
Za svetovanje na področju bolezni ven so boljši dermatovenerologi.

New Report

Close