Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Zdravilo Nebilet

Zdravilo Nebilet

Spoštovani!

Zasledil sem, da vas na tem forumu veliko sprašujejo o utripu in bi vas tudi jaz rad nekaj vprašal. Torej star sem 28 in pred kratkim sem bil res len. Nisem imel službe, po cele dneve sem ležal doma, gledal tv in jedel, tudi depresiven sem bil. Nato sem dobil službo in se začel zanimati za šport, začel z intervalnimi treningi in s fitnesom. Med treningi sem opazil, da mi srce preveč hitro bije, tja do 185 ko sem res šel do skrajnosti. In potem še do naslednjega dne ne pade pod 110 v mirovanju. Ta utrip slišim v ušesih, dela me nervoznega. Nato smo ugotovili, da imam tudi zvišan pritisk 160/100 in 20 kg preveč. Bil sem poslan k kardiologinji, ta je naredila UZ srca, ki je bil normalen. Narejeni so bili trije EKG posnetki, ki so vedno pokazali sinusno tahikardijo. Kardiologinja mi je rekla, da je verjetno razlo ta, da imam premalo kondicije in da naj še naprej športam, dodatno mi je predpisala Nebilet prva dva tedna 2.5 mg, nato 5 mg. Na 5 mg tlak in utrip še nista bila optimalna, zato sem sam začel jemati 7.5 mg in zdaj je super. Zdaj imam pritisk 120/80 utrip v mirovanju 70. Ko delam šprinte ne gre čez 140/min.
Zanima me dvoje, če je ta doza normalna, ker ponavadi vsi pišejo, da jemljejo največ 5 mg in pol še kakšno drugo zdravilo zraven?
Drugo vprašanje pa je, če lahko to zaviranje utripa pri športu škodi srcu? Torej to, da ga z zdravilom umetno tako zelo upočasnjujem?

Hvala in lep pozdrav!

Spoštovani,

povsem pričakovano je, da ste po daljšem obdobju, ko ste pridobili kar nekaj odvečnih kilogramov, pa tudi izgubili vso kondicijo, ob manjših naporih že upehani, pulz ob tem izjemno hitro in visoko naraste, pa čeprav hodite le po stopnicah. Omenjeno bo zagotovo upadlo s časom in pridobivanju kondicije. Enako velja za upad frekvence, ki bo tako vedno hitrejši. Začetki po daljšem premoru so vedno težji, kakor vzdrževanje!

Tudi pri krvnem tlaku je podobna zgodba – ob naporu se vedno mora povišati in ob netreniranosti počasneje pride na normalo.
Prehodno vam je kardiologinja – očitno ste ji povedali, da vas ta frekvenca zelo moti, napisala Nebilet, ki ga boste sčasoma zagotovo lahko ukinili. Če ste ga sami povečali na 7,5 mg in se ob tem počutite dobro, ni nič narobe. Največji priporočeni dnevni odmerek znaša 10 mg. Ob Nebiletu drugih zdravil ne bi uvajal, skušal pa bi, ob tem, ko boste pridobili na kondiciji in izgubili telesno težo, odmerek ponovno zniževati in zdravilo sčasoma opustiti.

Škode z zdravilom srcu ne povzročate, zagotovo ga pa omejujete, da ne more “v visoke obrate”; slej ko prej vas bo ta zavora omejevala pri doseganju še večje stopnje telesne pripravljenosti.

New Report

Close