Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Srčno popuščanbje – kako preprečiti?

Srčno popuščanbje – kako preprečiti?

Spoštovani!

Imam eno vprašanje. Moj dedek je umrl za srčnim popuščanjem in tudi George Michael je umrl kar mlad za srčnim popuščanjem. Kako lahko to človek prepreči? Torej moje mišljenje je, da to nastane, če si predebel, se ne ukvarjaš s športom in posledično ker srčne mišice netreniraš, začenja popuščati. Je to pravilno? To pomeni, da če bi recimo skrbel za normalno težo, se vsak dan ukvajal s kardio treningom in če bi skrbel za normalen pritisk, če bi to lahko preprečil?

Lep pozdrav!

Živjo,

odgovor na Vaše vprašanje ni prav preprost – z njim se ukvarja vrsta t.i. preventivnih kardiologov, ki ocenjujejo, kako zdravje s strani srca karseda dobro ohraniti.

Pomembno je veliko dejavnikov, ki jih enostavno imenujemo dejavniki tveganja.
Na nekatere imamo vpliv (to so, kot ste že sami omenili, telesna aktivnost, prehrana, vzdrževanje optimalne telesne teže oz. preprečevanje debelosti, odsotnost razvad – kajenje, prekomerno uživanje alkohola, čim boljše spopadanje z vsakdanjim stresom).
Druge dejavnike tveganja lahko zdravimo in je pomembno doslednost pri temu (morebitna arterijska hipertenzija, hiperlipidemija – torej povečane maščobe v krvi, sladkorna bolezen).
Na nekatere dejavnike pa žal nimamo vpliva (še…) – spol, staranje, genetika.

Če je Vaš dedek umrl za srčnim popuščanjem – to še nič ne pomeni, če je umrl v starosti; z leti organi pešajo in bolezni srca so pravzaprav glavni vzrok smrti v razvitem svetu.
Z George Michaelom se prav tako ne kaže ravno primerjati. Mnenja sem, da njegov življenjski slog ni bil ravno optimalen – tako glede alkohola, drog, pa še česa. Spolna usmerjenost tu ni igrala vloge 🙂

Zagotovo pa ne zdrži vaša trditev, da netrenirana srčna mišica prične popuščati. Srce nikoli ni netrenirano – saj vendarle dela ves čas, tudi če cele dni ležimo. Redna aeroba telesna aktivnost deluje nanj dobro – vendar ne direktno z jačanjem mišice kot npr. druge mišice na telesu, temveč s tem, da so bolj zdrave žile, ki srce prehranjujejo, povečamo preskrbo s kisikom, saj je prenos boljši, v krvi je manj maščob, krvni tlak je nižji, …

Vsekakor pa – kardio treningi, skrb za zdrav življenjski slog in nadzor nad krvnim tlakom Vam bodo zagotovo koristni!

New Report

Close